Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

carmencat, exact despre asta discutam acum cu tati.

Medicul nostru de familie e cumnata mea, o stie de la 9-10 luni, de cand am venit eu in Braila. Cumnata a avut, in copilarie, aceeasi sensibilitate a gatului ca si Daria, foarte, foarte des amigdalite cu febra 40.

O sa cautam impreuna o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Selene, imi pare rau ca Daria e iar bolnava.
Esti sigura ca e otita? Otita se face in general dupa o perioada mai lunga de muci, nu dupa 2 zile.
Cu amigalele din familie, No comment, cand eram mici toti aveam amigdalita, asta era boala tutror copiilor. Asa era de raspandita ca ma indoiesc un pic ... Da-i inghetata sa-i calmeze durerea (nu glumesc, face minuni).

Ma scol intr-o dumineata cu o durere crunta de gat, de la aerul prea uscat. Ma plang la fie-mea, care imi zice : du-te repede sa bei ceva rece :).


Vicky, Printzesone and BB (25+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A consultat-o cumnata acum o ora, plamani, gat, ureche. Tot acolo plange ca o doare, cum sa explic, in zona ganglionilor laterali dreapta ai gatului, cu bataie spre ureche. Ganglionii usor umflati, amigdala de pe partea aceea e chiar mai umflata decat cealalta.

Doamne, ca vineri a povestit nici 5 minute cu o fetita mai mare, care avea (sau avusese?) otita dubla. S-a intamplat ca in concediu, pac, a suflat-o o pala de vant, a doua zi tusea si mucea. Acum, schimba doua vorbe cu fetita asta (care avea o caciula bine infundata pe cap), a doua zi, otita si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Selene, otita nu se ia. Daca are amigdala aia inflamata e normal sa o doara un pic si urechea. Ia o ceapa, da-o pe razatoarea mica, punea-o intr-o batista 20s la microunde, si apoi tine-o la ureche 20min. Ajuta garantat.


Vicky, Printzesone and BB (25+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

suntem in a treia saptamana de administrat solacy pediatrique si n am mai vazut nici macar un muc de cand au inceput sa l rontaie .... Nush ce sa zic avand in vedere ca erau cu mucii la nas non stop si la gradinita au mers mereu .... Se pare ca merge



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Selene, otita nu se ia!
Nu se raceste de la o pala de vant!

Ti-as recomanda doua lucruri ...asha ca mama de copil care in primul an de gradi n-a reusit sa mearga NICIODATA legat mai mult de 4 zile la gradi!
Invariabil- luni, marti, miercuri, joi...joi seara pac muci, vineri febra!

- sa o tzi o perioada mai mare acasa! Adica noi cam de la 1 feb pana in 15 aprilie l-am tinut acasa! A fost f benefic...Plus ca in aprilie se mai termina virusii!
- sa citesti cartea www.humanitas.ro/humanitas/cand-se-imbolnaveste-copilul-ghid-de-simptome-si-%2526icirc%3Bngrijiri" target="_blank">Cand se imbolnaveste copilul

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Selene, nu e vorba de sanatate precara, ci de introducerea in colectivitate. Indiferent de varsta la care incepe gradi, primele luni sunt cu cantec, pana se obisnuieste organismul cu atacul virusilor din jur si creste imunitatea.
Vei vedea, cu timpul imbolnavirile sunt din ce in ce mai rare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pt muci albi (transparenti sau nu) - doar suflat si apa de mare. Dupa ce devin verzi - Garasone picaturi oftalmice - se pun in nas. Daca nu gasesti Garasone, orice alte picaturi oftalmice cu gentamicina. E antibiotic, dar actioneaza doar local, unde e problema (verdele inseamna infectie). Indiferent daca nasul e infundat sau curge - Sinupret (e din plante si rezolva bine tot ce e legat de zona asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

selene, daria are crocobauri in nas/gat.
mai toti avem si convietuim pasnic. insa cand imunitatea scade/este scazuta, cand copilul este expus temperaturilor scazute, vantului rece, ceata, samd, crocobaurii dau lovitura, mai exact nu mai pot fi tinuti in frau de organism si incep sa se inmulteasca peste masura.
amigdalele asta sunt, prima reduta de aparare a organismului, pentru virusii si bacteriile care se transmit pe cale orala.
asadar, pana nu starpiti definitiv crocobaurii din gatul/nasul Dariei, rosul in gat, mucii verzi, samd. se vor tine lant tot timpul, chiar si in anotimpul cald, la o simpla gura de apa rece, inghetata, curent. explicatia stiintifica ar fi ca, sub actiunea temperaturilor mici, vasele capilare se contracta in incercarea de a mentine temperatura corpului constanta, ceea ce favorizeaza patrunderea agentilor patogeni mai usor decat daca organismul nu ar fi supus acelor conditii de mediu. cel putin eu asta am citit si inclin sa cred ca e o teorie plauzibila, cu atat mai mult cu cat si eu sunt cam la fel - daca beau ceva rece sau mananc inghetata, a doua zi ma doare in gat si incepe circul - ragusesc, ma ia tusea, nasul, incep secretiile verzi in gat si nas...horror...de aceea nici n-o las pe fii-mea sa ma pupe pe gura, nu stau cu ea nas in nas, nu-i vorbesc/stranut/tusesc direct in fata, sa nu-i dau microbii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu s-o fi luand otita, da' s-o fi luand microbul care provoaca otita, si vad ca de ea se lipesc acum toate.


CorinaDani
, sigur ca trebuie rezolvati crocobaurii, insa, asa cum mi-a recomandat d-na de la laborator, tre' sa astept minimum 7 zile de la luarea oricarui medicament pentru ca rezultatul sa fie concludent. Si, pe cand ne pregateam de verificare (tre' sa repetam exudatele si urocultura), pac, chestia asta.

Mergi la inceput