prima sarcina la 37 de ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitzuza

Coracora-de asta am spus ca sarcina e bine sa fie urmarita de un medic buncu experienta si cazuistica, care sa stie sa faca legatura intre ce" vede"la echograf rezultatele de la dublu si triplu test,istoricul parintilor etc.etc.Stiu ca aparitia rinichilor polichistici la fat se poate depista echografic si trata .cred ( nu-mi mai aminesc exact) sapt 32-33 .

Coracora a pus aceasi intrebare care ma framanta si pe mine. Ce faci daca testele arata copilul bolnav? faci avort? Eu as prefera sa nu fac copil deloc decat sa fac un avort din cauza ca nu e copilul sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Coracora a pus aceasi intrebare care ma framanta si pe mine. Ce faci daca testele arata copilul bolnav? faci avort? Eu as prefera sa nu fac copil deloc decat sa fac un avort din cauza ca nu e copilul sanatos.


Faci la 37 de ani acelasi lucru pe care l-ai face daca testele iti ies prost si ai doar 25 de ani. E hotararea ta strict personala si atat.

A nu face un copil pe principiul drobului de sare mi se pare ca e acelasi lucru cu a nu face nimic pentru un bolnav incurabil care are doar 5% sanse de supravietuire pt ca... deh, statisticile ii sunt impotriva.




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Cred ca depinde de ce anume spun respectivele rezultate proaste.
Daca iti spun ca va avea de exemplu sindrom Down e una.
Daca iti spun ca are malformatii grave si va trai doar cateva zile, maxim ani, sau nici macar nu va atinge finalul vietii intrauterine, e alta. Si ca putinul sau de viata va fi un chin permanent.

Insa dilema nu e atat de usor de simplificat. Asa cum sublinia Anioana, fiecare individ are setul sau unic de sanse care poate sfida oricand predictiile medicale. Sunt destui oameni ajunsi la varsta maturitatii despre care s-a crezut ca nu vor trai nici macar un an. Multi copii ajunsi autonomi, despre care poate unii medici au spus ca nu vor putea vreodata sa faca nimic singuri.

Multe boli groaznice, cu sanse de vindecare minime, care totusi s-au incadrat chiar in acea minima greu de crezut. Si totusi reala.
Un caz fericit: histamina. Are un copil sanatos acum. A meritat fiecare zi de lupta pentru el, fiecare efort si fiecare sacrificiu si a meritat faptul ca a sfidat o anumita statistica destul de neagra a bolii copilului sau.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

hotararea clar va fi a mea . insa acum am inceput sa le intorc pe toate partile . noi suntem infertili amandoi si urmeaza sa facem fiv . stimulare agresiva . bani multi . si la asta se adauga si discutia pe care am povestit-o . cred ca incep sa imbatranesc , adica spun ca m-am saturat de toate . m-am saturat sa tot astept , si sa astept minunea .

discutii de genul asta aveam si acum 10 ani , dar avantul era altul . varsta era alta . statistica era alta . atunci nici nu am ascultat asemenea discutii . le-am incheiat direct cu " este treaba mea " de fiecare data . asta este : cred ca imbatranesc si asta imi taie nitel din elan . ( nu va suparati dar asta este parerea mea ) .





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

gabriela citesc topicul de cand l-ai deschis
si eu am 38 de ani(impliniti) si nicio sarcina

numai ca ieri mi s-a spus de catre o doctorita exact ce spuneai si tu : "la varsta astaaaa ??? ce-ti trebuie ? vrei sa ai un copil cu sindrom down ???"

multumim mamicilor 40+ care au venit cu incurajari
alegere ne apartine in totalitate bineinteles
buna, rea...doar timpul o va spune


apropo de statistici : s-a facut vreo statistica a statisticii cu cate DT si TT au iesit eronate ?


_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

s-a facut, da, dar chiar nu vreau sa mai cobesc pe aici.

testele respective insa nu sunt niste sentinte ci niste semne de avertizare, care ar trebui sa duca la analize si examinari mai in detaliu. Cum ar fi amniocenteza. Care insa are si ea doza sa proprie de risc. Si tot asa.

edit: insa statistica e de partea noastra de data asta, apropos :)

exemplu:
http://www.babymed.com/prenatal-testing/multiple-marker-triple-or-quadruple-screen

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Eu am nascut la 38 de ani (fara o luna sa zic ) prima sarcina dusa fara nici un fel de probleme. Ma gandesc ca pana la 42 sa mai fac unul asta daca se v-a intampla -nu fortez norocul.
Aici cand am fost la spital sa ma pregatesc pentru o eventuala nastere prin cezariana -pentru ca din cele citite pe internet la 38 esti considerata batrana si corpul nu mai este destul de elastic-medicii mi-au zis ca sunt prostii , cum sa fi batrana la 38 de ani ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Noi cele care nu am putut avea copii pe cale naturala trecem printr-o drama care nu va fii niciodata inteleasa de femeile care au facut copii fara interventii FIV. Consider ca ceea ce hotaram noi nu este cazul sa fie discutat sau sa dea batai de cap celor din tabara opusa. Este simplu sa te erijezi in lup moralist si totusi as prefera sa nu citesc cum va framanta gandurile in legatura cu ce am face sau am fii facut noi in cazul in care rezultatele testelor ar arata risc!
Gabriela o discutie pe forum are si parti bune atata timp cat tu vei reusi sa filtrezi ceea ce te ajuta. Altfel, eu as sugera sa intri pe un forum strict de FIV si sa citesi sau sa ceri pareri acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu



imi doresc foarte mult un bb . deoarece amandoi suntem infertili , a fost mai greu .

acum am intalnit alta problema : un medic generalist si-a exprimat parerea negativa despre incercarea noastra de a face un bebe ( fiv la primavara ) explicandu-ne ca si daca voi obtine o sarcina va fi imposibil de dus pana la capat sarcina deoarece sunt prea batrana , statusul hormonal nu este pregatit deoarece este tarziu , uterul sigur este mic si nu va putea duce , riscul de sindrom down ( si altele ) este foarte mare etc .

m-a speriat tare si m-am tot gandit . stiu ca unele dintre voi sunteti de varsta mea . unele sunteti la prima sarcina . unele sunteti chiar in masura sa ma ajutati .

care este parerea voastra ?



"niciodata nu e prea tarziu"


parerea mea: fetita mea face un an de Mos Niculae, am nascut-o la 43 ani fara o luna, a fost singura sarcina din viata mea, nu am avut nevoie de tratamente, s-a intamplat pur si simplu, copila nu are sindrom down si nici alte deficiente, s-a nascut perfect sanatoasa si se dezvolta la fel ca toti copii de varsta ei, problemele mele in sarcina au fost hipertensiunea arteriala si diabetul indus (acum sunt ok)..in rest de ce ma plangeam eu se plangeau si colegele de odisee mai tinere

deci se poate si altfel...eu nu inteleg negativitatea asta la medici, inteleg ca trebuie sa avertizeze, dar de ce tin motis sa descurajeze candidatele la titlul de mama?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Gabi, te rog sa nu pleci urechea la medici "binevoitori" care ar trebui sa-si vada de treaba lor. Vecina mamei a facut la 21 de ani un baiat cu Down si la 35 a ramas iar si are din a 2-a sarcina o fata sanatoasa. Dar nici asta nu e o regula. Important e ca down e depistabil la amniocenteza si adesea si ecografic. Mergi inainte cu Fiv si nu iti face probleme inainte de vreme. Mama m-a facut la 34 si toata sarcina a facut doar o eco prin luna a 8-a si nu am nici o pb. Sa nu mai vorbim de d-na Iliescu care a facut prin fiv copil sanatos la 67.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput