Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Belladonna, AC-urile nu sint singurele care pot afecta stomacul. Sint un milion de chestii care te pot influenta daca esti mai sensibil.

Tu in afara de medic clasic, ai mai consultat pe altcineva? Pe calea naturala, cu suplimente de restabilire a echilibrului gastric ai incercat?
Lasa-l incolo de sport ca nu ala e prioritate!
Question: ti-ai facut vreodata test pentru a verifica nivelul secretiei de acid clorhidric?

Marina, bine ai (re)venit pe la noi
Desi nu m-ai intrebat pe mine, indraznesc sa-ti dau un pont din proprie experienta: tu locuiesti linga ocean parca...nu? Du-te si fa baie in apa sarata, stai juma de ora pe sedinta/ citeva zile la rind si ti se inchide buba dupa citeva bai de zici ca nici n-a fost!!!
Eu m-am ars odata la antebratz cind am scos o mincare din cuptor cu o zi inainte sa plec in concediu si aveam o buba nasoala...a doua zi am zburat in Florida - in 2 zile de balacit in ocean a disparut de ziceai ca n-am patit NIMIC, ever, la locul cu pricina. M-a uimit.
Am avut de asemenea o alunita mare scoasa dintr-o zona unde pielea era mereu intinsa/ solicitata si s-a vindecat cam aiurea...la ceva timp dupa, am plecat in vacanta la ocean si cind m-am intors, am constatat ca cicatricea cu pricina se facuse frumoasa si neteda, nici nu se mai vedea. Apa de ocean face minuni. Ce n-as da sa locuiesc aproape!






"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si eu pe aici...

Am papat iarasi :(// de facut exercitii nu prea. Rusine rusine sa mi fie. Un kil a venit inapoi.

Am fost la doctor ieri, m a gasit cu mild depression... O sa mi dea tratament, habar nu am ce o sa fac.

Marina unt de cacao!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca e deja cicatrizata poti face sport linistita.



Cu ce as putea sa imi indlcesc cafeaua in loc de zahar? Sirop de artar, de agave samd?
Mi-am facut lapte de cocos acasa, dar a stat cam o saptamana si putin in frigider, azi l-am luat la lucru si cand am turnata in cana m-a apucat rasul vreo 5 minute, din fericire eram singura. Arata exact ca o cana de cafea umpluta pe jumate cu ...sperma. Bine ca nu m-a vazut nimeni ca nu stiu ce ar fi spus. Evident l-am aruncat dupa ce m-am chinuit sa il lichefiez cu lingurita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

yac!

mai ai curaj sa incerci vreodata?

cu cafeaua nu am sfaturi de dat, ca o beau neagra. dar daca tot trebuie sa pui ceva in ea, poate zahar brun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
linkul dat de tine e foarte subtire la sfrsit apropo de nutritie doar cateva raduri asa ...si nimic bazat stintific in rest suna frumos
of nu am nimic cu nici una din ramurile medicinei dar nu mai am timp de experimente tare as vrea sa existe o colaborare mai stransa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna


Allure,
linkul dat de tine e foarte subtire la sfrsit apropo de nutritie doar cateva raduri asa ...si nimic bazat stintific in rest suna frumos




pai scopul materialului nu era de nutritie, e mai mult o lectie de fiziologia digestiva cu niste tips la sfirsit; l-am citit ca sa-mi reimprospatez memoria si l-am dat mai departe ca e scris pe intelesul tuturor si poate foloseste cuiva...
articolul are chestii foarte interesante dar daca il citesti pe sarite n-ai cum sa le vezi

cam greu sa demonstrezi fapte stiintifice despre varza, kimchi si iaurt
iti inteleg pe deplin frustrarile ca si pe mine ma enerveaza ca nimic nu e sigur niciodata, medicina e si ea neajutorata, uneori face rau vrind sa faca bine iar pe caile naturale e foarte greu sa rezolvi probleme nasoale si vechi... de aia ma lupt sa previn ce se poate si cit se poate ca odata ajuns la mila sistemului medical, nu ti se mai stie soarta...


XIO, laptele vegetal de casa nu rezista mai mult de 3 maxim 4 zile in frigider.
O cafea cu adevarat buna mi se pare inutil sa fie indulcita ca ii strica gustul. Dar na, fiecare cu stilul lui. Siropul de agave a picat de pe lista mincarurilor sanatoase, cica e mai rau decit fructoza, e bine sa-l evitam. Zaharul brun e posibil sa fie zahar alb "deghizat" cu melasa.
Am tot auzit de xylitol ca ar fi bun dar eu am retineri.
Personal nu folosesc decit mierea si siropul de artar si rar de tot, numai la anumite chestii (in nici un caz la cafea!) - blackstrap molasses care are potasiu, calciu, magneziu, B6, fier... dar si un gust specific, nu prea grozav.

Corinadana, gindeste-te de o mie de ori inainte sa iei pastilele alea. Poate reusesti sa inlaturi ce te supara sau gasesti alte metode de management.
Pe de alta parte cu stresul nu te joci. Am revazut zilele astea o pacienta care a chelit 90% brusc pe sistem nervos Cind si-a dat peruca jos am ramas muta.

Sportul si mincarea sanatoasa sint aliatii cei mai buni in lupta cu "piticii". Asa ca, tirish, grabish, pe brinci, cum o fi, miscati-va zilnic!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu beau cafeaua fara zahar, o beau cu lapte de migdale si ala fara zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Allure !!! si mie mi e cam frica de pilule din alea.
De passiflora stii ceva? mi a zis azi o prietena de pilulele astea.

Si in rest mare dreptate ai: papa sanatoasa si sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

eu nu pot bea cafeaua neindulcita. Bine, pun lapte in ea si e mai ok, dar nu pot sa spun ca imi place.

Cu sirop de artar mi-a placut foarte mult, cu miere la fel, si cu laptele de cocos. Bineinteles ca fiind lapte din cocos am banuit ca il pot tine la nesfarsit in frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

banui ca e totusi o chestiune de obisnuinta. la mine zharul in cafea = otrava, il scuip la 10 m.

revenind la abdomenul nostru cel de toate zilele, sunt nacajita ca durerea din genunchi mi-a migrat toata in incheietura de la mana dreapta. de butonat mai put butona, ca n-am de ales, dar daca nici usa nu mi-o pot deschide nu imi dau seama cum ma duc eu la cycle si inot si imi e ciuda ca de-abia imi recapatasem energia si motivarea.

si mi s-a acris sa merg la doctor si sa-mi tpt spuna ca n-am absolut nimic, asa ca stau cuminte si astept sa treaca....

Mergi la inceput