Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp, imi pare rau.
Cred ca ar fi mai bine sa schimbi medicul.
Poate era mai bine sa te protejezi si sa nu ramai insarcinata. Unii medici recomanda 6 luni sau chiar un an de la operatii, pierdei de sarcina etc.
Eu din iunie, dupa chiuretaj, am tinut post vreo 30-40 de zile si apoi ma protejez pana la jumatatea lui decembrie. Nu as mai fi suportat psihic inca o piedere.
Nu te demoraliza. Dana parca spunea ca se pot folosi pastile pentru eliminarea sarcinilor extrauterine. Sa-ti aduc aminte ca eu am 4 fibroame mari si multe mici.Si mai sunt si batraioara (37 ani) si tot trag sperante.
ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor

va multumesc pentru gandurile bune , ieri nu am mai fost in stare sa vorbesc ....

azi de dimineata am fost sa-mi fac beta HCG si am valoarea de 4055 , am sunat-o pe doctorita si m-a reccehemat la ecograf si surpriza , sarcina mea se pare ca e gemelara , unul in uter si unul pe trompa , mi-a spus sa mai asteptam pana luni cand sa repet beta HCG sa vedem daca evolueaza valoarea si sa vedem daca si sarcina de pe trompe creste , daca e asa mi-a spus ca nu pot sa iau tratament medicamentos caci ii afecteaza si cealalata sarcina , asa ca va trebiu sa ma opereze laparoscpic sa elimine sarcina extra.

mi-a spus ca exista situatii in care sarcina extra se opreste din evolutie si nu mai afecteaza dar se intampla fff rar , oricum pana luni dr a zis sa nu luam inca nici o hotarare definitiva , a zis ca la nivelul sarcinii mele nu este inca pericol sa se sparga trompa , daca ma voi simti rau in WE sa o sun neaparat si rezolva interventie de urgenta.

acum nu pot sa stau decat sa ma rog sa se rezolve cat mai putin invaziv.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Olimp,
O sa reusesti! Si nici nu-ti trebuie FIV pentru ca ramai insarcinata natural, si asta foarte usor! Iar fibroamele pot convietui cu bebe impreuna. Stai cat mai cuminte weekendul asta, ai grija. Si eu cred ca totusi o sarcina extrauterina atat de mica in nr de zile nu ar trebui sa puna probleme de trompa asa repede.
Restul fetelor, va pup, va citesc in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana multumesc , am citit si eu ca o extrauterina nu e asa de periculoasa pana pe la 8 saptamani.

WE frumos sa aveti




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp, sa auzim de bine. Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio si tu de tine !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna dimineata
Olimp asteptam vesti bune de la tine.
Azi mi-am luat inima in dinti si bani de la banca si mi-am facut cateva analize pentru trombofilie: MTHFR, mutatia fact II si V Leiden plus anticuagulantul lupic. Acestea mi s-au parut mie ca mi s-ar potrivi. Mai ramane factorul PAI, probabil peste 2 saptamani. Am facut o statistica de pe forumul cu aspirante cu trombofilie si am fazut ca cele mai multe au MTHFR, Pai si fact XIII Leu. Nu stiu daca asta e realitatea sau au facut pachetul de analize de la o anumita companie.
De sambata am inceput sa iau acid folic si aspenter.
Sa aveti o saptamana linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna dimineata fetelor!
Olimp am ramas muta la necazurile tale. Nu pot sa zic decat ca iti doresc sa ai puterea sa treci peste aceste momente si sa nuu dezamagita atat de tare.
Nu pot sa nu imi aduc aminte ca poate si termenul de la operatie la sarcina a fost atat de scurt. Este minunat ca ramai insarcinata natural, asta e o speranta.
Eu inca nu am obtinut nici o sarcina, ideea este ca inca nu am liber de la dr. Astept sa apara cm sa ma pot duce la consultatie, pana atunci incerc sa ma menajez cat mai mult. Important este faptul ca simt ca corpul meu incepe sa isi intre in drepturi. In urma cu cateva zile am si ovulat si am fost extrem de fericita . Pana acum de la dipherelin eram de o uscaciune groaznica.
In fine, astept sa se produca minunea pe la anul de acu.
Va doresc tuturor numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna seara
Am deja rezultatul la anticuagulantul lupic. E bine. Cand am citit rezultatul parca nu intelegeam, eu care fac analize chimice in fiecare zi, parca ma lovise prostia. Deci, am sanse mari sa nu am trombofilie dobandita -sindrom antifosfolipidic.
Mai raman rezultatele la mutatii peste 2 saptamani.nu prea am rabdare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

BV Vio! Mult succes!
va pup.

Mergi la inceput