Menstruatie foarte abundenta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

@ XIO: stiu despre chestia cu cele 3 zile, insa medicul meu (in care chiar am incredere si care m-a ajutat mult) mi-a spus ca trebuie sa urmeze niste proceduri si, oricum, e posibil sa nu fie el la internare, iar cine va fi va face tot posibilul sa ma tina peste perioada respectiva, ca sa devin platitoare... Romania.
Am mai facut astfel de chiuretaj biopsic si de fiecare data l-am facut cu tot staff-ul de care zic (cand am spus chirurg, m-am referit de fapt la ginecologul meu, a fost o exprimare gresita), plus reanimare vreo 4 ore, pentru ca am risc crescut de hemoragie. Chiuretaje facute la Maternitatea Bucur si la Spitalul Militar, exact aceleasi conditii, plus sala de operatii. La fisier, cand am intrebat, mi s-a comunicat ca ar costa 1000 lei "cu chitanta". Daca ei au mintit, mint si eu.
Ergomet mi s-a interzis sa iau dupa ce mi s-a administrat la nastere si am avut dureri de nota 10 pe o scara de la 1 la 10, apoi am ametit si am lesinat (mi s-a comunicat ca tot din cauza lui). Asa ca de ce sa tentez soarta?

Daca ai ceva detalii in plus, ca ceva ce se intampla nu ar trebui, spune-mi, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Kitty, sunt poate prea directa, dar medicul tau minte de ingheata apele.
NImeni, da' nimeni nu te tine mai mult in spital pt ca nimeni nu castiga absolut nimic daca tu platesti spitalizarea sau nu.
Lasand asta la o parte, orice pacient se poate externa la cerere atunci cand vrea: trebuie doar sa semneze in foaia lui de internare ca el solicita internarea si atat. Nimic mai mult.
Nu stiu ce interese are medicul tau sa te minta, dar crede-ma ca nu e asa cum spune.
la spital jumatate, daca nu 80% din paciente sunt cele care nu isi permit s amearga la privat, si dintre acestea multe sunt fara asigurare.
Tot timpul externarile le-am facut cu totii la timp, niemni nici macar nu se gandeste sa tina o pacienta in plus.


Chiuretajele bioptice se fac si in sala de operatie dar si in ambulanta, se pot face cu locala sau cu anestezie pe vena, si terapia nu este necesara dupa aceea, doar se supravegheaza pacienta.

Ergometul produce contractie uterina, de-aia ai avut dureri.
Lesinul si starea aceea a fost din cauza ca tocmai ce ai nascut, nu de la Ergometul in sine.
Ergomet se prescrie dupa fiecare avort, ca s anu existe sangerare abundenta.

Daca problema ta inca exista iti recomand sa conulti un alt medic, ca e dubios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui war_kitty


@ Allure: da, stiu la ce corelatie te gandesti. Din pacate, regimul meu alimentar nu este foarte sanatos, din cauza lipsei banilor. Mananc si pui, care sunt ingrasati hormonal, asa ca organismul meu secreta estrogen in exces, care provoaca ingrosarea necontrolata si necontrolabila a endometrului.




asta e o cauza cu siguranta dar nu la asta m-am referit ci la procentul total de proteine aflat in dieta ta, in special de origine animala (cu sau fara hormoni). Se pare ca unele organisme nu au capacitatea de a elimina surplusul de proteine din singe (din diverse motive) si atunci corpul e nevoit sa-si gaseasca supape de eliberare, menstruatia abundenta fiind una din ele. Se pare ca proteinele animale sint cele mai rele...

Luind medicamente care sa impiedice singerarea, se pot crea probleme mai grave in viitor, singerarea fiind o metoda a corpului de a se detoxifia de hormonii ingerati/produsi in exces, de proteinele in exces. Daca ele ramin in circulatie, corpul va fi nevoit sa gaseasca un locsor unde sa le depoziteze ca sa nu le circule mereu, sa nu intoxice toate organele.

E o teorie...probabil se poate verifica la o analiza de singe, cu conditia sa fie "accurate" (ceea ce e cam greu..)

Cert e ca endometrioza si singerarea abundenta se poate rezolva sau cel putin tine sub control intr-un mare proportie printr-o dieta vegana; Sint multe siteuri care vorbesc despre succese de acest gen (poti sa cauti dupa "vegan diet for endometriosis" si te convingi)

Daca ai posibilitatea financiar sa maninci vegan, ar fi de dorit. Pastilele si chiuretajul sint "quick fixes" fara efecte de durata.. Iti doresc sa-ti gasesti servici ca sa poti avea grija de tine cum trebuie. Incearca o dieta vegana ca la carte, n-ai ce pierde!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




Allure m-ai terminat cu chestia asta, habar n-aveam. Numai ca am observat pe propria piele ca, desi nu mai iau AC-uri de vreo 9 luni (prescrise tocmai ca aveam debitul mult prea mare), nu mai am menstra asa de abundenta, nici nu se compara! Dar, pe de alta parte, sunt vegetariana de aproape 2 ani! Nici intr-o mie de ani n-as fi facut legatura. Stateam in fiecare luna cu frica in san ca iar ma loveste debitul crescut! Mersi ca m-ai luminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Allure m-ai terminat cu chestia asta, habar n-aveam. Numai ca am observat pe propria piele ca, desi nu mai iau AC-uri de vreo 9 luni (prescrise tocmai ca aveam debitul mult prea mare), nu mai am menstra asa de abundenta, nici nu se compara! Dar, pe de alta parte, sunt vegetariana de aproape 2 ani! Nici intr-o mie de ani n-as fi facut legatura. Stateam in fiecare luna cu frica in san ca iar ma loveste debitul crescut! Mersi ca m-ai luminat.

Caro



ma bucur ca ti-a folosit!!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgfox spune:

Sotia mea s-a confruntat ani de zile cu acesta problema a endometrului ingrosat si menstrelor abundente.

Solutia este o dozare locala de progesteron iar asta se poate face prin montarea unui sterilet. Cel indicat in acest caz a fost Mirena. Dupa montarea acestui sterilet lucrurile s-au rezolvat dupa multi ani.

Medicul care i-a recomandat si i-a spus sa mearga pe mana ei este Zgarbura Zorela, are un cabinet medical privat in zona Sincai.

Mergi la inceput