infertilitate masculina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sa fie bine la histero , dar intrebarea mea este de ce nu faci mai bine inseminare intrauterina - IA care costa 1000-1200 ron si dupa faci histeroscopie . adica explorator , sa te tai , anestezie . cati bani , durere , refacere , eu as face IA clar .

stiu cum se face ? scuze daca stii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

se ia proba de sperma de la sotul tau , se spala - adica se centrifugheaza si se separa cei morti si cei imotili si cei care sunt sprinteni se combina cu plasma ta - din putin sange luat din brat in care se separa plasma si se introduc printr-un cateter intravaginal . asta pentru ca substanta din cervix distruge spermatozoizii in mod normal , iar in combinatie cu plasma ta totul devine permisiv . adica organismul crede ca este ceva propriu . prin IA se ofera posibilitatea spermatozoizilor sa traiasca si sa ajunga mai usor la destinatie .

sincer , eu as face daca as avea trompe bune - nu am insa si daca sotul ar avea macar 6 milioane / proba . dar nu are .

tu faci cum crezi , dar fiv inseamna multi bani cca 5000 euro - pentru mine , poate nu pentru tine - si inseamna multe proceduri foarte agresive pentru organism . la mine nu se poate altfel .si chiar si asa procentul de reusita este mic . sa vezi ca si medicul cu care vei lucra iti va spune ca in cazul incare partenerii sunt sanatosi procentul de reusita este de 20-30 % ( daca tin bine minte ) . la noi este de cca 2-6 % .

te pup si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gabriela,multumesc stiu ce presupune IA...numai ca degeaba fac IA daca e ceva care impiedica implantarea.pt asta vreau sa fac histeroscopie diagnostica sau daca e cazul operatorie.pe mine nu ma costa doar 12 milioane IA,pt ca daca mai pun cazarea,drumul,mancarea in buc,precum si stimularea ma duce mult mai mult si nu are rost.sanse prea mici la IA.de-asta i-am spus si dr predoi ca refuzam IA.eu si sotul meu suntem bugetari cu salarii mici,nu minuscule,dar mici...deci FIV ul presupune un efort mare din partea noastra.dar voi face orice sa am copilul meu.succes si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

asa este, FIV-ul costa multe mii de euro, si daca nu-i avem
sa ne ajute bunul DD la toate sa avem proprii nostri copii,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

stiu problema cu banii . si noi tot bugetari . profesori . asta este .

daca stii ceva despre niscai probleme atunci fa histeroscopie . adica trebuie . si eu am fost pacienta dr predoi prin 2002-2004 . la acel moment nu ma gandeam la copii , sarcina etc . acum merg la sotia d-lui si daca vom face fiv , vom face cu ea . dar sa vedem intai cum stam cu banii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gabriela,nu,nu ma stiu cu nici o problema...dar cum menstra mi s-a schimbat de un an si ceva...la dna dr predoi am fost si noi.dna dr va naste in martie,deci nu cred ca va mai fi la clinica.si noi tot cu dansa ne gandisem sa facem FIV.acum nu mai stim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pentru mine care nu stie sigur cand si daca voi face , nu este o problema ca naste . sa avem banii si gandim atunci cu cine in cazul in care nu revine asa repede la munca .

am auzit de histeroscopiile exploratorii , mi s-a propus una de dr stoian in 2008-2009 ( este un medic extraordinar chirurg ginecolog ) si am refuzat . acum nu stiu daca ar trebui sau nu . oricum am o trompa dr afectata si un ovar stang prost iar trompa este foarte departe . dar daca nu se poate sarcina natural , am considerat ca nu trebuie sa stiu ce-i cu ele pe acolo . si nu consider ca trebuie nici daca fac fiv ( parerea mea personala , nu vreau sa te influentez ) .

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Velvet- am facut si eu histeroscopie in dec.2010.desi la controale ieseam bine, bebe nu mai venea.A fost f usor ,cu anestezie m-a adormit si cand m-am trezit eram rezolvata.mi a depistat un polip(fiziologic) in uter care se pare ca obstructiona cumva accesul in trompa.am luat Arefam - ideea era ca daca timp de 3 luni nu se intampla nimic discutam altfel.In luna a 4 a am ramas insarcinata deci minuni existasi se intampla .Doamne doamne e alaturi de noi si nu ne lasa.iar sf ierarh Nectarie face minuni.
Avem acum un baietel de 10 luni de care ne indragostim in fiecare zi.
Va doresc sa ajungeti sa va realizati visul si sa va tineti puiutzul in brate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gabriela multumesc da eu merg pe histeroscopie.am pierdut deja prea mult timp...si daca nu vine bebe ma asteapta FIV ul.unde,cu cine,vom vedea...

lali multumesc pt raspuns sa-ti traiasca bebele!sa fie sanatos!sper sa fie si la mine un polip sau ceva minor ca apoi poate vine bebe.ca astept de ceva timp si cam doare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Velvet-multumesc de urari.Cand esti programata la histeroscopie? Hai asteptam sa ne dai vesti bune,mai stii..asta o fi cadoul de Mos Craciun intraba dr.inainte de procedura tot ce vrei sa stii.toate cele bune tuturor

Mergi la inceput