Juniori de Iulie - August 2004 * (106)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ptui, deci trebuie sa-i cer bani pe cutit? Bun cadou! Nu pot sa-i cer mai mult...??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Ptui, deci trebuie sa-i cer bani pe cutit? Bun cadou! Nu pot sa-i cer mai mult...??

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina 2012

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.


daca e de ceramica si antibacterian :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Gabi felicitari si la cat mai multe premii!
Roberta, sanatate multa si sa stapaniti sanatosi achizitiile.

Legat de cadouri eu sunt in urma rau, nici macar lista nu am. Xbox-ul pt. copii nu a fost la reduceri (modelul pe care il vroiam) si parca nu-mi vine sa dau atitia bani, mai ales ca trebuie sa le mai iau ceva, nu le pot pune doar xbox-ul sub brad.

Am o dilema. Stefi are in catalog un B la muzica. Stefi nu are ureche muzical si nu vreau sa conteze notele, dar nu mi se pare corect sa o penalizeze pentru ca a cantat fals. Ea era tare necajita ca i-a spus dna ca a cant fals si ea “nu am de unde sa stiu. ce e fals si adevarat la muzica“. Adica nici macar nu i-a explicat ce inseamna sa canti fals. Ei fac muzica cu o alta profesoara, nu cu dna invatatoare. Si nu stiu ce sa fac, sa o abordez pe dna sau nu.

Asa ca Ioana, te inteleg cand ai spus ca nu ti se pare corect sa o penalizeze dna pe Maria ca scrie urat. Este o chestie atit de relativa! Am vazut scrisoarea pe FB si mie chiar nu mi se pare ca scrie urat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andrea eu am avut mereu nota mica la muzica///adica 8...Nu eram buna nici de vocea a treia...cum era pe vremuri se mergea la cor...Eu eram singura din clasa care nu trebuia sa mearga cu o ora inainte fata de ore pt cor...si eram super fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Cum frate B la muzica!? Astia's cu capul! Eu as vorbi cu doamna de muzica. Si la scoala noastra'i una de muzica mai dusa, dar clasele mici fac cu invatatoarele...Pe aia mai mari ii terorizeaza cu corul, ii ameninta ca le da 3 daca nu se duc la cor!

Lia, sanatate nepotelei! Nu ma pricep din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu aveam ureche dar nu puteam sa cant, la mine structura orl e mai ...stramba din nastere. Totusi imi dadeam foarte bine seama cand cantam fals, eu nici o ocava jumate nu puteam sa cant mai luam si un 8 sau 9...


Acum, la probele stricte de aptitudini iar nu e fair sa dai FB pe linie la toti, de ex la moi la scoala se depuncteaza daca nu se stiu cuvintele, sau daca nu sunt scrise corect pe caiet, nicidecum daca nu s-a executat corect cantecul... un sistem de departajare tot trebuie sa existe, dar sa nu fie legat de posibilitatea de a canta corect sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neazta!
Andrea, eu as face urat, sa ii puna nota rea daca nu isi da silinta, daca nu e atenta, nu raspunde etc., dar nu pentru lipsa unei abilitati native! Doar nu e liceul de arte, acolo inteleg sa aiba pretentii!
Ioana, Matei e penalizat de la inceputul clasei I pentru scris, face saracul eforturi si tot urat scrie, dar pana la urma nota in catalog e FB, pentru ca invatatoarea evaluaeaza toate aspectele: implicare la ore, atentie, creativitate, citit etc. Da' tot e naspa cand vine cu tot caietul inrosit...

Aseara mi-a fost tare mila de copil, a avut foarte mult de scris la after-school, si o poezie de 6 strofe de invatat de ieri pe azi pentru autodictare, plus o plansa de desenat pentru un hipermarket....E prima data cand l-am trimis la culcare pentru ca nu mai asimila nimic si i-am spus ca e de ajuns un S azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Tot nu mi se pare corect sa-i taxeze pentru ca nu au ureche muzicala. Daca ii invata teorie muzicala si nu stiu e altceva, dar asa...Si la noi se pune minus la Fb pentru aspect si pentru scris urat. Maria ia minusuri din astea cu gramada.
Insa trebuie sa o laud, ieri a luat un Fb curat la testul de la romana (le-a dat testul pe neanuntate). Ieri am aflat ca merge si la faza nationala de la Luminamath. Am laudat-o si cred ca si Mosul o sa aprecieze

O zi minunata sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

eu cred ca la scoala la disciplinele astea care necesita aptitudini aparte gen: muzica, sport, desen sa existe niste criterii comune dupa care sa fie notati elevii, in sensul ca si cei afoni (ca mine de ex), fara ureche muzicala sau fara talent de pictori, sau fara aptitudini de mari sportivi sa poata primi note bune dupa cata silinta isi dau sa invete notiuni de baza accesibile. Adica la muzica sa stie sa recunoasca notele muzicale pe hartie, sa stie versurile ca lumea, etc, la desen sa aiba notiuni de culori calde/reci, ce rezulta din combinatiile de culori, sa aseze corect in pagina, sa respecte proportii etc., la sport sa aiba postura corecta, si sa execute chestii banale, nu tractiuni la bara fixa, flotari intr-o mana si alergari 5 km.

eu n-am talente nici la desen nici la sport nici la muzica, dar note rele nu am primit din acest motiv pt ca am avut noroc de dascali care nu m-au penalizat. Cand profu de muzica si-a dat seama ca-s complet afoana m-a lasat in pace cu corul si cu toate, la scoala ma asculta versurile cantecelor, teorie muzicala, etc. La sport m-au scutit de efort pe cat posibil pt ca le era teama ca nu mai ramane nimic din mine daca ma mai si alearga, eram intr-o stare de supbponderabilitate grava asa ca mai mult asistam la ore, tineam scorul celorlalti :)

si Danu are un scris de zici ca scrie cu pana de barza, dar nu-i mai tocesc nervii cu asta, cata vreme scrie corect ii mai zic ca macar la dictari si la tema de casa sa incerce sa o faca cu pana de gasca, mai ingrijit. La scoala scrie mult la romana si rapid, mai uita caciuli si virgule la diacritice. eu scriam foarte frumos si daca cumva la scoala scriam putintel mai urat ma puneam acasa si transcriam tot, dar o faceam pt ca imi placea mie enorm sa scriu, insa lui nu-i place defel sa scrie.

sanatate s-avem !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Felicitari Cristal!

pot sa ma laud si eu cu premiul 3 la euclid?

Mergi la inceput