Muci

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu am mai reusit sa scriu deloc azi... mare balamuc cu sarbatorile astea.
Aseara, ce sa va spun...eram disperata rau. Asa ca mi-am adus eu aminte de un subiect de la generale cu leacuri babesti sau ceva de genul asta in care o fata zicea ca f bun pt desfundarea nasului e ceapa taiata si pusa in camera.
Exact asta am facut. Am luat o ceapa, am taiato in 4 si am puso intr-un bol micut in patutul fetei intr-un colt la capul ei.
Sotul nu a putut sa doarma in camera dar din partea mea daca o ajuta putea sa miroasa si a kk.
Vreau sa va spun ca peste noapte nu a mai fost nevoie sa o aspir. Am aspirato dimineata pe la 10 abia cand iar respira greu.
Am facut si spalaturi la nas multumesc Danangie nu am avut siringa de 10 si am facut cu cea de 5. Prima data a mers si a iesit ceva muci si s-a desfundat, a doua oara acum seara la culcare, parca se blocau de ceva... poate nu am pus eu bine, ca imi e o frica de mor oricum sa nu se duca pe gat sa se inece.
Am fost la dr iar la control si i-am spus ca a fost mai bine cu o seara inainte, a ascultato la plamani, s-a uitat in gat, e ok... a zis sa vin joi iar.
Am reusit sa scapam de antibiotic.
Maine dimineata ma duc sa-i fac exudatul.
A zis ca chiar daca are vreo alergie e prea mica sa-mi de-a tratament acum.
Adrenalina nu i-am dat decat o filola si jumatate. trei seri. Si mie mi s-a parut cam exagerat si nu i-am dat pana nu s-a inecat atunci de m-am speriat groaznic. Aseara a varsat baiatul jumatatea ce trebuia sa i-o dam, iar de azi doar ser.
La noi in casa este extrem de cald. Eu stau in maieu.
De cand am aduso acasa fata asta a mea e o friguroasa! La 24 C, la baie, ii tremurau gingiile si tremura toata de frig + stranut.
Eu am puso pe seama faptului ca a fost prematura si a stat cateva zile la incubator...Asa ca acum avem 26 de grade, la baie si 27. Eu am glanda si de la caldura asta ma cam sufoc...dar asta e. Pana se pune si ea un pic pe picioare... sper sa nu fie asa friguroasa mereu.
Multumesc mult tuturor!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Danangie, sa fi sanatoasa si sa ne mai dai sfaturi!
A mers cu spalaturile nazale. Azi nu am mai aspirato deloc! Dar inainte de fiecare alaptat am spalato exact cum ai spus. Am cumparat si o siringa de 10.
Aerosol de 3 ori azi doar cu ser si nu i-am mai dat nici colargol. Doar spalaturi.
Am fost la exudat dar abia vineri avem rezultatul cu sarbatorile astea. Sper ca pana atunci sa-i treaca. E ok ca poate iar sa respire si ea bine.
Va multumesc tuturor! Sarbatori fericite si copii sanatosi!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ELA sanatate multa si voua! De asta repetam ca sa introduci serul rapid si nu lent , intocmai ca sa nu ii ramana prin gat. Cu siguranta ceva ceva se duce dar nesemnificativ. Pe mine m-au invatat in spital. de atunci nu am mai folosit niciodata batista sau alt "intstrument" de aspirat. Cand va fi maricica se va schimba pozitia. In fund, deasupra chiuvetei. Eu asa ii spal pe toti 3. Ca ai vazut ca eu am 3 muschetari . Stau toti 3 smirna. amn zis ca ii filmez odata ca sa am amintire.
Sarbatori fericite si tie si familiei!

Am dat EDIT ca am uitat un lucru. Eu doar sfatuiesc, pe urma, iei ca atare. 26 grade in camera este enorm de mult. Crede-ma. Nu o spun asa.....Fetita, copiii...si chgiar si noi adultii.....stand la o temperatura de 26 grade si pe urma iesind afara la 0 grade sau chiar si mai putin este prea putin zis : "pumn in stomac" ptr organism. De asta copilul este si fragil.....ca nu este obisnuit la temperaturi asa de joase. cu 20 de grade nici eu nu sunt de acord. Prea "aspru" aerul. Eu tin 22 grade si e super perfect. Te sfatuiesc sa cobori temperatura dar intocmai ptr a-i ajuta sa isi intareasca organismul.Sa fie obisnuiti la temperaturi mai mici.
Nu uita si de umiditatea din camera. Trebuie sa fie in jur de 40-55%. eu tin in jur de 45%. Cu cat este mai mica umiditatea cu atat nasucul, gatul se ususca mucoasa si ustura rau. eu ca adult innebunesc cand simt acea usturime, inchipuie-ti ei mici. Daca nu ai umidificator......dupa ce copiii adorm.....fierbe intr-o oala apa.Cand a inceput sa fiarba cu o FOARTE MARE ATENTIE, du oala la intrarea in camera copilului (dat fiind ca ea nu are cum sa coboare din pautut ) si lasa acolo sa se duca toti aburii.....pana cand apa se raceste......metoda asta e buna si ptr atunci cand au o tuse , laringita.
Sper ca nu te-am plictisit.




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

[quote]citat din mesajul lui ela_04



A zis ca chiar daca are vreo alergie e prea mica sa-mi de-a tratament acum.


Gresit!Un medic bun va sti ce sa-i dea chiar daca este mica.Eu zic sa ceri parerea altui medic.Eventual , alergolog.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ai avut dreptate Danangie
Am scazut temperatura treptat ca mi-a fost frica brusc. Prima zi 2 grade, apoi alte 2. Ieri am ajuns la 23 de grade si surpriza...copilul nu a mai avut nasul infundat!
Peste noapte sotul meu iar a dat temperatura mare. Dimineata avea nasul infundat. Am spalato in nas si am scazut temperatura. Apoi iar numai avea nimic!
Nu imi vine sa cred! Multumesc din suflet! un buchet mare, mare!
Sarbatori fericite! Va pe toate!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

Danangie cite 10ml la fiecare nara???? al meu are 2,6 luni la fel sa-l intind pe pat pe vertical sau se poate si din picioare????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Si eu fac la fel si functioneaza foarte bine,Seringa sa fie plina si il pun pe piciarele mele in fundulet,ii fac jet rapid cu seringa,in fiecare nara....nu conteaza cantitatea,important sa fie in jet rapid. Deci seringa e plina....asa am fc mereu la nasuc infundat...laringite,raceli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua mamici,

TANEA da, cate 10 ml in fiecare nara. Dar sa stii ca eu spal pana cand nu mai iese nimic.Deci fac mai mult de 10 ml. Al tau e maricel si deci in fata chiuvetei e perfect. Eu am scarita si deci ei ajung f lejer sa se aplece in fata ciuvetei. Pe Marco , care e mai micut il pun pe genunchi, iar eu cu piciorul pe scarita.

ELA ma bucur ca ai rezultate.

Noi am petrecut un Craciun cu febre si tuse....dar trec ele.
Un an nou fericit tuturor!




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Fetelor, am si eu o intrebare pt cele care folosesc chestia cu ceapa taiata. Nu-i ustura ochii pe copilasi de la ceapa aia ? Am vrut si eu sa-i pun dar mi-a fost teama sa nu-si irite ochisorii care si asa sunt iritati de la raceala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Bine ca s-a rezolvat

Maxim 23 de grade e temperatura ideala. Noi avem 22 noaptea si 21 ziua.

Nu e bine sa folositi batista bebelusului prea des. Cel mai bine doar inainte de somn. Si neaparat sa nu planga BB, daca plange pe urma se fac mucii la loc. Exista niste dispozitive mai pasnice de curatat nasul care nu trag asa tare.

Noi folosim eucalipt pentru desfundarea nasului, exista niste creme cu care se da bebe dar aveti grija sa nu ajunga sa inghita crema. Si mai exista niste capsule care se sparg pe un servet si se pune servetul langa BB dar iar, atentie sa nu il atinga.

Daca are nasul infundat un BB asa mic cred ca trebuie sa doarma cu capul ridicat - dar nu pe perna ci tot patutul sa fie ridicat in partea cu capul bebelusului, puneti niste carti sub picioarele patutului.

Mergi la inceput