Inca o experienta negativa la Medlife

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut. Nu pot nici comenta diagnostice si tratatmente ca nu sunt medic.

Insa, daca tot ati deschis subiectul Medlife. Si noi suntem insrisi acolo. Ce pot sa spun este ca e foarte curat, foarte rapid, foarte draguti medicii insa ireal de scump. O zi de spitalizare 1.200 RON ? Come on, e jignitor pentru niste oameni chiar si cu un salariu mare. Probabilitatea sa ai nevoie de internare o sigura zi, e destul de mica. Prin urmare, sa te coste 2 nopti acolo 2.400 RON ? Nu stiu, dar la capitolul preturi sunt nesimititi de-a dreptul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Pare rau.

Dar de ce ati ajuns la Matei Bals??
Acela este spital pt boli infectioase..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Dupa ce am avut tangenta cu d-na dr. patron de la Medlife, am decis ca nici nu voi mai calca vreodata pe acolo.
Bine ca ati ajuns pe maini bune. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb

Pare rau.

Dar de ce ati ajuns la Matei Bals??
Acela este spital pt boli infectioase..





...Pai ce este o infectie? Un Proces rezultat din patrunderea si dezvoltarea in organism a unor agenti patogeni (paraziti, microbi sau virusi) si din reactia tesuturilor/organelor la acest atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



Grigore Alexandrescu trimite la cele 2 spitale de infectioase (Matei Bals si Victor Babes) cazurile pe care nu are voie sa le interneze el.. gen entero-viroze, rotavirus, scarlatina, etc.

In schimb Grigore Alexandrescu trateaza pneumoniile.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Ceea ce ati patit voi se poate intampla oriunde. Cand avea fetita mea 3,5 ani am patit exact la fel intr-un alt cabinet. eu ii administrasem de acasa un antitermic (avea 38,7) si ne-am dus la control. Dr. nu a auzit nimic la plamani, tocmai era pe cale sa-mi prescrie un tratament cand copilul nu se mai oprea din tuse, iar febra a crescut brusc la 40. I-am facut repede radiografie, administrat tratament injectabil si ne-a tinut sub supraveghere cca 1 ora pina a mai scazut un pic temperatura. Acasa avea cine sa-i faca tratament cu antibiotic prin branula insa, in urma analizelor facute s-a dovedit ca a fost o pneumonie virala si n-ar fi trebuit dat antibiotic (dar nici in halul ala nu puteam lasa copilul). Se poate intampla sa nu se auda ralurile la plamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Ca sa lamuresc pe toata lumea.

1. Am informat la receptie ca are febra, asistenta nu a existat, filmare nu a existat.

2. Am gresit din graba pneumonia a fost cauzata de bacterie (Michoplasma)ce a iesit si la analize. Toate analizele indicau pneumonie, ca de altfel si radiografia pulmonara. Singura analiza care nu ni s-a facut la Matei Bals a fost tomografie, inrest de la examne neurologic (din cauza convuilsiilor) pana la cele de sange extrem de complete si detaliate si repetate, echo si radiografie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Multumesc tuturor pentru urarile de sanatate si intotdeauna verificati diagnosticul pus de medic.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Si eu am avut experiente neplacute la Medlife, in principal cu fetele de la receptie, erau total pe dinafara. Am facut un exsudat faringian cu antibiograma. Una imi zice ca n-au facut antibiograma ca a iesit exsudatul negativ, desi era negativ doar pt stafilococ, si pozitiv pt streptococ. alta imi zice, da e pozitiv si aveti si antibiograma in foaie,dar in rezultat nu scria decat stafilococ negativ si streptococ pozitiv, nici gand de antibioticul la care ar fi sensibil, deci habar n-avea ce-i aia o antibiograma. In sfarsit, a treia imi zice ca la streptococ nu se face antibiograma, ca streptococul e sensibil la penicilina si nu-i nevoie, desi noi facusem deja tratament cu penicilina si tot mai aveam streptococcul.
M-au mai necajit si cand au intarziat cu rezulatul la niste analize si sustineau ca n-au depasit termenul anuntat, ca una din zile a fost zi libera (desi la ei s-a lucrat, inclusiv la laborator), dar depasisera termenul chiar si daca socoteam ca ei.
Asta ca sa nu mai vorbesc de operatia repetata la ei de doua ori si tot n-a iesit, si ma invita sa mai incerc si a treia oara, ca sigur se rezolva. Aici au o scuza, ca operatia asta se mai intampla sa nu iasa si-n alte parti, dar ei se laudau ca le iese din prima, cel mult din a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb



Grigore Alexandrescu trimite la cele 2 spitale de infectioase (Matei Bals si Victor Babes) cazurile pe care nu are voie sa le interneze el.. gen entero-viroze, rotavirus, scarlatina, etc.










----------------------------------------------

sa stii ca noi am fost internati la grigore alexandrscu in sectia de probleme gastrice si 90% din copii aveau rotavirus..ca dovada ca la o zi dupa externare am ajuns la matei bals(nu am vrut sa mai calc acolo ca doctorita nu se spala pe maine de la un pacinet la altul) cu rotavirus si eu si copilul.
Doamne Ajuta in continuare!

Mergi la inceput