Juniori de Iulie - August 2004 * (104)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sunt intr-un mare dezacord cu afirmatia ca aceste concursuri vor face diferenta!
Din contra cred ca muzica, desenul si arta vor face diferenta, ne vor ajuta copiii sa fie niste adulti echilibrati si de success.
Daca imi place ceva in sistemul francez este aceasta lipsa a competitiei cu altii. La clasele mici nici nu exista note sau calificative doar cunostinte achizitionate, in curs de achizitionare sau neachizitionate. Copiilor le este evaluat progresul individual nu performanta comparativa cu cea a colegilor.
Cred ca competitivitatea vine cu varsta, sunt de acord cu ea cand copiii o constientizeaza si e propria lor vointa in joc nu a noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza!

Andries, super tare "regele excursiei"! :)

Eu sunt suparat ca Matei nu este atras de sport, aici nu seamana cu mine, eu am facut sport, chiar daca nu de performanta, iar Matei gaseste tot felul de scuze sa chiuleasca la dans si arte martiale la after-school.
Si sa stiti ca nu este un super-copil, chiar daca m-a dat pe spate cu 100 de puncte la concursuri, ieri a venit cu doi de B, dar eu il incurajez si nu fac o tragedie niciodata...
Tati in schimb se oftica si il vrea perfect, asa ca eu incerc sa gasesc un echilibru...

Marina, sunt de acord cu tine, dar cred ca asta functioneaza intr-un sistem diferit de cel romanesc, unde daca nu mananci matematica si romana pe paine de mic, nu ai sanse sa 'prinzi' o clasa buna mai tarziu, iar profesorii chiar fac diferenta, din pacate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Complicat...
Olivia, eu va urez succes!

Ioana, tare Mariuca!

Andries, bravo shefului de trib!

Eu v-am zis, la noi manualul e de baza. Cine vrea in plus munceste acasa. Concursuri mai usurele, ca la astea grele nu e cazul...
Este scoala de tzara, fara mari pretentii.

Eu sunt bucuroasa ca Maria e superincantata de engleza, pentru care face teme cu mare drag
Ieri nu le-a mai certat doamna de pian si a inceput si Ioana sa cante cursiv (ceata lui Pitigoi ). Asta inseamna ca au voie la orele de dans. (Astea-s legate, nu studiaza la pian, nu au voie la dans...teoretic. Pana acum nu am ajuns sa pun in practica )
Mi-ar fi placut sa fie mai active, dar mi-e frica sa le dau la handbal (asta ar fi optiunea)...ca raman fara dinti in gura. Nu au instinctul de conservare suficient de dezvoltat si nu stiu sa se fereasca, le iau direct in freza, fara nici o umbra de reactie

La noi vara s-a terminat, e nor si frig. Sa avem o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sper sa nu va suparati pe mine cu concursurile astea, DAR de cand a inceput scoala numai de concursuri vorbiti, pe bune ca din afara pare cam mult pe umerii copiilor . Adica nu as vrea sa nu vorbiti de concursuri pentru ca asta e evident preocuparea majora dar nu vi se par cam multe pe bune? Nici ca la noi unde o cam lalaie dar si in romania mi se pare ca se exagereaza la greu si nici nu e sistemul de invatamant asa performant incat sa justifice presiunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Marina si eu sunt de acord cu tine ai mare dreptate,eu m-am exprimat gresit si asa cum a zis si Robi lucrul suplimentar si participarea la concursuri in romanika ii va ajuta sa prinda un loc la un liceu de elita din oras....(si sunt de acord si cu Andries ca mai bine dai banii pe sport si dans decat pe romana si pe mate....sau de exemplu eu nu as fi ales sa faca suplimentar cu aceiasi invatatoare,parerea mea,fara suparare)
Btw de concursuri a mai aparut unul pe tzeava,cica Luminamath se numestesi ca era de la casa a IV da' anu asta s-a introdus si pentru a II anoi il sarim si pe asta ca mandra nu vrea sa mearga daca nu vede un model de subiect
In alta ordine de idei,ieri l-am sarbatorit pe gorodelul care a facut o varsta rotunda....printre musafiri au fost 3 copii de 8 ani si unul de 10 ani,meii dezastru au facut in casamai rau ca atunci cand erau mici
Cristalina la noi este toamna de vreo 3 saptamani din aia urata cu ceatza,frig si ploi, io am dat drumul si la centrala...
hai pupicei,revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi stem mai de la tara ... mergem doar la cele doo concursuri din primavara, daca evolutia muncii cu culegerile e favorabila. Doarpe astea ni le a prezentat doamna.
Cum am zis, fi`mea e mediocra ashe in toate la gramada si pluteste. Dar poate va straluci si ea in ceva, candva
Pana atunci se incepe inotul in noiembrie, programul de 6 saptamani in colaborare cu primaria. Asaca a fost tare incantata sa semnez carnetelul de corespondenta :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna dimineata!

La multi ani tati de Maria!

In alta ordine de idei, Stefania are oracol! Si acum, cum prinde pe cineva este luat la intrebari A prins-o pe vecina noastra, care este o adevarata domnisoara in clasa a 10-a si o intreba de iubiti de fata cu parintii ei. Va dati seama ce distractie a iesit! Eu am incercat sa-i povestesc cum era "pe vremea noastra", cum colegii luau oracolul acasa si il completau in liniste, dar nu, ea vrea sa scrie doar ea in oracolul ei.

Kim, si L face doar el cu dna sau sunt mai multi copii la aceeasi sedinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marina, imi pare rau ca pare ca doar de asta vorbim, dar nu stiu cat de multe or fi fost, Patrick n-a fost la niciunul. si din cate stiu eu doar unul a fost organizat
pe mine una ma preocupa rau de tot starea nasoala in care se afla Patrick si in concluzie si eu. deci mi se pare normal sa vorbesc de ce e pe capul meu in aceasta perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Si Maria a fost doar la unul, a impuscat o mentiune...era tare mandra de diploma ei!
Cred ca maine mai au unul, dar nu sunt foarte sigura...

Azi a iesit chiuind din scoala! "MAMIII! Am 3 Fb-uri noi in carnet! Si am fost si cuminte!!"
Asta pentru ca azi dimineata i-am adus aminte ca se remunereaza cumintenia la scoala si notele bune (la noi e ca la dresaj, ii arati si batul dar si zaharul din cand in cand )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

si eu vorbesc despre asta..pt ca si pe mine ma ingrijoreaza starea prin car etrece al meu..si nu este vorba de FB ci de S..si atunci trebuie ajutat..iar noi nu avem timp sau poate metoda de a-l ajuta..si am preferat sa face asa (doar el si dna)...mai ales ca dansa stie exact ce si cum sa lucreze.
A venit superfericit si incantat..acum ma roaga sa-l duc in fiecare zi..ca i-a placut mult!
Eu nu vreau sa corectam greselile facute din neatentie..mancat de litere etc..ci sa-l aduc in top 5 din clasa, pentru a-i fi mai usor in clasa a 3-a care este f grea se pare..Daca baza nu exista pe ce sa cladim?? Fiecare copil este diferit si fiecare are ritmul lui..dar nici nu pot sa ignor problema..sa ma fac ca nu realizez ca nu intelege unele notiuni.Sunt multi in clasa si se trece f rapid peste materie...Daca am fi mers la after school poate ar fi fost alta situatia.
na! ca m-am justificat..

Mergi la inceput