Efecte secundare vaccin antirabic

Efecte secundare vaccin antirabic | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

Ieri,copilul meu de 4 ani a fost muscat de cap de un caine nevaccinat.Dupa sutura,i s au administrat la Matei Bals vaccinul antitetanos si vaccinul antirabic.Am citit acum despre faptul ca vaccinurile ar fi ineficace si ar avea numeroase efecte secundare.Are cineva idee?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu am facut antirabic, acum vre-o 20 de ani :) si a fost ok. Nu am avut nimic. Tata a facut recent, in urma cu cativa ani si la fel, nici un efect secundar.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

absolut orice medicament are efecte secundare. ideea e... sunt efectele pozitive mai importante si mai multe decat cele negative?
pt tetanos si rabie nu exista tratament, singurul mod de a preveni dezvoltarea bolii este vaccinul. daca o persoana nevaccinata (si nici nu primeste vaccinul in timp util) se infecteaza cu tetanos sau rabie sansele de deces sunt extrem de mari (1 din 5 in cazul tetanosului, si peste 90% pt rabie) ......
efectele adverse ale acestor vaccinuri sunt minore: durere la locul injectarii, febra in primele zile, reactie alergica, greata, varsaturi, dureri musuculare, dureri articulare. efecte mai grave sunt extrem de rare (1 la 1 milion).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu am facut vaccin antirabic, sotul a facut vaccin antirabic. Stiu si alte persoane care au facut, inclusiv copii. Nu stiu sa fi avut vreunul din cei pe care ii cunosc vreun efect advers.
Vaccinul antirabic nici macar nu doare. Doare antitetanosul, e adevarat, dar ala se face in doza unica.
Musai sa respecti exact schema de vaccinare.
Eu zic sa nu iti asumi riscuri si sa nu il vaccinezi.

citeste aici: http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Meningita-si-alte-infectii-ale-sistemului-nervos/rabia-turbarea_660

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

ps: vaccinul antirabic are o eficacitate de aproape 100% de prevenire a bolii daca este administrat corect si la timp.

eu personal as face vaccinul oricand. defapt l-am si facut acum cativa ani dupa o " intalnire" cu un maidanez.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac

Ieri,copilul meu de 4 ani a fost muscat de cap de un caine nevaccinat.Dupa sutura,i s au administrat la Matei Bals vaccinul antitetanos si vaccinul antirabic.Am citit acum despre faptul ca vaccinurile ar fi ineficace si ar avea numeroase efecte secundare.Are cineva idee?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin


cainele e maidanez sau are stapin? daca il poti localiza si urmari nu e nevoie de antirabic (bine, dar l-a facut deja). Daca turbeaza cainele, atunci turbeaza in maxim 10 zile (sper sa nu zic prostii, eu am fost in situatia asta si am dat in fiecare zi binete cainelui si intrebat de sanatate) poti incepe antirabicul imediat. Daca nu, nu turbezi nici tu (tu general).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

I-am facut si eu fiica-mii antirabic acum 3 ani jumate. Nu a avut niciun efect secundar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Multumesc pt raspunsuri.M am mai linistit.Cainele e al soacra mii,dar e nevaccinat si iese mereu din curte,batandu se cu alti caini.In plus,in apropiere e o padure,asa ca,nu pot risca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Azi noapte am fost internati la Bals,unde i s a facut antitetanosul(si nu in doza unica,ci in doua prize,jumatate in mana,iar dupa cateva ore,cealalta jumatate in fund).plus nu stiu cate teste pt serul antirabil(din jumatate in jumatate de ora,in total vreo opt intepaturi).a fost foarte traumatizant,mai ales ca abia adormea si iar il trezea sa l intepe.plus durerea de la sutura,pt ca nu cred ca au asteptat sa si faca sprayul efectul.si nici nu m au lasat sa intru cu el,erau doua usi care ne separau si tot auzeam urletele...N am mai fost om...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Doamne, bietul pui si saraca de tine! Prin ce chinuri a trecut, in afara de muscatura cainelui Imi pare tare rau...sper sa nu aiba niciun efect secundar si sa nu-i ramana cicatrice (nici fizica si nici sperietura).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu am facut antitetanos acum vreo 4 ani. Nu am avut nici un efect secundar.

Dar cum adica nu te-au lasat sa intri cu el, sa incerci sa-l linistesti ? Offfff...

Mergi la inceput