MONTIGNAC (181)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gata ..supa chinezeasca e gata ...pe 4shared..dar nu merge s-o pun nu incarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Puisorule, vacanta frumoasa! sa iti iasa cum vrei!

brindu, in ultimul timp am facut cheese-cake cu: 500 ml smantana 12%, 500 ml mascarpone (au ieftin si bun la LIDL - 7 lei cutia de 250 ml), fructoza 7-8 linguri, 2 oua, 2 plicuri de gelatina pe care le pun la hidratat 15 min in 8-10 linguri de apa, apoi o topesc la bain-marie, o fiola de esenta de vanilie (sau alta esenta. Prefer uleiurile esentiale, insa am stricat o prajitura cu ulei de scortisoara- s-a taiat compozitia). Amestec toate astea si le pun in tava cu fund detasabil. Ca sa evit sa fac blat, pun un strat de fulgi de migdale, apoi adaug un strat de crema, un strat de fructe, unul de crema, alte fructe si iar un strat de crema. cand am timp, il bag 15-20 min la cuptor, foc mic, apoi, dupa ce se raceste, decorez cu fructe/jeleu de piure de fructe/fulgi de migdale, scortisoara sau ce vrea audienta. Il fac seara si il las pana dimineata la frigider.
Eu ador prajitura/tortul asta si ori de cate ori am pofta de dulce, bag rapid cate unul .
Planuiesc sa fac unul si de Revelion, o sa am musafira o graviduta, care a zis ca pofteste de nu mai poate la un cheese-cake facut de mine
Alt desert iubit este Panna Cotta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Vai ce de porcarii am mancat zilele astea... mi-e si frica sa ma gandesc ca o sa trebuieasca sa ma cantaresc cand ajung acasa.
Eu tot ziceam ca o sa compensez cu sport, insa... sunt lenesa tare, nu stiu sa skiez, iar cu sania.... nu putem numi miscare.
De revelion o sa facem la un restaurant, insa meniul nu ne prea place, oricum nu aveam de unde alege, ca astia pe aici mananca numai fructe de mare si "foie gras"...
Caut si eu in seara asta sa fac o prajitura, ca mergem la prietena mea pe 1 ian. si as vrea sa fac ceva bun si nu prea complicat, dar romanesc. Ea vrea numai chestii traditionale.... asa am descoperit ca au si ei sarmale si placinta cu foi de branza de vaci.
Brindu, vezi poate te rapeste un Fat-Frumos autohton si nu te mai lasa in Anglia.

La multi ani!!!! fetele si un AN nou cu bucurii!!!!
Anul viitor sa ne vedem mai fericite, mai slabe si mai iubite....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gena sper sa te auda cupidonu ...cu fat frumos i mean..singuratatea nu e faina..da te obisnuiesti cu ea... ma bucur langa babacii mei si de ei cat am ocazia ( il chelim si io si mama pe babac momentan )

cred ca cel mai cel traditional dulce de-l poti face e cozonacul sau placinte moldovenesti (adik din aluat d cozonac faci barcute umplute cu brinza si le coci la cuptor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Brandusa, si mie mi s-a incarcat poza greu aseara.

O sa fac si eu tortuletul tau, sper..

Ani, vacanta placuta la munte.

Lorelei, `La Multi Ani numai cu bucurii` chiar daca cu intarziere. Cm a fost petrecerea ´?

Gena, si noi tot cu meniu neromanesc de Revelion, o sa fie grecesc.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello!!!Am intrat sa va zic La Multi Ani!!! de Anul Nou.
Am pus si eu cateva retete pe 4shared, "retete montignac".

in rest sunt o , am mancat de toate, fara nicio rusine. vai de capul meu, mi-e si frica sa ma cantaresc!

Have fun de Revelion!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Seara buna!
Ca meniu de Revelion, as incerca o Panna Cotta cu legume , inca una de desert, un cheese-cake, ca o am invitata pe prietena mea care e graviduta si pofteste de moare la pozele mele de pe FB .
Am mai luat si niste avocado, as face guacamole si bruschete.
Voi face niste legume chinezesti la tigaie, gnocchii cu sos de branza si pesto, salata de legume - pt cei 2 vegetarieni (al meu si prietena mea), iar pt ceilalti, am luat niste pulpite de pui pe care le fac la cuptor, in sos de vin, cu cartofi copti...cred.
In rest, aperitive...tzspe tipuri de branzeturi maturate, ca sunt inraita cu asa ceva, salata de vinete, de ton si un prosciutto spaniol, salata de humus si falafel. Bucatarie internationala iese la noi :))
Ca bauturi am luat ingredientele pt mojito, trebuie doar sa mai scotocesc la mama in frigider dupa menta congelata, mai avem niste vin rosu (spaniol, portughez si italian...a, si moldovenesc) si sucuri.

Nu ma agit cu retete complicate, m-am axat pe bunaciuni rapid de facut si teribil de gustoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

sunt suparata ca am scris un mesaj lung si s-a pierdut...

nu mai am timp sa-l rescriu insa va doresc UN AN NOU PLIN DE IMPLINIRI, Cu MULTA SANATATE SI SA SLABIM CAT VREM!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata, frumoaselor!
Cum va petreceti ultima zi din anul acesta?
Haideti la sa povestim.
Mai intai si mai intai, vreau sa va urez La multi ani si un an fericit, in care sa va bucurati de sanatate, sa fiti vesele si frumoase, si daca se poate... cu multe kg date jos!

Carmen, ma bucur ca mai dai cate un semn de viata:)
Brindusik, ce mai fac oamenii de sarbatori pe la tine pe acolo? A aparut Cupidon?
Gena, si eu am mancat la fel, suntem surori, o sa impartim biciul lui Brindusik frateste
Ariel, foarte buan ideea ta cu bunaciunile rapide. cu cat mai putin stres, cu atat mai bine. mi-ai dat o idee buna si cu mojito al tau, ar fi fain sa fac ceva exotic de baut!
Andanii, tu ce faci de Revelion? In oras sau pleci pe undeva?
Puisor, Somleac, gospodinele noastre, cum va distrati?

Eu una nu am de gand sa ma dau prea tare peste cap, ca m-am dat de Craciun si nu s-a mancat mai nimic, prajiturile a trebuit sa le mananc singura, ca ai mei nu au pus gura pe nimic, mancarea s-a tarat prin casa o saptamana, abia ieri s-a terminat. si daca fac va trebui sa mananc tot eu si s-o pun pe mine Am avut niste sarbatori cam singuratice, doar noi cu copiii, de Craciun au venit bunicii pe la noi si atat :(
Sper ca anul viitor o sa fie mai vesel.

Va pup si va doresc sa aveti niste Sarbatori minunate!
Hai noroc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha cupidonu cred ca si-a luat concediu

la noi dupa multi ani e organizat concert in oras la care e invitata SANDRA si Nae Zamfir si mai sunt vreo cativa...deci pe noi 12 o sa ne gaseasca acolo..ca dupa artificii o sa ne taram acasa(spun ne taram ca nush daca va vrea tata sa conduca si e ceva de mers pe jos :) )

in rest...am avut o invitatie...hai chiar doua sa il fac pe undeva dar...dar nu am nici un chef...dupa cum spuneam nu simt ca is sarbatorile is apatica si culmea mi-o si venit azi-noapte deci is ca un melc ....ma tarasc prin casa adik

ieri am facut tortuletul..nush cum a iesit dar crema e ..si incercarea mea de nuci a fost esuata ca forma de imprumut de am gasit-o era ff proasta asa ca am ajuns sa fac aluatul de nuci la cuptor sub forma de biscuitei umpluti cu crema de nuci

Mergi la inceput