Recoltare sange la copil 6.5 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Baiatul meu a avut de la nastere rahitism pe fondul unei lipse de fier. Asa ca am facut analize la 6 luni, la an si apoi la 2 ani.
Asa am descoperit la 1 an lipsa de calciu si tot atunci viermisorii.
Acum in toamna dr a vrut sa-mi dea fierul fara analize dar am refuzat si am cerut sa-i fac analizele mai intai.
Bine am facut pt ca fierul era ok iar viermisorii disparusera.

App. Multumim Rufus pt ideea cu semintele de dovleac (parca de la tine am luat ideea).

Edit. de mic i-am tot spus baiatului ca d-na doctor e prietena noastra. Asa ca acum merge cu placere la ea, ba chiar de cate ori are vreo bubita vrea la dr sa o repare.
Anul trecut cand mergeam pt prenatal cu el la medic mereu o punea pe dr sa se uite ba in gat ca-l doare gatul, ba in urechi...o data ia spus ca il doare curu si a vrut ca d-na doctor sa se uite... doctora il trateaza cu seriozitate maxima asa ca s-a uitat femeia in fundul lui
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Daca sistemul de sanatate de prin alte tari nu deconteaza analizele decat cand mai ai un pic si mori iar la noi le poti face la cerere contra cost, nu vad de ce sa nu le fac, anual....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Contra cost le poti face oriunde, dar nu asta era discutia. Era vorba daca chiar are sens (asta in afara de paranoia mamelor).


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Daca sistemul de sanatate de prin alte tari nu deconteaza analizele decat cand mai ai un pic si mori iar la noi le poti face la cerere contra cost, nu vad de ce sa nu le fac, anual...


Exact asa gandesc si eu, Pisigri.
Eu am descoperit acum cativa ani ca am colesterolul mare (sau cum s-o fi spunand in termeni medicali, intelegeti voi). Asta dupa ce mi-am facut analize de sange in Romania. Eu nu aveam nici un fel de simptome, deci cum sa-mi fi dat medicul de familie trimitere pentru analize de sange?
Si chiar si cand am avut simptome (de alta natura), medicul nu s-a deranjat sa comande niste analize de sange, tot in Romania am descoperit ca am probleme cu glanda tiroida. Si tot in Romania am descoperit si niste chisturi la tiroida... pe care chisturi nu le-as fi descoperit in veci in Olanda.
La testul de Papanicolau mi-au recoltat gresit / insuficient si cand m-am dus pentru rezultat fireste ca nu au avut ce sa-mi dea. Ce credeti ca mi-au spus? Ca-s tanara, ca pot sa astept urmatoarea chemare la analiza.... peste 5 ani!! Bineinteles ca eu nu am acceptat asa ceva si am repetat - la insistentele mele - testul. Controlul sanilor pentru depistarea precoce a cancerului de san se face incepand cu 55 de ani.... Halal preventie.

Asa ca, daca puteti si va permiteti, faceti din cand in cand cate o analiza de sange, ca nu strica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Contra cost le poti face oriunde, dar nu asta era discutia. Era vorba daca chiar are sens (asta in afara de paranoia mamelor).


Da, contra cost, insa stii cat costa?
In Olanda o analiza de sange pentru depistarea alergiilor (nu exhaustiva), m-a costat 130 de euro acum 3 ani... asa, ca sa-ti faci o idee.
Iar sens are intotdeauna in opinia mea. O data pe an mi se pare o frecventa buna, atat la copii cat si la adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu cred ca au sens analizele anuale, chiar si la copii. Noi asa am descoperit o sideremie foarte mare si am putut lua masuri la timp. Si copilul era vesel si aparent perfect sanatos cand l-am "chinuit" cu analizele. Stiu ca in strainatate nu se incurajeaza asa ceva si nimeni nu are chef sa scoata din buzunar sute de euro pentru analize, dar in curand va fi si la noi la fel, asa ca nu vor mai fi discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In Romania se deconteaza analizele uzuale o data pe an.
La ultimele (din toamna asta) i-a iesit Anei un beta-hemolitic, pentru care a facut tratament. Nedepistarea acestuia poate avea consecinte ulterioare grave. Bine, a fost vorba de exudat, insa simptomele nu au existat.
Chiar nu stiu ce sa zic...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Vreau totusi sa-i intreb pe Marius si Madalina: nu considerati utile (justificate) analize de rutina la copil de 6 ani jumate?

Nu, eu nu le consider utile. Fetele mele de 17 si 10 ani nu au facut niciodata analize de sange. Evident ca daca exista o necesitate medicala, le faceam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate ca aveti si voi dreptate - este ca si vizita regulata la stomatolog. Inteleg si acest punct de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Desi aparent totul este ok, unii parinti vor sa le faca preventiv analize copiilor. Sa vada ei negru pe alb ca nu sunt probleme pentru ca numai asa se pot linisti.

Deci facem analize de sange la copii (o actiune invaziva si eventual traumatizanta) ca sa linistim anxietatile parintilor? Nu ar fi mai bine sa isi trateze adultii anxietatea si sa lase copiii in pace?

Mergi la inceput