Delfinasi jucausi de iulie-august (96)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Crissy, mersi de cafea. Cred ca tre sa fac si eu putin curat azi. Macar asa de suprafata :)
Histamina, cum e sebi?
Onimir, bine ai revenit. Sper sa fie doar incapatanare si nu altceva de nu vorbeste victor. Dar ce mare e, bravo! Cred ca mara o sa aiba 17 kile la 5 ani :)))
Cris, si eu ma minunez de mara, nu cat vorbeste dar cat gandeste! Sunt asa haiosi. Iar radu e o maimutica, imita tot ce face ea. cum mai merge magazinul?
Adriana, pai bravo mami, treci si pe la mine ca mai am si eu jucarii de dat :)) fetele ce fac?
Iuliana, tudor cum mai e cu urechiusele?
Ce program aveti de sarbatori? Mergeti pe undeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata , vin si eu la cafea de la Crissy.
Aici ploua, e chiar trist si urat afara, preferam de o suta de ori ninsoarea.
Raul e la bunici si refuza sa mai vina de acolo, acum am vb cu el la telefon...iar se termina cu urlete pe masina.

Onimir, Imaya.

Cristina, vin eu, nu stiu ce am, dar parca tot pe drumuri as fi...si mie chiar imi place sa stau acasa si acum numai la duca mi-e capul

O duminica frumoasa...eu tb sa ma duc la cumparaturi, sa fac ceva de mancare si nu stiu ce.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 9+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neata
Ce lene am! As sta in pat/ canapea cu paturica sa citesc sau sa ma uit la TV (desi nu cred ca ai ce sa vezi). Dar na, am copilasi de supravegheat. Plus de facut papa. Sotul o sa plece la munca mai tarziu si iar raman sef la bestii. Uf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu am aspirat si mopuit prin casa de dimineata. Am su spalat doua masini de haine, acum l-am culcat pe radu si fug la mara.
De cand si-a schimbat programul de somn parca mananca mai bine. Dimineata cum s-a trezit a mancat o felie de paine cu almete (aproape o felie) apoi juma de mar iar la 11 manca ciorba :)) dupa un castron de ciorba a mancat un castron de lapte cu cereale.
Mi/e lene sa ma ridic de langa radu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Neata!
Iuliana, tudor cum mai e cu urechiusele?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


acum e bine cu urechile...Ar trebui sa merg sa il vada din nou doctora dar efectiv nu am avut timp...O sa imi fac saptamana asta sa il duc la o mica revizie....
Si Tudor e din ce in ce mai vorbaret si tare drag imi este sa petrec cat mai mult timp cu el....Am noroc ca Mara e tare buna si inca are somn de 5-6 ore si imi pot vedea de joaca cu Tudor....

Crissy...aveti ceva productie de vin....Daca e mai amarui nu e bai...ca il faci fiert...cu zahar si scortisoara ...il sorbi impreuna cu sotul din dotare si....

Onimir, bine ai revenit. Mie doctorul mi-a spus ca atata timp cat el imi aduce ceea ce ii cer nu e problema ca nu vorbeste...E doar puturos....Si la noi a fost mai greu cu vorbitul pana la 2,2 ani si acum ii turuie gura si repeta tot....
Intr-o zi il vede pe al meu sot ca mesteca guma...se duce la el si ii spune...Tati...guma ...deschide...da-mi......A ramas al meu masca.....

Adriana, bravo mami....Se vede ca fetele au fost cuminti ca altfel nu era sacul asa plin

Legat de Revelion mie mi s-a pus piticul sa plec de acasa cu toata echipa....la munte...Nu stiu cum o sa facem dar acasa nu vreau sa stau

Alice vezi ca am pus pe FB despre costumasul Marei de la botez dar spun si aici despre hainutele IRIDOR...Sunt facute la Piatra Neamt si sunt nemapomenite....si au magazin si in Bucuresti (au harta magazinelor din tara pe site-ul lor)...La preturi nu stiu sa iti spun ca nasa nu a vrut sa divulge nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Buna dragele mele.
Va multumesc pentru reprimire.
Crissy, exercitiile sunt pentru stimulare.Trebuie sa stam in fata oglinzii si sa ne maimutarim, scoatem limba,umflam obrajii, suflam in lumanare, facem brrrum...
Ar trebui sa nu-i dam nimic pana nu cere, dar bunicii ii este mila si nu rezista lacrimilor lui care dispar instant dupa ce obtine ce a vrut.
Sau exercitii de invatare:de exemplu trebuie sa stam la masa amandoi si sa-l pun sa-mi arate care este cana dintre o cana si un pahar.Apoi sa-l pun sa mi-o dea si apoi sa-l pun sa spuna ce este.Asta in timp .
Am facut cateva dar nu are rabdare sa stea nici un minut locului si abia il tin pe scaun.
In privinta crizelor pe care le face pe strada sau in magazine, mi-a spus doctorita ca trebuie sa fiu foarte ferma si cand se tranteste pe jos sa incep sa-i numar si sa-i spun ca daca pana numar la 5 nu se ridica , mergem acasa .
Teoria ca teoria , practica ne omoara.
Abia astept sa vorbeasca sa-i aud glasul dulce.Bine ca am eliminat stresul ca ar avea alta problema.El intelege tot si imi aduce lucruri daca are el chef.Cu vorbitul cred ca i se pare o treaba de oameni mari si el inca mai vrea sa fie bebe ca tare e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani Ana!

onimir, pt inceput da-i cand iti arata cu degetul; il intrebi "vrei x?, da?" (dai din cap in semn de DA) iar cand ii dai spune "da x(apa)" (ca si cum ar vorbi el). Pe mine m-a avertizat logopedul ca daca refuz sa-i dau cand arata, devine frustrant pt ea si obtinem efectul contrar celui asteptat (nu-i dadeam din prima, ci cand vedeam ca incepe sa se enerveze). Lauda-l de fiecare data, bate din palme, ia-l in brate, pupa-l sau joaca-te cu el cum ii place drept recompensa. Aseaza-i chestiute care ii plac sa nu ajunga la ele, dar sa le vada bine incat sa le ceara. Incepe cu cuvinte formate din silabe care se repeta (mama, papa, apa, caca, bebe).
Jocul cucu-bau iarasi a prins bine la Beatrice (intai simplu, doar cu mana la ochi, apoi am folosit carti, apoi ne-am ascuns pe dupa perdele/usi).
Noua ne place sa ne maimutarim in oglinda. Bautul cu paiul sau suflatul prin pai in pahar cu apa (sau lapte ca face si spume) iarasi ajuta la dezvoltarea muschilor si stimularea vorbirii; aburitul oglinzii sau geamurilor. Un sfat de la kinetoterapeut: cand ii dau sa manance, sa am grija sa se murdareasca la gurita, astfel e obligata sa foloseasca limba ca sa se stearga. Sau sa o manjesc intentionat cu miere sau ceva ce-i place.
Ideea de baza e ca trebuie sa ai rabdare, daca azi reusesti sa-l tii atent 2 min, sunt bune si alea. Peste o sapt. va sta 5 min. si tot asa, cresti timpul progresiv. Daca nu e interesat de un "joc" anume, nu insista (sau incearca sa te joci singura, poate devine curios ce faci tu si intra si el in hora). Nu te lasa bagubasa. Eu am obtinut un "MO-MO"(mor-mor) dupa vreo 3-4 luni in care am bodoganit singura "ursuletul mor-mor doarme cu tine in pat" si variatiuni. S-a trezit intr-o dupa-masa, a venit cu ursul in brate si s-a urcat pe scaun dar a scapat ursul. Atunci mi l-a cerut verbal.
Fa-o pe soacra sa inteleaga ca e spre binele copilului si nu ca ar fi vreun moft de-al tau. La sfarsit de saptamana arata-i un exercitiu pe care sa-l faca ea cu V. macar 3-5 min. pe zi saptamana care urmeaza.
Spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La multi ani Ana de Otilia! ( cu un pic de intarziere) Sa cresti sanatoasa, iubita, fericita si plina de veselie!

Alice, nu ma intreba de magazin :( inca nu am luat nici 5 lei pt mine... Cea mai castigata e vanzatoarea ( care ia salariul lunar) si proprietarul spatiului. Io inca nu am incasat nimic, si nici nu am mi/am scos inca nimic din investitie. Caut alt spatiu si astept sa apara ceva...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani mami tinerica Alice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

la multi ani frumsosi, printesa Ana!

alice, esti o minune de mamica! tinerica, optimista, cu picioarele pe pamanat! pe deasupra, si cu doua soacre la multi ani si multe impliniri iti doresc!

Mergi la inceput