Aspirante optimiste(817)!HAI BARZAAAAAAAAAAA!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Mama mea a avut gemeni b#259;ie#539;i inaintea mea. Din p#259;cate, nu a dus sarcina pana la capat. Cine stie?
Bafta mult#259;!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina_r

Si eu imi doresc gemeni. Am intrebat-o si pe ginecoloaga de pastile pentru stimulare ovariana si mi-a spus ca ar fi o modalitate, dar ea nu o recomanda. Eu nu am pe niciuna din linii (materna, paterna) gemeni si nici sotul. Voi cum stati la capitolul asta?



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)


socrul meu este din gemeni, deci e posibil , dar cred ca tot asa o stimulare ovariana ajuta si mai bine, ca practic fata trebuie sa aibe minim 2 ovule , ca barbatul oricum elimina milioane de spermatozoizi o data.eu am mai facut in trecut stimulari, si nu au fost probleme, dar trebuie supravegheate indeaproape de un dr prin ecografii pentru ca exista riscul sa se faca anumite chisturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Valicutza sarcinile gemelare merg pe linie materna .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Acolo unde da doamne doamne merge si fara ... insa pentru cine are in familie incidenta de a avea gemeni creste. Sotul meu nu prea vrea gemeni, dar tre sa fie calm ca nu bat din palme si au iesit gemeni, e doar o dorinta. Pana atunci un bebe care sa ajunga la termen viu si sanatos mai mult decat bine, ar fi perfect.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Cum apar gemenii?
Gemenii identici (gemenii monozigoti)

• Gemenii monozigoti (identici) apar cand un singur spermatozoid fertilizeaza un ovul care in etapele initiale de dezvoltare se divide in doua parti, fiecare dintre acestea dand nastere unui embrion.
• Gemenii identici au acelasi bagaj genetic, avand asadar si acelasi sex.
• Unii dintre gemeni au placenta lor proprie si sacul lor amniotic in cavitatea uterina, in timp ce altii impart placenta si sacul amniotic cu fratii lor.
• Gemenii monozigoti pot avea greutati diferite la nastere, dar in scurt timp incep sa semene din ce in ce mai mult, astfel incat deosebirea lor este uneori aproape imposibil de realizat.
• Gemenii monozigoti nu apar ca urmare a unor tendinte genetice ale parintilor de a da nastere unor sarcini gemelare, motivul pentru care embrionul se divide in stadiile initiale nefiind cunoscut.
• Gemenii identici apar odata la aproximativ 250 de sarcini.
Gemenii non-identici (gemenii dizigoti)

• Numiti si gemeni fraternali, gemenii dizigoti apar atunci cand doua ovule diferite sunt fertilizate de catre spermatozoizi diferiti, astfel incat inca din momentul fecundarii apar doi embrioni diferiti.
• Fiecare dintre acesti embrioni se dezvolta avand placenta lor proprie si propriul sac amniotic. De asemenea, fiecare geaman are locul sau separat in uter.
• Gemenii dizigoti pot avea acelasi sex sau pot fi de sexe diferite.
• Gemenii fraternali sunt foarte asemanatori la nastere, insa odata cu trecerea timpului incep sa semene din ce in ce mai putin.
• Sansele de aparitie a unei sarcini gemelare cu gemeni fraternali este mai mare atunci cand exista in familia mamei antecedente de sarcini gemelare sau atunci cand mamica a urmat un tratament de fertilizare pentru a ramane insarcinata. Daca mama provine ea insasi dintr-o sarcina gemelara, sansa de a da nastere unor gemeni este de aproximativ 10%. Comparativ, pentru mamele care nu provin din sarcini gemelare, sansa de a da nastere unor gemeni este de doar 5%. Pe de alta parte, apartenenta tatalui la o sarcina gemelara nu pare insa sa aiba vreun efect asupra sanselor de a da nastere unor gemeni.
• La fiecare o suta de nasteri, doua sunt sarcini gemelare cu gemeni non-identici; odata cu numarul tot mai mare de femei care apeleaza la tratamentele de fertilizare, a crescut si incidenta sarcinilor cu gemeni fraternali.
sursa: sfatul medicului



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Buna seara dragutelor!
Se pare k suntem multe care ne dorim gemeni!
Sa ne Ajute DD pe toate sa devenim mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Am tras cu ochiul pe la odisee si am vazut k s-a deschis cea de sept-oct. Sper sa ajungem cat mai multe acolo!
Insa am vazut ca si Myhahegarty este iar aspiranta, pt bb2, este fff optimista
Deci te asteptam si pe la noi sa ne insufli mult curaj si multa speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

anckta, scot motoanele pt maine!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor, e asa grea o sarcina gemelara, sunt atatea riscuri...Cititi la Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti...sigur ca e foarte frumos, dar sunt riscuri mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

caresse, ce mai faci ? te sun la telefon si nu raspunzi ?
pe toate fetele

Mergi la inceput