Recoltare sange la copil 6.5 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Oameni buni, familia mea face anual (sunt rare exceptiile) analize de rutina. N-avem nici o suferinta care sa justifice analizele astea, justificarea este doar preventia.
Zau ca nu-s ironic...dar nu asa face toata lumea (sau ar trebui sa faca, ca nu-s dus cu pluta sa nu stiu ca nu este la fel la toti...)?
Deci suport costul X (dupa mine mic) din motivul Y mult mai important (preventia unei suferinte cu consecinte grave).

Editez a am vazut ce scrie Cristina. De la ce varsta ar fi utile analize de rutina (la copii)? Mentionez ca doctora noastra de familie nu ne-a spus ca, de ex. Ana ar fi prea mica pentru analize de rutina; mai spun ca, in urma unor analize de rutina, am gasit la copiii nostri: lipsuri de calciu, anemii, probleme (din fericire neconfirmate in totalitate, tinem sub supraveghere) cu o talasemie minora, streptococi, o posibila disfunctie a rinichilor, infirmata si aia din fericire. Ba chiar si un colesterol crescut, dar ori a fost eroare, ori nu s-a mai repetat.

Un pic-un pic m-ati derutat...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Rufus,in Germania nu exista analize preventive...mai ales la copii.

Eu ca adult si cu ceva probleme medicale,fac analize odata pe an,fii mio(17 ani)a facut analize de 2 ori in Germania,odata pe la 9-10 ani insa la insistentza mea expresa(lucru care a deranjat foarte tare medicul pediatru)si a doua oara anul trecut.


Cu sigurantza ca in cazul unor probleme medicale la copii(altele decit raceala de exemplu)se fac si aici analize,insa analize preventive,nu exista.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nici noi nu facem analize preventive, decat cele care se cer (screening pt. cancer la san, papanicolau, screening pt cancer de colon si mai vedem ce mai apar :)). Astea sunt gratuite, oferite de stat. Daca nu ma duc, platesc.

Altfel medicul de familie se uita crucis la mine sa ii cer analize "preventive" pentru ce? O leucemie apare brusc, degeaba faci acum analize, peste o luna poate aparea problema...si tu stai linistita ca tocmai ai facut analize copilului. Alte probleme ce pot aparea fara sa aiba simptome?

Aici totul e platit de stat, eu nu am cum sa imi platesc analizele. Dar in Ro e alta problema. Eu insa nu ii vad rostul. De data asta sunt perfect de acord cu Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Rufus, probabil din adolescenta. Zic asta pentru ca al meu copil are acum 10 ani si urmatorul control de rutina trecut in caietul cu care mergem la pediatru va fi intre 12 si 14 ani, am citit descrierea si am vazut ca atunci va fi si prima data de la nastere cand se fac, "oficial", si analize de sange, pana acum au fost doar de urina (la cel de 9-10 ani, de ex.).

Mihaela, Dana, casele de sanatate platesc analizele complete de sange o data la 2 ani de la varsta de 35 de ani, ma refer la acel Gesundheits- Check-up.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ati fi uimiti sa stiti ca organismul are mecanismele lui de reglare? Ca daca acum e o anemie, fara alte probleme decat feripriva, daca alimentatia se corecteaza, organismul recupereaza deficitul? Sau o hipocalcemie?

Daca sunt probleme organice, atunci organismul simte. Omul se simte rau, asta e semn de ceva mai nasol...un deficit mare pe care organismul nu il poate regla.

Eu am fost de ex. cu cea mare, acum doi ani. Ameteli, greturi, dureri de cap. Avea 14 ani, primul an cand pimeau note la scoala ce contau la intrarea in liceu. examen super-complet, analize numai cateva, esentiale, din care dr-a si-ar fi dat seama daca e ceva. Nu a fost nimic, dor stresul. Asa o ducem de doi ani, acum a inceput liceul si s-a obisnuit, s-a invatat ca stresul o doboara. Nu are nimic, nici macar lipsa de Ca, nici anemie... Deci se poate si invers. Dar daca nu exista simptome...chiar nu vad motiv. Ma refer la copii.

Cristina, interesant sistemul vostru. Cred ca si aici e dupa o anumita varsta, dar mai inaintata. Eu am 41 si inca nu am fost chemata decat la Papanicolau si la raze la sani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cristina,eu care sunt diagnosticata cu probleme tiroidiene,nu platesc analizele medicale si le fac anual,la recomandarea medicului !

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu la fel, o data la 6 luni sau la 1 an merg la endocrinolog, imi fac TSH-ul, T3, T4, anticorpii ATPO, glicemia si alte treburi, primesc regulat retete etc. Asta nu ma opreste sa merg si la medicul de familie pt. restul de analize din 2 in 2 ani de cand am 35.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

la noi a functionat intotdeauna cu: copii tinuti in brate, anuntati ca urmeaza sa-i piste un tantar mare si indicat privirea in alta parte + carameaua de dupa = minuni.

intotdeauna la copii mici erau 2-3 asistente la recoltare, dar n=a fost nevoie de nici o interventie. la exudat faceau taraboi mai mare decat la sange

stiu ca sangele si vaccinul se lasa cu intepaturi, dar nu fac crize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Analize i-au facut evei cand au internat-o oparita ..si dupa 1 an,cand am descoperit patru ganglioni umflati la cap.....asta da semn de alarma....avea citomegalovirus,pe un fond de ficat slabit de anestezice....virusul s-a fixat pe organul slabit....acum a trecut si i-am facut fix la un an pentru a verifica starea ficatului..avusese transaminaze 650....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Si mie mi se pare aiurea sa faci analize de rutina unui copil care e in plina forma.
I-am facut o singura data fetitei analize de sange, la 2 ani, ca timp de 2 luni a fost racita intr-una.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput