Menstruatie foarte abundenta

Menstruatie foarte abundenta | Autor: war_kitty

Link direct la acest mesaj

Buna, dragele mele!

Am o problema la care am nevoie de ajutorul celor care s-au confruntat cu asa ceva. Ieri mi-a venit menstra si este in cantitate foarte mare. Cand spun foarte mare, spun: 1 OB normal + strat vata peste Always Night schimbate la 1h, maxim 1h30'. Iar aseara cu toata combinatia asta, de la Unirii Mc (unde ma schimbasem) pana la intrarea pe Ghencea am ajuns.... de am inrosit strada. La propriu. Azi am stat toata ziua in pat (exceptand drumurile la toaleta). In astea 2 zile am luat 3 fiole de calciu (buvabil, nu injectabil) si nu am bagat de seama sa aiba efect (probabil mai eficient ar fi injectabil, dar nu are cine sa mi-l faca, pentru ca este mai pretentios, trebuie introdus incet in sistem). Alte solutii mai stiti? Am auzit de combinatie vitamina K + calciu ori de infuzie de cretisoara. Sunt dispusa sa le incerc.

Am o hiperplazie endometriala (mucoasa uterului este mai groasa decat trebuie) iar pentru asta luam Utrogestan, pe care l-am intrerupt in urma cu jumatate de an pentru ca am ramas fara serviciu. Ar trebui ca o data la 6 luni sa fac un chiuretaj biopsic pentru curatarea uterului (repetat atata timp cat valorile estrogenului nu scad). Nu am mai facut unul din decembrie anul trecut, pentru ca in conditiile in care nu am serviciu, operatia asta m-ar costa 1000 lei. Medicii imi tot spun sa renunt si sa fac histerectomie, dar am 25 de ani si imi doresc un copil. Nu am mai avut o menstra atat de abundenta de 1 an si jumatate. Asadar... ce pot lua?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu ce ai putea lua, imi amintesc ceva de "ergomet" de pe vremuri din ginecologie...dar nu mai stiu pt ce era exact stiu ca dupa nastere se mai dadea...incearca in schimb homeopate "sabina" este pt mensruatie abundenta poate iti ajuta?
in orice caz nu este normal si ar trebui sa mergi la urgenta, si urgenta o platesti acolo daca nu ai servici?
da stai ca nu inteleg, daca nu ai servici nu ai dreptul sa te vada nici un doctor? ca aici pina si imigrantii ilegali au dreptu la doctor de urgenta, chiar asa rau a ajuns acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

Nu am voie ergomet, este un boom hormonal pentru corpul meu. Daca merg la urgenta nu imi cere nimic, dar imi spune ca solutia e chiuretajul biopsic, care costa 10 milioane fara asigurare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Kitty, am o intrebare: dieta ta e bogata in proteine animale?
Am citit undeva o teorie si vreau sa vad daca se verifica. Iti explic pe urma...Are legatura cu endometrioza.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Kity buna!
Vreau sa-ti zic ca-mi pare rau pentru suferinta ta si stiu ce inseamna!
Sa stii ca si eu aveam o hiperplazie de endometru si mi s-a recomandat chiuretaj biopsic.Eu n-am vrut sa-l fac pentru ca vroiam sa raman insarcinata cu al doilea copil.Eu asa sunt de pe la 25 ani ,toate menstruatiile mele erau abundente si dureroase.
Eu ma intelegeam foarte bine cu ceaiul de cretisoara mi se reducea cantitatea si parca si durerea un pic.Tot trebuia sa iau ceva pentru dureri pentru ca erau foarte intense .
Eu foloseam niste tampoane de la Bella foarte groase si tot trebuia sa mai adaug un strat de vata.
Pentru mine sarcinile au fost o usurare din punctul acesta de vedere.
De ramas am ramas cam greu insarcinata dar important e ca am ramas ca ma batea gandul ca am endometrioza.Se pare ca nu am ,o data ce am reusit 3 sarcini.
Deci daca nu vrei sa te duci la medic incearca si cu ceaiul de cretisoara ,informeaza-te cum trebuie administrat si sper sa-si faca efectul.
Multa sanatate!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Chiuretajul biopsic atat costa la un spital de stat?
Eu in locul tau m-as duce la urgenta la un spital, nu as avea curajul sa stau asa. Dar tu iti cunosti organismul mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu folosesc in perioadele 'usoare' ibuprofen. Ai grija sa nu-l iei pe stomacul gol si daca ai probleme cu stomacul. Dar solutia minune se numeste acid tranexamic, il folosesc in cele 3 zile extrem de abundente. Pur si simplu dupa 10-15 minute dupa ce il iau, sangerarea se normalizeaza. Numai asa pot sa ma duc la lucru, altfel ar trebui sa stau doar prin toalete .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

@ Allure: da, stiu la ce corelatie te gandesti. Din pacate, regimul meu alimentar nu este foarte sanatos, din cauza lipsei banilor. Mananc si pui, care sunt ingrasati hormonal, asa ca organismul meu secreta estrogen in exces, care provoaca ingrosarea necontrolata si necontrolabila a endometrului.

@ VIOIKA76: Ma bate gandul sa incerc si cu ceaiul de cretisoara. Am s-o fac daca nu reusesc sa rezolv cu vitamina K. Am luat 2 fiole (cale orala) pana acum si pare ca s-a mai diminuat fluxul, macar azi am renuntat la vata.

@ lavi02: Da, fara asigurare, atat costa. In aceste 10 milioane intra plata propriu-zisa a operatiei (chirurgul, anestezistul, asistentele), analizele dinainte (sange, EKG), dar si perioada de stat la reanimare, cu tot cu asistenta aferenta, care vine oricand ai nevoie de ea. Iar eu am mai trecut prin asta la Spitalul Militar si toti sunt niste oameni de exceptie (cand am fost eram asigurara si nu am contribuit cu nimic la bunastarea buzunarelor lor, iar una din asistente, care era gravida, nu a vrut nici macar o ciocolata sa primeasca de la mine).

@ bird70: Saru'mana de sugestie. Acidul tranexamic se gaseste in farmacii, la plafar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Warkitty, ca pers. neasigurata ai voie la 3 zile de internare in regim de urgenta, adica pt ce ai tu acum.
Si in alea 3 zile ti se poate face chiuretajul.
Pt chiuretaj nu ai nevoie de chirurg, de anestezist si in nici un caz de terapie.
In nici un caz nu costa 1000 de lei.
Pt chiuretaj te duci frumos la urgente acum, ca sangerezi asa mult si nu este normal, te interneaza, chiuretajul se face in anestezie locala, este facut de catre ginecolog iar prin jur este o singura asistenta care il ajuta.
Daca e nevoie se poate da si anestezie pe vena,oricum acest chiuretaj nu se face in sala de op.
Dupa nu ai nevoie de terapie intensiva.

ergomet cine ti.a spus ca nu ai voie sa iei in astfel de situatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui war_kitty
@ bird70: Saru'mana de sugestie. Acidul tranexamic se gaseste in farmacii, la plafar?

Nu stiu daca se gaseste in Romania, ar trebui sa se gaseasca. Eu am luat reteta de la medicul de familie si il cumpar de la farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui war_kitty


@ Allure: da, stiu la ce corelatie te gandesti. Din pacate, regimul meu alimentar nu este foarte sanatos, din cauza lipsei banilor. Mananc si pui, care sunt ingrasati hormonal, asa ca organismul meu secreta estrogen in exces, care provoaca ingrosarea necontrolata si necontrolabila a endometrului.




asta e o cauza cu siguranta dar nu la asta m-am referit ci la procentul total de proteine aflat in dieta ta, in special de origine animala (cu sau fara hormoni). Se pare ca unele organisme nu au capacitatea de a elimina surplusul de proteine din singe (din diverse motive) si atunci corpul e nevoit sa-si gaseasca supape de eliberare, menstruatia abundenta fiind una din ele. Se pare ca proteinele animale sint cele mai rele...

Luind medicamente care sa impiedice singerarea, se pot crea probleme mai grave in viitor, singerarea fiind o metoda a corpului de a se detoxifia de hormonii ingerati/produsi in exces, de proteinele in exces. Daca ele ramin in circulatie, corpul va fi nevoit sa gaseasca un locsor unde sa le depoziteze ca sa nu le circule mereu, sa nu intoxice toate organele.

E o teorie...probabil se poate verifica la o analiza de singe, cu conditia sa fie "accurate" (ceea ce e cam greu..)

Cert e ca endometrioza si singerarea abundenta se poate rezolva sau cel putin tine sub control intr-un mare proportie printr-o dieta vegana; Sint multe siteuri care vorbesc despre succese de acest gen (poti sa cauti dupa "vegan diet for endometriosis" si te convingi)

Daca ai posibilitatea financiar sa maninci vegan, ar fi de dorit. Pastilele si chiuretajul sint "quick fixes" fara efecte de durata.. Iti doresc sa-ti gasesti servici ca sa poti avea grija de tine cum trebuie. Incearca o dieta vegana ca la carte, n-ai ce pierde!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput