varicela!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Diferenta de abordare mai vine si din alta chestie (sunt sigura de asta) : in Romania exista concediu de boala al copilului. Aici nu exista. Deci daca pentru un muc iti zice sa stai acasa o saptamana, pai te lasi de meserie. deci nu iti zice sa stai acasa decat daca e groasa ...

Vio, tu cum te-ai descurcat cu fetita o luna acasa?


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

A stat maica-mea cu ea.
Da, poate ca n-o tineam 1luna daca n-aveam cu cine, dar nici cu bube n-as fi dus-o. Asta-i clar.
In gradinita lui Alex sunt cel putin 8grupe ori aprox 25copii (la Alex sunt 27copii) = 200 copii. Plus ce-or mai fi avand pe-acasa fiecare. Chiar sa ma gandesc ca doar au facut toti? Toti 200? ha.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Vezi, ai avut cu cine. Cand nu ai cu cine si 2 saptamani e mult.
Asa ca in cazul asta e usor sa facem pe bunul samaritean si sa ne dam cu capul de pereti.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Mcoca, se poate si in Franta sa stai acasa cu copilul daca e bolnav dar sunt numai 3 sau 5 zile/an, in functie de situatie. Deci ca si cum nu ar fi...
Sursa http://travail-emploi.gouv.fr/informations-pratiques,89/fiches-pratiques,91/conges-et-absences-du-salarie,114/les-conges-pour-enfant-malade,12785.html#sommaire_1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Tonia, da ok, si ce faci cu 5 zile? In plus sunt zile neplatite. In public, sunt 12 zile platite pt copil, in privat depinde de conventie, dar in general nu sunt.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si ajungem la aceeasi discutie: ducem copilul la gradi no matter what? Era vorba ca ne speriem de orice muc, acum nici varicela nu-i mai de speriat?! Eu nu cred, sau mai stii?, ca am facut un copil si o duc la gradi indiferent de boala ca eu n-am cu cine s-o las! Eu am stat acasa 2sapt cu varicela mea si cand m-am intors la serviciu au fost birouri in care nici n-am intrat, daca stiam ca sunt parinti cu copii mici sau bolnavi. Am un coleg cu fetita operata pe cord, am vorbit cu el doar la tel o sapt, chit ca suntem colaboratori directi, ar trebui sa ne intalnim zilnic.
Si ca sa stiti, mama mea ingrijeste 4copii, 4nepoti, face slalom intre ei, asa ca nu-i chiar asa usor s-o prind libera.
Oricum, ptr mine, varicela este cea mai urata boala.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Vio, era vorba de colectivitate, care pentru mine nu inseamna numai gradi. Fetita mea pe langa gradi, mai merge si la bona (na, asa e aici, pana intra la scoala iti trebuie si bona, daca nu ai miercure libera). Eu nu o duc la gradi bolnava (cu stare generala proasta), dar o duc la bona (unde mai sunt 3 copii cu varste intre 0-3 ani). Asta e, nu am ce face. Daca e groasa, sta acasa, dar din o sapt de boala, sta sa zicem o zi acasa si restul la bona ... Parintii ceilalti nu se ofuscheaza ca o duc pe a mea bolnava, si ei ii duc pe ai lor, asta e.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mcoca...incepe sa-mi placa Romania mea.
Pai sa fim eu si tu...tu sa-ti aduci copilul bolnav langa al meu...hai o raceala mai merge,dar o boala infecto-contagioasa..poate a mea fce o forma mai grva..poate eu nu vreau sa-mi ramana copilul cu urme..e nornmal?Eu vin bolnava de rubeola langa tine care estiu gravida...

Sa fim seriosi,asta e contaminare voita,cu rea intentie.Pai starea copilului e mai grava daca-l xpui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Esti responsabil si te vaccinezi contra rubeolei!




Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sa fim seriosi,Eva e vaccinata complet,ba si in plus,si impotriva varstului de vant si cu ROR..dar mentalitatea e ..sa faca ca asa fac copiii.Mie mi se pare paguboasa.Uite eu nu am facut niciuna din bolile copilariei...nici una.Si nici nu mi-ar conveni sa le fac pentru ca altii nu-s responsabili si isi duc copiii bolnavi in colectivitate.

Mergi la inceput