Febra si atat

Febra si atat | Autor: krisu_28

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici


Sunt noua pe acest forum si am nevoie de ajutorul vostru.Baietelul meu are 1 an si 7luni - de ieri(vineri)dimineata a facut febra usoara 38 grd C si atat,nimic altceva. De aseara nici nu mai vrea sa pape nimic decat lapte,portocale si compot.

Aveti idee ce poate fi? Ati intalnit situatii similare?

Va multumesc. O zi frumoasa va doresc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Pai 38 de grade nu e tocmai "febra usoara", de regula peste temperatura asta se incepe alternanta antitermicelor din 4 in 4 ore. Probabil vor aparea curand si alte simptome, la cei mici sunt de regula graduale. Oricum prezenta febrei indica infectie in organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krisu_28 spune:

Antitermice ii administrez-nurofen si panadol alternativ.tot astept si alte reactii dar...nu apar:( si nu stiu ce sa ii mai fac...oricum maine de dimineata clar mergem la medic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Asa si ai mei atunci cand e o raceala provocata de virusi. Febra nu e altceva decat "dovada" ca organismul piciului reactioneaza la "intrusi". Eu nu dau nimic daca nu ajunge la 38.5 intocmai ptr a da oportunitate anticorpilor sa lupte cu "intrusii". Daca, copilul se simte rau, e vizibil ca il doare carnea , stii cum ne doare pe noi toate cele cand avem febra, gripa............atunci ii dau antitermice si fara ca temperatura sa ajunga la 38.5. Mergi la medic ptr a exclude bolile: otita, amigdalita, bronsita... Si daca e ok din punctul asta de vedere lasa-l sa "reactioneze". uite acum de sarbatori, Mattia - 3 ani si 2 luni a avut febra 4 zile continuu.Dar am mers la medic si am eliminat posibile alte boli si efectiv l-am tratat doar cu paracetamol. Imediat, Marco - 1 an si aproape 11 luni febra , fara sa aiba altceva. 48 ore. ptr 2 zile nu a avut nimic si apoi iar febra ptr alte 24 ore si gata. Deci a fost ok. Nu disepra. Stai linistita. Tu lasa-l in pace daca vrea sa manance doar ce ai scris. E super ok si asa. Ptr aproape 4 zile Marco al meu a acceptat doar laptele. Nimic altceva. Apoi si-a revenit si mananca exact ca inainte. Important e sa bea.Sanatate multa va doresc!




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui krisu_28
Baietelul meu are 1 an si 7luni - de ieri(vineri)dimineata a facut febra usoara 38 grd C si atat,nimic altceva.
Aveti idee ce poate fi? Ati intalnit situatii similare?

38 este febra usoara.
Administrezi antitermic sau scade singura fara medicamente? Doar atat face(38)? sau nu lasi sa urce mai sus de 38 si atunci nu poti spune la cat ar ajunge? La ce interval revine febra?

Motive pot fi multe: o banala viroza aflata la inceput, debutul unei boli a copilariei, paraziti intestinali. Asteapta sa vezi si alte manifestari. Daca ar fi fost o bacterie, probabil ca febra ar fi fost mai mare si ar fi aparut alte manifestari de ieri dimineata dar nimic nu este exclus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krisu_28 spune:

Multumesc fetelor. febra nu a urcat mai mult ca am lasat sa vad daca urca si cat urca si..nimic. dar se vede ca il "doare" carnita pe el ca vrea masagel si imi arata ca il doare si colo si colocum stie el si de aceea i-am adminbistrat antitermice.
febra a facut asa: vineri la pranza 38, vineri seara pe la 20.30 a avut 37.9 si a mai facut pana azi-sambata de dimineata la 7.30 cand a avut 37.8.Pe la 12 a facut iar de data asta 38 si de atunci nimic. acum se pare ca incepe din nou parca sa vedem....inca o data multumesc mamicilor care mi-au raspuns si va doresc la toate un An Nou fericit!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Eu cred ca trebuie sa mergi la medic.
Lipsei pofetei de mancare ,episoade de febra,.....totusi sunt motive de a-l vedea pediatrul copilului.si totusi copilul e micuut.
La multi ani si tie!

Mergi la inceput