Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

corinadana,
wow aici la mine in nord mai inteleg da la tine unde e tot timpul soare,
cum stai la dieta fara zahar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pai asta nu pricep nici eu... Si eu tot ies cu bicicleta,in afara de fata/gat nu ma dau cu creme de soare.
Si acum am citit ca exista olegatura intre vitD si depresie dar cica nu se stie care pe care o provoaca.

La dieta fara zahar stau rauuuuuuuuu, nu m a tinut mult :(((



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu chiar vad rezultate frumoase la slabit, la fara zahar, da eu nu ma ating de loc si din motive alegice, se merita e mai greu la inceput dar pe urma ii uiti gustul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

corinadana, vit D ajuta la sinteza serotoninei... inainte de medicamentele alea, incearca varianta asta. ti-a recomandat supliment?

ca sa se formeze vitamina D nu e suficient sa iesi la soare oricum si oricind...ideal este la amiaza circa jumatate de ora pe plaja in costumul Evei evident fara sunscreen.
dar cine face asta regulat??
si imediat dupa aceea nu va bagati la dus sau in apa marii - vitamina proaspat formata pe piele are nevoie de timp sa se absoarba...nu mai tin minte cit se asteapta, minim o ora parca.
asa am citit, asa dau mai departe...

cu cit pielea e mai inchisa la culoare natural, cu atit timpul de expunere pt fabricarea aceleiasi cantitati de vitamina este mai lung. daca sinteti albe ca brinza 20-30 min sint suficiente. nu stati mai mult ca devine periculos.

soarele care produce vitamina D este acela care face umbra mai scurta decit inaltimea corpului in pozitia erecta. daca umbra e mai lunga, razele nu sint corespunzatoare procesului. va bronzati dar nu va "vitaminizati"



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Bravo Belladonna!

Multumesc Allure! mi a recomandat supliment, 2000 de units de vit D.Nu stiu inca rezultatele, o sa le cer maine pe fax.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

cel mai bine e sa stai la soare sa-ti iei necesarul pe cale naturala... 2000 de unitati e foarte putin; doza terapeutica pt atenuarea depresiei e mult mai mare.
articolul asta e fix pt tine, despre depresie, medicatie, metode naturale si vit D

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/11/06/vitamin-d-for-depression.aspx

"most adults need about 8,000 IU's of vitamin D a day in order to get their serum levels above 40 ng/ml, which is the lowest they should be. Ideally your serum levels should be between 50-70 ng/ml, and up to 100 ng/ml to treat cancer and heart disease."

deci cu 8000 IU pe zi abia ajungi la limita minima

vezi ca zice de zahar ca face rau... inlocuieste cu fructe mai bine!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Multumesc din suflet Allure

Pe noi inca ne ploua :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Tzzzz am ajuns pe pagina 2.
Eu tac si fac drept care anunt cu mandrie ziua 3 insanity - cardio power & resistance gone. Strans din dinti ca dupa o zi de munca nu e chiar floare la ureche dar a mers ca uns. Un dus fierbinte, un automasaj cu manusa aspra si o crema anticelulitica e tratamentul meu pe seara asta.
Dupa care impotriva dorintei de a ma arunca in pat cu o carte tb sa le pregatesc pachetele cu mancare pe maine la copii :) si salata mea de pranz ca am decis sa spun un nu hotarat junk food-ului pe care il mancam pe post de pranz chit ca era vegetarian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Marina, you go girl!

Ieri am facut a 3a cura cu ulei de masline, deci azi sint legata de buda...am tot eliminat la pietre si pietricele de mi s-a luat...sute, mii, nici nu stiu, ca ies puzderie.
Dimineata m-am trezit cu o urticarie pe burta, probabil de la toxinele eliberate in proces. Am bagat niste ceaiuri depurative si de detox si vad ca s-a dus.
Ma simt bine in rest dar nu pot sa fac sport. O sa fac miine ceva usurel.

Am mincat de dimineata un mar cu scortisoara ca altceva n-am putut iar la prinz mi-am facut orez indian (cu toate condimentele si verdeturile posibile inclusiv sun dried tomatoes, saffron, cumin, etc) pe care l-am mincat cu salata de avocado si cherry tomato.
Diseara nu m-am decis ce maninc.




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Asta cu uleiul nu am curaj sa o fac, poate odata si odata ma imbarbatez dar pe moment imi tin pietrele linistita:)
Ai grija de tine!


Mergi la inceput