Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Selene daca reusesti sa controlezi umezeala in baie nu vei mai avea mucegai. Nu-i nevoie sa dai jos tencuiala, presupunand ca baia are faianta. Daca nu e nicio teava sparta care sa intretina umezeala, stergand baia si aerisind-o prin usa lasata deschisa, rezolvi problema. Nu usuci rufe in baie, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Nu am apucat sa citesc decat prima pagina.
Eu faceam infectii urinare 3-4 pe an, eram terminata, plus nisip la rinichi!
Un medic mi-a recomandat Cystone..este de la Hymalaya.
M-a salvat. Am deja doi ani de cand nu mai stiu ce e aia infectie urinara!

Cand Radu a venit de la mare cu infectie urinara, pediatra mi-a spus si ea de Cystone! I-am dat si lui...A fost singura infectie urinara la el!

Si cumpara-i merisoare uscate, sau suc de merisoare si da-i!
Sunt f bune pt sistemul urinar!

Sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

szirvarvany, carmencat, exact despre asta citeam si eu, despre solutiile astea antimucegai, multumesc.

olympia, nu usuc rufe in baie. Insa, ca in multe alte blocuri unde nu se fac reparatii cu zecile de ani, tevaraia este veche. Noi am reparat/inlocuit tot ce ne-am permis sa reparam/inlocuim, eu vroiam o lucrare mai mare, insa asta ar fi presupus spart peretii pe o bucata mare, lucrarea ar fi costat 250 de lei, estimativ.

Sper sa functioneze ce au zis fetele.

Copilul este spre bine acum, a dormit fara probleme. Mi-e ca problema asta a fost culeasa de undeva din vacanta asta de Sarbatori, am lipsit de acasa de pe 22 si pana ieri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu cred ca ai ce medicamente sa ii dai. Trebuie sa stea mai mult pe acasa, sa aiba program cat de cat fix si sa iasa zilnic afara. Si ar trebui sa nu mai ia antibiotic prea curand pentru ca nu isi mai face efectul.

pentru aerosoli cere sfatul medicului. daca are numai muci nu si temperatura nu e cazul sa ii dai nurofen ci doar ceaiuri calde si multa odihna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Cum adica, sa stea mai mult pe acasa?

Sa nu mearga la gradinita sau sa nu mergem noi nicaieri? Ca de la gradinita a lipsit destul si noi oricum nu plecam de acasa decat de doua ori pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Daca e in convalescenta nu trebuie sa o duci la gradinita. In convalescenta e mai slabita iar la gradinita sunt o gramada de microbi, se poate imbolnavi mai usor. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene..pt stafilococ auriu in nas iti recomand bactroban nazal.Este un unguent f eficient.Lui David i-a iesit demult in analize,insa am repetat si fusese o eroare.Am apucat totusi sa i-l iau din Italia,ca la noi in tara nu se gaseste din pacate.(nu se gasea atunci,acum nu stiu)Fetitei prietenei mele i-a iesit la analize si i l-am dat ei,i-a trecut..sunt luni bune de cand nu i-a mai iesit la analize.Tin sa precizez ca e f mic si e scump..20 euro :(,insa este foarte bun.(noua dr ni l-a recomandat,imediat ce a vazut analizele,caci stafilococul asta poate cobori si mai jos,iar pt David asta era periculos)
Niste analize pt alergii i-ai facut?
Da-i ceva si pt imunitate,dupa atatea medicamente si probleme imunitatea ei clar a scazut si are nevoie de putin ajutor.
Despre mucegai si umezeala din baie..oh,intai de toate trebuie sa vezi de ce ai atata umezeala.Ia-ti un higrometru..aeriseste zilnic,sterge gresia dupa dus.Produsele antimucegai sunt fix nimic daca nu faci ceva cu umezeala aia...se va forma in continuare si-ti spun asta din proprie experienta.Mie de revelion mi-a cazut tavanul fals,ca s-a tot infiltrat apa si evident mi-a maturat totul in cale,ba era sa dau si coltul,noroc ca m-a sunat barbata-miu in momentul ala..Acum trebuie sa vad de unde vine apa,umiditatea asta si sa rezolv cauza si apoi sa repar.Pt mucegai am folosit si eu solutii,care mai de care mai scumpe..si pt indepartat si pt a nu se mai forma..aiurea.Vara ce-i drept nu sunt probleme,iarna insa...
Cum ziceam..ia-ti un higrometru si vezi ce umiditate ai in casa.Daca e foarte mare,atunci ia-ti un dezumidificator.E foarte scump,dar umiditatea f mare iti face f mult rau :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ledi, multumesc. Umezeala cred ca e in principal din cauza ca nu am geam la baie. Soacra-mea are si nu s-a plans veci de mucegai.

Vecinii de sub noi, pe aceeasi coloana... jale in baie, se infiltrase apa de la noi si le picura lor din tavan. Am reparat de mai multe ori, cum am spus. Tevaraia e de vina, mereu a fost, pana acum.

Si balconul curgea mereu (e inchis cu termopan) pana am lasat in permanenta unul-doua geamuri deschise, vara-iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Noi avem geam la baie si tot a facut mucegai. a facut iarna trecuta cand am stat tot asa numai cu frecat la pereti. in vara am izolat casa, am dat gletul jos, am schimbat instalatia sanitara toata.
Acum doua zile cand am facut curat la baie, dupa vasul de wc mi-a cazut lavabila...aia antimucegai 50 lei - 2,5l de vopsea (aia cea mai cea).
Am facut cu nervii....Si am geam termopan mare...nu genul ala rotund sau mic. Si e deschis mai tot timpul ca acolo fumeaza sotul. Si tinem geamul deschis sa iasa fumul.
Cred ca trebuie sa daram coliba de tot mai repede decat am prevazut.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Baietelul meu cel mic, de varsta Dariei a facut cateva bronsite, cu zile intregi de tuse si anul acesta (e al 2 lea an) am cerut trimitere la alergologie (asteptam rezultate, i-au facut mai multe analize, dar din primele analize a iesit alergic la: acarieni, polen de iarba si gandaci de bucatarie.
Noua ne-a zis clar ca acum cauza ar fi umezeala (stam in casa noua si peretii inca nu sunt uscati fff bine)El este acum pe tratament antialergic si de a 2 a zi nu a mai tusit deloc. Pe 20 ianuarie mergem la control.

El nu a luat antibiotic decat de 2 ori pana acum, dar antitusive o gramada!

Mergi la inceput