prima sarcina la 37 de ani

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Sa nu mai vorbim de d-na Iliescu care a facut prin fiv copil sanatos la 67


Dar cu ovule si sperma tinere, deci irelevant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Sa nu mai vorbim de d-na Iliescu care a facut prin fiv copil sanatos la 67


Dar cu ovule si sperma tinere, deci irelevant.


poate ca da poate ca nu, e vorba de capacitatea organismului mamei de a mentine sarcina pana cand fatul devine viabil, dna Iliescu a facut tratament de mentine a sarcinii...nu tine numai de ovule si de sperma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Din ce imi amintesc Iliescu a facut FIV in Romania unde din ce stiu nu se face FIV cu ovule donate. Oricum femeia avea 67 nu 37 de ani. Tratament de sustinere a sarcinii fac si eu pt ca la fel ca Gabriela am PCOS si chiar nu e mare lucru niste Progesteron. Riscul meu de varsta pt Down a fost 1 la 980 si am 29 ani si jumatate. Fetita mea e f bine deci don't feed me statistics. Amniocenteza sau biopsia de vilozitati coriale sunt singurele metode de diagnostic pt trisomii si sincer daca faci un efort sa faci FIV nu cred ca e asa tragic sa mai cheltui inca 2000 Ron sa faci amnio.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tu zici asa:
"un medic generalist si-a exprimat parerea negativa despre incercarea noastra de a face un bebe ( fiv la primavara )"
E Generalist nu Ginecolog deci n-are de ce sa se dea cu parerea in arii in care lucrurile in depasesc. Soacra-mea e medic de medicina interna si daca o intrebi ce-i ala FIV si cum se face stie asa in linii mari... mai multe stiu eu decat ea.

"explicandu-ne ca si daca voi obtine o sarcina va fi imposibil de dus pana la capat sarcina deoarece sunt prea batrana"
Cum naiba stie el/ea, generalist fiind ca va fi imposibil??? Daca ai avea 70 de ani si ai fi la menopauza de vre-o 10 ar putea sa se hazardeze sa zica ca-i imposibil dar nici atunci n-ar fi treaba lui/ei sa zica asa ceva. Incercarea moarte n-are.

"Statusul hormonal nu este pregatit deoarece este tarziu"
repet, nu esti la menopauza si nu esti prea batrana.
"uterul sigur este mic si nu va putea duce" da... sigur s-a micsorat/ofilit si are riduri, sa iei niste Coenzima Q10 sa-l reintineresti putin... sau poate un lifting... ,

"riscul de sindrom down ( si altele ) este foarte mare etc"
o fi mai mare dar exista amniocenteza pe care o poti face daca vrei sa te asiguri ca bebe e sanatos.

Bafta si sa auzim de bine!

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

stiu ce spui emilia si ai perfecta dreptate . am intalnit si eu medic care spunea insamantare la fertilizare si am ramas cu gura cascata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Emilia -de acord cu tine.
Gabriela - sigur nu era agronom pers.de care vorbesti auzi "insamantare"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
"riscul de sindrom down ( si altele ) este foarte mare etc"
o fi mai mare dar exista amniocenteza pe care o poti face daca vrei sa te asiguri ca bebe e sanatos.

Nu toata lumea e dispusa sa avorteze un copil din cauza rezultatelor la amniocenteza. Eu de exemplu nu as putea sa fac asta. Din cauza asta prefer sa nu mai fac inca un copil (desi il doresc foarte tare). Am 37 de ani si 2 copii. Unul din copii are probleme desi nu este copil cu nevoi speciale. Deci, am ceva experienta cu copii mai deosebiti.

Eu cred ca fetele care contempleaza o sarcina dupa 35 de ani ar trebui sa se informeze foarte bine. Sa inteleaga riscurile. Si sa incerce sa inteleaga ce inseamna sa ai un copil special. Daca dupa asta sunt impacate, eu zic: go for it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

este tare usor sa iei o decizie bird cand ai deja copii . prietena mea imi spune mereu sa imi vad de viata , cine are sa-i traiasca , cine nu , sa nu-si doreasca . asta pentru ca si ea are 2 baieti . poate daca nu ar fi avut nici unul si ar fi trecut prin asa probleme legate de fertilitate cu siguranta nu ar fi gandit asa . cu cat sunt problemele mai mari , cu atat iti doresti mai mult .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
"riscul de sindrom down ( si altele ) este foarte mare etc"
o fi mai mare dar exista amniocenteza pe care o poti face daca vrei sa te asiguri ca bebe e sanatos.

Nu toata lumea e dispusa sa avorteze un copil din cauza rezultatelor la amniocenteza. Eu de exemplu nu as putea sa fac asta. Din cauza asta prefer sa nu mai fac inca un copil (desi il doresc foarte tare). Am 37 de ani si 2 copii. Unul din copii are probleme desi nu este copil cu nevoi speciale. Deci, am ceva experienta cu copii mai deosebiti.

Eu cred ca fetele care contempleaza o sarcina dupa 35 de ani ar trebui sa se informeze foarte bine. Sa inteleaga riscurile. Si sa incerce sa inteleaga ce inseamna sa ai un copil special. Daca dupa asta sunt impacate, eu zic: go for it!

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
“It is our choices...that show what we truly are, far more than our abilities.” Albus Dumbledore




Ai 2 copii si cred ca de aceea gandesti asa. Daca nu ai avea nici un copil ti-ai asuma cu siguranta cu ceva mai multa lejeritate riscul. Personal nu mi se pare ca pana in 40 de ani o femeie e prea batrana pt a fi mama. Daca faci un copil la 40 atunci cand implinesti 60 esti inca angajata, copilul e la facultate, dupa cativa ani iesi la pensie, numai bine cresti nepotii...
Da, ok, nu toata lumea ar face avort daca fatul are probleme mari de sanatate. Tu nu ai face, inteleg, respect decizia. Sunt mame care refuza Dublu Test tocmai ca nu le-ar afecta decizia. Eu gandesc un pic altfel in ideea ca mai bine intrerupere decat multe vieti chinuite. Asta e o decizie personala pe care oricum fiecare si-o asuma daca trebuie cand trebuie, nu e sanatos sa facem scenarii si sa ne gandim la nenorociri dinainte, e destul sa stim cum am opta asa principial... Sau tu stii deja ca nu ai renunta la sarcina nici daca medicul ti-ar zice ca malformatiile sunt incompatibile cu viata extrauterina? Sunt atatia factori care afecteaza deciziile...
De aia nici nu e ok sa sfatuiesti lumea sa-si puna pofta in cui si sa nu faca copii dupa 35 din cauza trisomiilor. Exista selectie naturala si multe sarcini neviabile se pierd de la sine lucru care oricum scade riscurile. Faptul ca statistic vorbind riscul creste odata cu varsta nici nu inseamna asa mare lucru, ca sunt atatia alti factori care se iau in considerare la Dublu si Triplu Test precum si la Dry Test incat varsta chiar nu are asa o pondere semnificativa.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

2 cazuri concrete:
- eu, 30 ani, toate rudele de la A-Z sanatoase, nimic genetic deci, sarcina mai mult decat ok, nastere la fel, gcopil cu probleme dupa nastere , asta ca spuneai ca genetic toti sunt sanatosi:). al doilea copil perfect sanatos. multumesc Doamne!
- prietena mea, 31 ani, 7 ani de incercari, 2 fivuri nereusite, al 3 - lea cu succes, sarcina ok nasterea la fel, copil cu Down.

concluziile le tragi tu, nu vreau sa te influentez cu nimic, ti- am expus si situatia noastra.

bafta!

Mergi la inceput