Juniori de Iulie - August 2004 * (107)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Super Mircea! Dar el a fost un scump si un dulce de mic!

Noi strangem de cand s-au nascut copii. Are fiecare cite un cont, acolo le intra alocatia lunara, inclusiv cei 200 lei/luna de la inceput sunt acolo, banii de la colindat, de la zilele lor de nastere, diverse ocazii, de la bunici. Noi nu reusim sa punem, dar macar ce primim pentru ei ii depunem in conturile lor. Dar si foarte greu ne induram sa le dam voie sa cheltuie din banii respectivi. Acum, dupa sarbatori, eu fiecare cam cite 400 lei de la colindat/urat/cadouri, au luat doar 50 lei, restul ii depunem in cont.

Stefi e cam obosita si pe la 9 nu mai comenteaza legat de culcare. Isi mai aduce si ea aminte de diverse, dar stie ca dupa 9 nu ne mai apucam de nimic. Matei are un moment de cadere pe la 7-8, drept urmare la 9 nu mai poate de energie si adoarme mai greu. Acum incercat sa-i aduc in pat mai devreme de 9, sa avem timp sa si citim o poveste si pana la 9:20 cel tarziu sa inchidem lumina. Dimineata inca este ok, ii trezesc, le pregatesc hainele, ii mai pupacesc un pic, ii imbrac (eu, pe amandoi ) si apoi se dau jos din pat si pot spune ca s-au trezit.

Stefaniei tare i-ar trebui mai multa miscare, dar zau ca nu stiu cand. Sper macar la patinoar sa ajungem in fiecare week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Lia, am trimis link-ul catre colegii de birou, poate se mobilizeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai si Patrick e daramat de oboseala, chiar va ziceam ca se plange ca zboara timpul. daca nu s-ar mosmondi atat la lectii ar fi un mare pas inainte dar asa.... lectiile plus o ora cat ii ia sa repete la pian.... se face 6 instant. ca sa nu zic mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

asa ca tre` sa supravietuim pana n 6 aprilie, da ? :D
cu energie, cu buzunaru` :D aoleuuu


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu stiu de la sot cat de rau este sa strangi bani de copil si sa ii administreze parintii "ca stiu ei mai bine". Eu de exemplu am avut ed economica de la bunica inca de la 6 ani faceam bugetul de concediu impreuna cu ea si mai faceam si monitorizarea cheltuielilor, eu am putut tot timpul sa cheltui banii mei cum am vrut eu. Si asta pentru ca ea era fiica de mic industrias nationalizat obligata sa invete marxism leninism pana ii iesea pe urechi ... ca sa supravietuiasca. Dar din fericire nu s-a abtinut si mi-a transmis ce-a apucat ea sa invete in capitalism. Si e mai bine, eu pot sa fac un plan financiar pe mai multi ani si husband mai greu. Asa ca si eu procedez la fel cu ai mei, nu ma deranjeaza sa ii vad ca muncesc si streseaza o luna sa adune niste banuti si apoi observa ca ii pot 'sparge' in 5 minute ... e ceva ce trebuie sa stie de pe acum. Si eu ii iau cu mine la cumparaturi, si ii pun sa compare produse, haine, mancare, etc. le arat facturile de la gradi, after... tot!

Sunt parinti care spun: "spune-mi ce iti trebuie si-ti iau eu" sau mai rau "spune-mi cati bani iti trebuie si-ti au eu" ... eu cred ca e calea sigura spre inconstienta financiara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

eu nu stiu cum functioneaza bazarul acela, am o multime de lucruri frumoase pe care le-as putea pune... imi explica si mie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Andreea, e f simplu.
Sa ai pozat obiectu`.
Te loghezi ca memru, primul pas.
Apesi anunt nou.
selectiezi la rubrica 1 - categoria, apoi vezi pasii urmatori pt categoria produsului.
Locatia articolului - bifezi la mine :-)
Se deschide fereastra unde completezi: titlu (e bine sa treci marca, marimea)
Mai jos treci pret de inceput.
Mai completezi apoi la campanie umanitara - cazul pt care merge
Apoi descrii produsul - ajuta masuratorile si cat mai multe detalii, altfel vei fi intrebata pe rand despre orice chichita :-)
In urmatoarea fereastra bifezi la re-listare automata - 10 ori si incarci fotografia, apoi finalizezi.
Pare complicat, dar dupa 3-4 produse, merge brici :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Despre bani ... eu tac. Sunt singura furnizoare de monezi, cadouri, obiecte necesare. Si ea stie asta si o mai rog cateodata sa aiba bun-simt. De obicei intelege.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am facut si subiectul nou aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176610&nm=Juniori-de-Iulie-August-2004-108




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La noi oricum se stinge lumina la 9 indiferent ca e vacanta sau nu. Dar Ioana e veverita, de abia adoarme si se lauda ca ea poate sa nu doarma nici noaptea daca vrea

Banii lor se confisca la prostii mari...sau se confisca din ei...:) Eu ii pastrez separat dupa ce i-am confiscat
Fetele au depozite la ING de cand s-au nascut. John zice ca o sa ne facem de cap cu banii aia atunci cand o sa implineasca ele opspe ani...


Mergi la inceput