Delasare feminina

Delasare feminina | Autor: saskia

Link direct la acest mesaj

E vorba despre mine. Pe scurt, am lucrat la o internationala in Romania, acum filiala de acolo s-a desfiintat, au deschis una in Bulgaria, pe mine nu m-a atras perspectiva si m-am intors pentru aceasi firma pe o pozitie echivalenta, la familie in Olanda.

Ei bine aici s-a produs un declick. Aici lucrez mult de acasa, pe computer si doar 3 zile pe saptamana ma duc la birou mai mult pentru update-uri, briefinguri, teleconferinte si e si asta flexibil, pentru ca eu am puterea de decizie.

Eram o femeie cocheta, la birou, unde oricum ne petrecem destul de mult timp, acum m-am delasat. Adica inafara de un ruj si o rochita sau un pantalon simplu nu dintre cele neaparat office sofisticate de le purtam in Romania, nu mai am chef de niciun accesoriu, daramite un machiaj, parul prins cu agrafe sau in coada de cal, sau cu o bentita, il am lung. Si gata.

Eu cred ca si vreun semn de depresie d-asta, pana ma readaptez din nou, dar...aici femeile sunt mai naturale, nimic rau in asta. Totusi eu ca sa ma simt bine, ca femeie ma refer, mi-as dori sa revin la starea in care sa am chef sa cumpar o geanta sa zicem.

Am fost weekendul trecut cu niste prietene, de bine de rau m-am chinuit sa cumpar o bluzita neagra si o geanta coniac, nu ceva special, mai mult de laptop si dosare, dar oricum.

Ce sa fac sa nu mai fiu asa delasatoare, pe mine ma sperie...e ca si cum daca acum la 40 si un pic am ajuns asa, ce ma fac pe la 50, imi arunc doar niste jeans pe mine, un pieptanat si gata. N-am nimic impotriva stilului astuia, dar eu sunt altfel. Cum imi pot recupera vechea "eu"?

Ceva idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu ma uit pe tutoriale despre machiaj sau divese showuri mai pitzi cum ar fi alea de 10 years younger sau ma rog, cele cu tema "luam o tanti vai mama ei si o facem zana" etc. atatea sfaturi si atatea fete frumoase si atatea makeovers spectaculoase ma impulsioneaza de obicei.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ai vreun link spre un site care ne arata cum sa facem dintr-o tanti vai de mama mea īntr-o zāna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daca tu te simti bine imbracata mai cocheta, mai de gala, mai machiata, nu te opreste nimeni s-o faci. Insa daca cei din jurul tau se imbraca mai simplu, s-ar putea sa pari mai altfel decat majoritatea, si cred ca nici asta nu ti-ar place.
Exact cum in Romania daca te simti bine in blugi si un tricou sau o bluzita/camasa, poate iesi din cadru, mai ales daca nu ai obiceiul sa te fardezi mai deloc.
Daca te simti delasatoare, si vrei sa faci ceva pt tine, cauta coafuri mai simple, machiaje foarte discrete, bluzite mai sofisticate cu pantaloni strech sau blugi, dar cel mai important lucru: mergi la sala sau la bazin, sau pur si simplu la alergat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

si eu cred ca e vreun pui de deprimare ce ai tu, cand o sa treaca o sa-ti revina cheful de cumparaturi si lucruri frumoase, fii fara grija.

de la readaptare, de la vreme, poate te mai supara si altceva, poate n-ai facut totul perfect si pe undeva crezi ca nu meriti lucruri frumoase, poate te-a suparat sotul si crezi ca nu merita el nevasta frumoasa :)

si-ntradevar conteaza mult si unde te duci intr-o zi, ca trebuie sa ne imbracm potrivit circumstantelor - si aici femeile (est-europenece, de obicei) care se aranjeaza prea tare ies in evidenta, si nu placut - cel putin in fata femeilor :))))

mai creeaza-ti niste ocazii de imbracat elegant, petreceri, opera, etc. si daca parul poate fi prins usor in coada de cal, ia tunde-l mediu, sa nu mai stea nicicum decat aranjat, sa vezi atunci motivatie (si injuraturi in barba pt cine te-a sfatuit, hihi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si eu sunt in situatia ta, numai ca la mine, motivul sunt copiii si in special unul dintre ei cu nevoi speciale, care necesita focus on 24 din 24 .
In Is nu ma cunoaste nimeni si nu ma intereseaza cum arat, desi pentru mine este important sa arat bine mai ales in ochii sotului , este o ambitie a mea sa raman asa cum eram atunci cand s- a infragostit de mine si cand se uita la mine sa- si reaminteasca asta, chiar daca acum sunt garbovita de probleme, ca sa zic asa.
In Ro cu siguranta incerc sa arat cat de cat ok pt cei care ma cunosc ptr ca mi s- a intamplat sa vreau sa intru in pamant si sa dispar atunci cand m- am intalnit cu cineva intamplator, si eu earatam ca draq.
Si mereu imi zic in gandul meu: asa- ti trebuie, sa iti fie invatatura de minte!

Asa ca, o data pe saptamana merg la coafor sa imi aranjez parul, iar de machiat, ma machiez dimineata, imediat cum ma trezesc, cand intru in baie sa ma spal pe dinti, ma si machiez in 2 timpi si 3 miscari, ca pe urma trag copiii de mine si nu mai apuc.
De imbracat, am schimbat stilul elegant cu cel sport, si am grija sa fiu updatata cu ce e nou, sa imi cumpar una alta, in fuga cand sunt la cumparaturi ptr noi toti, evident fara sa probez, dar am grija sa intreb in cat timp le pot schimba.
Asta- i viata!
Ne adaptam din mers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ai vreun link spre un site care ne arata cum sa facem dintr-o tanti vai de mama mea īntr-o zāna?


Youtube
De la sfaturi generale de la o tipa de 45 de ani:
http://www.youtube.com/user/MattieRobertsShow/videos?view=0

pana la lectii de machiaj de la un tip (gay) de 16 ani:
www.youtube.com/user/DivaDarlingChic/videos

Si enorm de multe altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ai vreun link spre un site care ne arata cum sa facem dintr-o tanti vai de mama mea īntr-o zāna?


pai schimbarea asta se face...pe baza de cutzit ,in general!!!

Saskya,daca nu te paste vreo depresie,zic eu ca schimbarea de mediu e de vina!Si eu am avut senzatzia la inceputurile mele in Germania ca ...ma neglijez!

Insa dupa atitzia ani spun ca nu,nu e vorba de autoneglijare,e doar o adapatare la mediu si atit!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu am o senzatie de delasare pt ca sunt in CIC. Probabil statul acasa e de vina. De machiat nu ma machiez, imi place de mine naturala la fata, dar imi place sa ma imbrac frumos, sa port fuste, rochii, sa ma asortez, sa-mi cumpar haine. Asta cand mergeam la servici. Acum, in CIC si de cand s-a racit vremea nu mai ies din doua perechi de blugi si 2 tricouri de alaptat plus o camasa, le spal des si le tot port . Daca ies doar la piata, la scoala dupa copiii mai mari si in parc cu puiu mic nu vede nimeni ca sunt mereu cu aceiasi blugi si cu ce altceva m-as mai putea eu imbraca in 5 minute in care plange copilul gata pus in carucior ?!

Restul camasilor cu nasturi din garderoba nu imi vin pe bustul supradimensionat de acum si timp sa-mi cumpar altele n-am . N-am nici macar timp sa fac o cautare prin dulap sa vad ce s-ar mai preta totusi sa port din vechile mele haine.

.

Pantofii cu toc nici nu i-am mai scos din fundul dulapului in toamna asta

Cam asta e. Trebuie sa gasesc un week-end in care sa-mi iau sotul cu mine la cumparaturi sa plimbe carutul in timp ce eu probez dar nu stiu cand se va intampla asta. Pana atunci sunt vestimentar deprimata

Edit: mentionez ca am fost o gravida cocheta, mi-am cumparat o gramada de haine de gravida, pe unele nici n-am apucat sa le port, mi-am iubit hainele de gravi si m-am simtit f bine in ele. Dar asta pentru ca am mers la servici pana la 36 de saptamani, aveam 2 copii mari si timp de cumparaturi :)

Alta mentiune, cu silueta stau bine, mi-am revenit la greutatea dinainte de sarcina

Edit nr2: daca tot doarme bebe, decat sa scriu pe forum ia mai bine sa dau fuga la dulap sa vad cu ce pisici ma imbrac eu diseara caci sunt invitata la restaurant la ziua firmei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ai vreun link spre un site care ne arata cum sa facem dintr-o tanti vai de mama mea īntr-o zāna?


pe vremuri cand ma uitam la TV erau niste emisiuni pe euforia.
Pe internet, ma uitam acu o mie de ani la....va rog, nu radeti! - America's next top models. Dar numai la episoadele cu makeovers, ma fascina cum le tundeau si le aranjau pe alea. Dupa aia incepeau cu diverse balarii care nu ma mai interesau "smile with your eyes", "contact with the camera" bla bla.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ai vreun link spre un site care ne arata cum sa facem dintr-o tanti vai de mama mea īntr-o zāna?


pe vremuri cand ma uitam la TV erau niste emisiuni pe euforia.
Pe internet, ma uitam acu o mie de ani la....va rog, nu radeti! - America's next top models. Dar numai la episoadele cu makeovers, ma fascina cum le tundeau si le aranjau pe alea. Dupa aia incepeau cu diverse balarii care nu ma mai interesau "smile with your eyes", "contact with the camera" bla bla.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

Da,pe Euforia,stiu despre ce vorbesti!
Emisiunile erau moralizatoare ,in sensul ca trebuie sa te placi la corp/structura,etc. si sa-ti imbunatatesti imaginea.
Ei veneau cu hair stilist,makeup artist si mergeau prin magazine unde selectau haine normale ,dar care avantajau......restul atitudine.
Da,interesante emisiuni!
Eu am fost cu 2 colege la cumparaturi,2 ore,timp in care am uitat de foame ,sete ,nici la baie n-am fost. Cred ca la tine compania n-a fost stimulativa.
Nu mai vorbi de depresie ,ca abia stau.Mi-e teama ca nu sint cea mai nimerita la dat sfaturi.
Eu sufar ca m-am rotunjit,ma uit in oglinda si vad cit am imbatrinit,timp n-am nici sa respir,dimineata sint in viteza du-l la scoala ,ia-l de la scoala ...nu mai continui.



Mergi la inceput