Carnati

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dana, daca pui 500 grame de usturoi, o sa fluieri pe urechi!
Atentie mare la usturoi si sare, puneti cate putin si gustati crud/chiftea; daca aveti timp, lasati putin carnea cu miroasele sa se infrateasca, apoi faceti chifteaua.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

So..tocatura-i pregatita,acum o las sa se...linisteasca pina miine si sa se imbie aromele(mie-mi pare ca mai trebuie usturoi,piper ...),miine mai degust odata ,fac ceva piftele si apoi facem cirnatzii.

Am pus doua capatzini de usturoi(cintarite inseamna 200g cu tot cu foi),10 ardei iutzi rosii(micutzi)si ceva piper acinat,insa mie mi s epare ca mai trebuie din toate astea.(am pus plicuri cu condimente Fucs,3 plicuri la 6 kg d ecarne).Cum am spus,las asa pina miine si apoi vedem.

Miroase a craciun,azi mi-am luat si un minunt brad,care-ca in fiecare an ,e cel mai frumos brad posibil si care bineintzeles ca pe mine ma astepta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Transmisie in direct din bucataria mea!

Am confectzionat 3 chiftele din umplutura pregatita aseara si...sunt bune tare,trebuiau cred ca un pic mai grasi(deci data viitoare cred ca voi renuntza complet la carnea de vita),la cerera familionului am mai adaugat un praf de sare,piper si citziva ardei rosii uscatzi(nu sunt foarte iutzi,moderat as spune),dupa gustul meu ar mai fi trebuit si putzin usturoi,dar e ok si asa.

Acum astept vreun sfert de ceas ,apoi mai confectzionez 3 chiftelesi apoi ne apucam de treaba.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Valentinag, poti, te rog mult, sa-mi dai si mie pm cu linkul acelui forum?

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Raportez cam doua ore jumatate de munca,insa ,bineintzeles cei mai buni cirnatzi la momentul asta in Germania...sunt ai mei!!!

Tare sunt mindra de ce a iesit!!!
La fel si papilele noastre gustative.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Dana, felicitari pentru carnati!

Am preparat si eu 4 kg de carne pt carnati si 2 pt caltabosi. Trebuiau terminati aseara, dar a mica (care nici nu e asa de mica) a avut o seara ff proasta, in care a avut nevoie de stat in brate :).
Bref, ii umplem azi.
Si eu am pus 7 capatani de usturoi (mari, nu gigantice) ca altfel nu aveau nici un dumnezeu.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

mcoca,multzumesc,chiar voiam s ate intreb de cirnatzii tai!

Din ce zona esti de pui asa mult usturoi la cirntazi?
Si la mine in sudul Moldovei ,la fel se pune...da' eu am sotz neamtz asa ca am pus mai putzin.Dupa mine...mai trebuia usturoi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Dana, sunt din Oltenia. Dupa 3 capatani, era bun, dar nu se simtea usturoiul. Si am zis, wtf, asa ii cumapr de la macelar :), ai mei trebuie sa miroasa a usturoi (in plus sotul e roman si fun usturoi).
Si eu ma intrebam din ce zona esti, ca ai pus si ardei :). Credeam ca esti din Ardeal :).


Vicky, Printzesone and BB (20+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

waw Dana!!! super super!! felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Delicios subiect!! Ai mei tineau porc (acum nu mai e voie ) si in fiecare an faceam carnati. Puneam in ei sare,piper,boia si mult usturoi!! aveam si afumatoare ca stateam la casa,si erau super buni carnatii Ii pastram in untura si tineau pana vara Faceam un amestec de carnati,jumeri si bucati de carne macra,prajite si puse toate in untura

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput