Infectie urinara-ce sa iau?

Infectie urinara-ce sa iau? | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Fac des infectii urinare, acum sunt la a treia tura in doua luni si nu e deloc placut, dupa cum stiti.
Ultimul tratament a fost de 7 zile cu Tavanic, No-Spa, ceva antiinflamatoare si o cisterna de ceai.
Ultima urocultura negativa.

Acu m-a lovit iarasi

Ce sa iau pentru intarirea imunitatii?
Ce ati luat si a mers, probat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Ce este foarte eficace in infectiile urinare sunt: coarnele, numele corect este :canneberry in engleza sau in latina li se spune: vaccinum macrocarpon,poti sa bei sucul (il gasesti la auchan sau carrefour) sau sa iei pastilele.

este un link in franceza : http://forum.doctissimo.fr/sante/cystites-problemes-urinaires/blog-canneberge-cystite-sujet_147470_1.htm

din formula as din numarul 728: "Nu pot scapa de infectiile urinare"
(Raspuns pentru Doina Onutu - Phoenix, Sua, F. As nr. 674)

Cistitele, cunoscute si ca infectii ale vezicii urinare, afecteaza de regula femeile, din cauza faptului ca uretra este mai scurta decat in cazul barbatilor, iar drumul de patrundere a bacteriilor spre vezica este mai mic. Tratamentele cu antibiotice, prescrise frecvent in combaterea afectiunii, prezinta inconvenientul ca ucid si bacteriile florei locale, care protejeaza mucoasa uretrei de actiunea altor agenti patogeni. Prin urmare, cistitele recidiveaza. Infectarea se face prin colonizarea vezicii urinare, pe calea uretrei, de catre unele bacterii din sistemul digestiv, eliminate prin scaun. Simptomatologia bolii este caracterizata de nevoia imperioasa de urinare (primul semn). La scurt timp apar usturimi si durere in timpul mictiunii, urina prezentand un miros puternic, neplacut. Alternativele naturale indicate in profilaxia (prevenirea) si tratamentul infectiilor urinare sunt urmatoarele:

Igiena personala - stergerea dupa efectuarea scaunului trebuie realizata de la vulva inspre anus si nu invers, impiedicand astfel contaminarea cu bacterii a uretrei.
Urinarea frecventa si in special dupa contactul sexual ajuta la eliminarea germenilor din tractul urinar, la fel si consumul abundent de lichide - 1,5 - 2 litri de apa, ceai si suc natural pe zi - ajuta organismul sa "spele" bacteriile.
Beti un pahar de suc de coacaze pe zi, neindulcit, in cure de o luna. Coacazele contin substante care impiedica bacteriile sa adere la peretii vezicii urinare.
Luati capsule cu extract de cranberry (Vaccinum macrocarpon), ruda americana a afinelor, sau ca alternativa beti ceai de strugurii-ursului (Arctostaphylus uva ursi), foarte bogat in arbutina, care in tractul urinar se manifesta ca un puternic antiseptic. Perioada de administrare este de doar 7 zile, deoarece continutul bogat in tanin il face iritant pentru rinichi. Beti cate un sfert de cana (infuzie) la fiecare jumatate de ora, cel mult 4 cani pe zi.

Faceti bai fierbinti in care turnati 20 de picaturi de ulei esential de santal (Santalum album). Uleiul volatil de santal are proprietati antibacteriene, scurtand perioada de vindecare, iar apa calda combate durerea. Se mai pot folosi in infectii urinare urmatoarele produse: Rowatinex - cu rol antiseptic, analgezic, antiinflamator, antibacterian impotriva E. Coli, Proteus, Stafilococ auriu. Uro-Vaxom - 1 capsula pe zi, 10 zile pe luna, timp de 3 luni. Monuval (fosfomicina) - se administreaza pe stomacul gol, inainte de culcare, dupa golirea vezicii. Va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Fac des infectii urinare, acum sunt la a treia tura in doua luni si nu e deloc placut, dupa cum stiti.
Ultimul tratament a fost de 7 zile cu Tavanic, No-Spa, ceva antiinflamatoare si o cisterna de ceai.
Ultima urocultura negativa.

Acu m-a lovit iarasi

Ce sa iau pentru intarirea imunitatii?
Ce ati luat si a mers, probat?


Eu de merisor stiu ca e foarte bun.La farmacii cred ca o sa gasesti sub forma de suc si cred ca chiar si pastile POATE CHIAR SI FRUCTE...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

as mai adauga doua-trei sfaturi : renunta la chilotii tip tanga (daca porti asa ceva, desigur), atentie la igiena dinainte si dupa actul sexual, unii recomanda si folosirea prezervativului ca masura de prevenire a reinfectarii.

despre sucul de merisoare si eu auzisem ca este bun in prevenirea infectiilor urinare.

urinal si urinal akut contin extract din merisoare

"Capsulele de Urinal con#355;in un ingredient activ important numit NutriCra (concentrat uscat din suc de meri#351;or – Vaccinium ma- crocarpon), care are o influen#355;#259; benefic#259; asupra func#355;ion#259;rii trac­tului urinar. NutriCran™ con#355;inut în Urinai reprezint#259; o surs#259; bogat#259; de bioflavonoide, complec#351;i fenolici #351;i alte substan#355;e natu­rale, cu efecte pozitive asupra s#259;n#259;t#259;#355;ii umane."

parerea mea este ca, inainte de a lua ceva anume, sa refaci urocultura, la alt laborator. adica asa as proceda daca as fi in locul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Am avut si eu, nasol de tot, in martie. Am luat 10 zile de antibiotic - Ciprinol, plus No-Spa, Diclofenac, Urinal akut (=extract de merisor) si probiotic.

Am mai simtit de atunci cate ceva, dar luam repede Urinal akut plicuri si-mi trecea.

Plus ca am comandat un ceai pt afectiuni ginecologice de la farmplant, am de gand sa fac un tratament preventiv in sezonul rece.

Ai grija, fata bonei a facut infectie la rinichi si a stat in spital de la o infectie din asta care nu mai trecea.

Sanatate !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Incearca CANEPHRON,picaturi sau tablete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am facut 3 serii de antibiotice - augumentin 7 zile l-am luat eu fara consult medical , apoi nolicin 10 zile si urocultura a iesti mai urata decat anterior , asadar m-am internat . am facut cefort 10 zile impreuna cu propolis si mult ceai si urmez sia cum cu polen + propolis tocmai sa nu am recidiva . tare greu scapi de ea , dar vei reusi .

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Poti incerca si o cura cu Urisan plicuri (contine extract de afine rosii si d-manoza, la nivelul vezicii urinare E.coli adera la d-manoza si nu se mai fixeaza pe peretele vezicii). De la Urisan sunt si capsule, insa acelea nu contin d-manoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri
O sa iau Urisan plicuri si trebuie sa mai iau ceva pentru imunitate, am impresia ca imunitatea mi-e afectata.

Daca stiti cumva vre-un preparat eficient pe baza de echinaceea mi-ar fi de mare folos.

Va intreb ca sunt multe pe piata si nu stiu ce anume sa aleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Pe langa merisor si uleiul de oregano e ff bun (e antibiotic natural). E bun si la raceala, fungus, infectii...

Cititi www.iherb.com/product-reviews/now-foods-essential-oils-oregano-1-fl-oz-30-ml/937/?p=1&rcode=fev714" target="_blank">aici reviews

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca ai urocultura negativa, inseamna ca e doar cistita, nu infectie, deci nu necesita antibiotic.
am auzit ca medicamentul MONURAL ar fi bun pt. cistita.
si nu in ultimul rand, neaparat urinat dupa sex.

Mergi la inceput