Inca o experienta negativa la Medlife

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

Nu cred ca la meldife se inregistreaza toate consultatiile, pare un pic ireal. Eu am fost la ei de multe ori, si la spitalul de pediatrie si la clinicile lor. Eu una am fost multumita in general si mai ales imi place faptul ca cel putin medicul la cere eu merg nu prescrie una doua antibiotic. Mie imi palce sistemul lor faptul ca au toate serviciile integrate.
sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns condrea spune:

Ma bucur ca sunteti ok si numai sanatate va doresc!
Dar, eu nu cred ca dr a gresit cu ceva, ok, poate ca trebuia sa-i ia temperatura si mai degraba sa te intrebe de cate ore are febra, e doctor nu ghicitor.
1. pneumonia cauzata de micoplasma e una din pneumoniile atipice care nu se aude la stetoscop
2. dupa protocol, nu cred ca toti pacientii cu febra ar trebui trimisi la radiografie, tomograf, sau mai stiu ce.
3. tot dupa protocol, nu se justifica internare.
4. daca e doar "ros in gat" nu justifica administrare de antibiotice.
5. la copii mici, ganglionii pot fi mariti accidental, fara nici un simtom, deci nu ar fi ajutat la diagnostic.
6. pesonal i-as fi administrat acasa o doza de Nurofen, dupa schema de pe ambalaj, si dupa aia m-as fi dus la medic, convulsii a facut din cauza starii febrile lungi.

Eu personal, cam astea cred ca ar fi fost corect sa se intample.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Din pacate,noi intorcandu-ne din concediu de urgent am parcurs cu masina cam 4-5 ore, tip in care mititica a avut febra. De aia ne-am oprit la medic imediat ce am intrat in Bucuresti.

Imediat ce am ajuns la Matei Bals i s-au recoltat analize pentru ca din cauza deshidratarii avea o halena puternica(ii mirosea specific gurita si refuza apa in cotinuare).

Eruptia cutanata era de 2 feluri, unele bubite erau provocate de alergie (ce a spus si medicul de la Medlife), insa mai erau multe altele si marunte care erau o purpura datorata febrei mari, care nu scadea - deci trebuia antibiotic (eventual intravenos- ceea ce s-a si facut insa internat find)si analize amanuntite ca sa se vada de unde infectia ata de puternica.

Deci erau multe semne clinice care indicau necesitateta unor analize amanuntite si eventual o perfuzie pt hidratare + antibiotic, oricum internare...

Dupa spusele tuturor medicilor ce au vazut-o ulterior nu trebuia trimisa acasa. Internarea era obligatorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Medlife a decazut mult in ultima vreme, am citit multe feedback-uri negative pe net. S-au facut si restructurari, iar spitalul de pediatrie la modul particular este des criticat. Dar si cand era in cadrul Hiperclinicii Grivita functiona prost. Eu am nascut acolo, suntem si abonati prin serviciul sotului meu tot la ei, dar am facut deja cerere de reziliere a contractului. Iar in cazuri de urgente mereu ne-am dus la spital, nu la ei, desi avem gratuitate.
Au si o politica discriminatorie pentru abonati, in sensul ca nr de consultatii lunare este limitat. Medicii au plafon si poti, ca abonat, sa fii programat peste 2 saptamani desi real in agenda medicului respectiv ar fi spatiu si peste o ora.
Poti sa scrii si pe pagina lor de FB, o sa vezi acolo multe postari negative. Iti vor raspunde politicos ca regreta incidentul si ca ei fac totul, bla, bla...si atat.
Ar fi bine totusi sa dai numele doctoritei daca tot ai scris, sa ne ferim de ea. Desi la serviciul de urgenta era probabil un rezident, colaborator al clinicii. Cam asa era si la ginecologie, la noroc. O prietena s-a dus de urgenta la ei fiindca avea contractii - fiind in evidenta unui ginecolog si urmand sa nasca la Medlife - si medicul de garda i-a spus ca sunt false si a trimis-o acasa. Peste nici o ora a nacut la cel mai apropiat spital de stat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Eu am fost la dr. Carpus Doretty de la medlife pentru o ecografie transvaginala 3D nu a fost in stare sa-mi spuna ce am doar o formatiune suspecta sa merg la dr. meu(dr. Albu) sa-mi citeasca ecografia, bineanteles ca dansul a spus sigur este un polip aspect confirmat print-o alta eco.transvaginala de alta doctorita(dr. Alma Georgescu) care nu stia istoricul meu, dar dr. competent si care a vazut din prima.
Sincer va recomand sa nu mergeti la aceasta dr. Carpus Doretty




Mergi la inceput