Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

nope
yasmy eu l-am copt si l-am mancat asa
daca afli vreo reteta sa-mi zici, ar tb sa scazi apa din dovleac pe aragaz sau in cuptor , amestecat cu zahar si scortisoara si apoi sa pui foile unse cu unt sau ulei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yvy, of, greu pt toata lumea cand se afla o astfel de veste Dar asa tarziu se vad semnele? Ma gandeam ca apar mult mai devreme...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Madutza da, un diagnostic clar bazat pe anumite criterii nu se poate pune decat dupa varsta de 2 ani si astfel copiii ajung foarte tarziu sa inceapa terapia specifica, in jur de 3-4 ani, depinde cat de repede sunt dispusi parintii sa accepte adevarul; nimeni nu se hazardeaza sa puna un asemenea diagnostic inaintea varstei de 2 ani, dar atunci cand tu ca parinte remarci comportamente specifice spectrului autist e normal sa vrei sa stii/afli pe unde se situeaza copilul tau si sa incepi terapia cat mai repede pentru ca recupereaza mult mai repede cu cat intervii mai rapid (sa zicem ca daca la un an jumatate incepi deja terapia, fata de 3-4 ani cat e media in general, recuperarea poate fi fenomenala); din cate stiu anumite semne si manifestari comportamentale pot sa traga un semnal de alarma inca de pe la varsta de 8-9 luni (faptul ca nu te priveste direct in ochi mai mult de 10 secunde sau nu-ti sustine privirea, asta e unul din semnele timpurii si foarte caracteristice tulburarilor de spectru autist si asta mi-a atras atentia si la pustiul ei), dar tabloul incepe sa se contureze incet-incet dupa varsta de un an; eu mi-am pus semne de intrebare in ceea ce-l priveste pe baietelul ei de la petrecerea lui de mot, pana atunci nu se deosebea cu nimic de ceilalti copilasi de varsta lui (cel putin din punctul meu de vedere, cel al unui observator din exterior, pentru ca parintii pot sesiza mai repede unele inadvertente de comportament); imi parea doar prea timid si muult muult prea cuminte.
Oricum nesiguranta ii termina pana afla cu certitudine despre ce este vorba, tot cauta argumente pro si contra pentru ca nimeni nu le va da acum un dioagnostic clar daca e autism sau nu e, spun tulburari de spectru autist, asteapta sa treaca timpul sa afle cum stau si daca evolueaza normal, inca mai spera: "Dar uite ca el nu invarte rotile de la masini in nestire, se joaca normal cu ele" etc... etc... e dureros...




Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Delia sar'mana pt link. Si eu atata cautasem
Azi am fost la orl cu I ...acelasi lucru i s a spus...trebuiesc scosi polipii.....saptamana viitoare vreau sa mai ajung la un dr...apoi sa vedem ce si cum......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana- tare rau imi pare de ceea ce citesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana imi vine sa plang, nici nu pot dormi...practic am plans mai devreme... incerc sa caut solutii, nu sa pun intrebari... Trist!Foarte trist! Doamne, nimic nu este mai important decat sanatatea!
maryServici usor! Lasa ca hartogarie nu e treaba simpla, ochii in patru sa-i ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Am inceput sa citesc una alta despre operatia de polipi si incep sa imi sustin tot mai tare ideea ca nu o voi opera....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Am inceput sa citesc una alta despre operatia de polipi si incep sa imi sustin tot mai tare ideea ca nu o voi opera....


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


dc?
eu sunt pro operatie de polipi, pana sa-mi faca mie la 9 ani mi-am umflat fundul de peniciline, aveam luna si 2-3 infectii respiratorii naspa, ajunsesem cu aslo la 2000(10* normalul), Maria la 5 ani avea 15-16 kg , stia sa-si puna in nas singura, nu avea nasul curat din septembrie pana in mai, ajungeam cu nas infundat, tuse, tratament, dr, antibiotic dat de dr, pneumonii, bronsite etc....dupa s-a vazut , face 2 raceli pe ani si alea viroze ca le ia de la scoala, dar arunc siropurile ca expira nu ca le-am consumat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

somnic pufos, ne vedem la cafea maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

am crezut ca numai eu nu am somn

Mergi la inceput