Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

Offf... ce de vesti triste!
Lavi, imi pare tare rau de bunicul lui Virgil!
Corap, sanatate multa mamei tale!

Apropo' de ordine / cutii si altele asemenea... maine sper sa ajung prin Ikea sa mai cumpar cateva !


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Salut,

Ne-am intors si noi in seara asta. Bunicul lui Virgil a murit vineri seara, duminica a fost inmormantarea. Am inteles acum ca de fapt de pe la 1 august nu mai prea manca decat lapte (plus paharelul de tuica inainte de masa ), foarte putin eventual inghitea ceva de pranz, mancare gatita. Si a slabit mult. Pur si simplu asta a fost, varsta. Pana la urma eu nu am mai mers la tara la inmormantare pt ca a plouat si m-as fi chinuit cu Ami si caruciorul pe acolo, asa ca am ramas in Alba, cu fetele si soacra. Soacra e un picut mai bine, si cu moralul si cu piciorul si cu vorbitul. Mana dreapta e pierduta definitiv cred, de fapt cam asa a zis neuroloaga din start.

Corap aoleu, sanatate multa mamei tale, sper sa nu fie ceva grav! Bine ca s-a nimerit in Bucuresti.
Am eu un fix cu a nu lasa copiii cu un singur bunic plecati de acasa, ca Doamne fereste, bunicii astia mai au cate o problema din senin, vezi AVC-ul soacra-mii.

Jucarii - eu tin neaparat sa fie puse pe caprarii toate piesele de la un joc la jocul respectiv, altfel ce folos, nu se mai joaca cu ele ca nu mai au sens.. Cutii, noi avem una de lego, una de Barbie-uri si printese si alta de bebelusi si papusi mai mari. O cutie mai mica de pantofi de papusica vasele de bucatarie in doua cosuri, mobila de papusi sta pe un raft, samd. Ordine se face o data pe saptamana cand dam cu aspiratorul si cat de cat, la bun simt, in timpul saptamanii. De cand a inceput soala se joaca mai putin pt ca nu mai au timp asa ca si dezordinea e mai mica dar in vacanta se jucau la greu pt ca le scoteam abia la 17-18 din casa, cand se potolea canicula.

Cu aruncatul e o negiciere, ele sunt f atasatate de jucarii, trebuie sa fie ambele de acord sa aruncam ceva. Am facut in vara ordine de am aruncat multe maruntisuri si prostii, rupturi, desperecheturi, etc. Si am mai pus de o parte pt donat cand se va face colecta de Craciun.

Si eu sunt ingrozita ca vine sezonul jucarii,or primite: zilele lor si mosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, condoleante! Asa e viata...
Cred ca soacrei tale i-a picat bine sa te aiba in preajma, cu fetele. Bunicul era tatal dansei?

Miri, soacra ta cum mai e?

Corap, imi pare rau ca mama ta e la spital, multa sanatate!

Nici mie nu-mi plac prea multe jucarii, eu rar ii cumparam Riannei cate ceva de joaca, acuma ma mai prosteste sau o mai rasplatesc cand ma ajuta cu cate ceva. Insa trebuie neaparat sa-si mentina ordinea la jucarii. Am noroc ca jumatate din dulapul din camera ei e folosit pentru a stoca jucariile, iar de ordinea lor (care in ce cutie merge) ea e responsabila. Mai are un cos cu jucarii si in family room, dar majoritatea jucariilor stau la ea in camera.
Corolar, eu am insistat de la bun inceput sa mentinem normalitatea care a existat in casa si inainte de a o avea pe Rianna. In sensul ca o introducem pe ea in programul nostru, nu ne schimbam viata cu susul in jos in momentul in care o avem. De-asta nu am tinut-o niciodata la noi in dormitor, nu au fost jucarii prin casa decat cam in camera ei, nu am avut o intreaga vesela pentru copii mici, am obinsuit-o cat de repede s-a putut cu lucruri pentru adulti. Plus ca ne-am mentinut ritmul de vacante si calatorii, am facut iesiri cu ea din prima luna, la 7 luni am zburat cu ea in Romania... Pentru noi asa a functionat cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Meems, te pomenesti c-om fi surori, la cat semanam!

Corapino, ce face mamica ta? I-au pus un diagnostic?

Lavi, bine ai revenit. Speram sa se fi incheiat seria vizitelor ardelenesti cauzate de imbolnaviri/moarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Buna dimineata!

N-am mai scris pt ca Emilia a facut taare urat dupa vaccin, o saptamana intreaga s-a agitat si s-a vaitat. Si i-am facut numai vaccinul de baza, fara bolile copilariei, pneumococi si altele.

Ce mult ati scris :)

De acord cu exasperarea produsa de jucarii - pana la urma m-am resemnat ca trebuie sa ma lupt zi de zi cu tendinta spre haos si aplic din toate tehnicile cate ceva. Nici Maya nu renunta la nimic, pe cele rupte i le arunc pe ascuns, etc....Noprocul meu e ca taica-su e alergic la praf - la acarieni, de fapt - halal noroc, stiu. Dar o pot convinge sa isi stranga tot de prin camera sa p[ot eu sa sterg praful si sa aspir. Pana la aceasta descoperire era cam greu.

Lavi, pupici multi! Ati inceput diversificarea? Mi se pare ca ai facut bine ca n-ai dus fetele in sat la inmormantare, sunt prea mici. Stiu ca e parte din viata, dar poate sa vina si mai tarziu.

Cora, sanatate multa mamei tale!

Meems, si un pic mai devreme nu puteai sa expui teoria asta? Ca eu am facut exact pe dos, am invartit familia in jurul copilului, pana m-am mai luiminat.

Noki, cool Sarah ca nu asculta orbeste de autoritate. Probabil nu s-a confruntat prea mult nici la gradi cu ,,faci asa ca asa spun eu" si i s-a p-arut de-a dreptul absurd proful. Bravo ei!

Ilenuta, bravo pt bebelusa cuminte! Anul 2012 a fost un an bun pt bebeluse, e clar :)

Eu sunt f happy ca am fost acceptata la un master pe care-l voiam - e de media si e-educatie. Semestrul asta nu incep direct, fac 2 module de stiinta educatiei care sa-mi completeze studiile de licenta. Sunt f placut impresionata - bibliografia si suportul de curs includ carti publicate anul asta iar la partea despre asimilare, devenirea fiintei umane etc sunt incluse cele mai noi studii psihologice - pe care le stiu pt ca mi le tot comand pe Kindle.

Plus idei f faine. Cand vorbeau , de pilda, despre introducerea scolii obligatorii in mai toata Europa acum 200 de ani ziceau ca masura s-a luat nu atat din dorinta de iluminare a maselor (sic!) cat din alte 2 motive : 1. nevoia de forta de munca bine calificata pt industria emergenta si 2. mentinerea coeziunii sociale amenintata de inegalitatile tot mai mari dintre clasele sociale, posbila in urma dezvoltarii mijloacelor de productie. Cu alte cuvinte, noi suntem industriasi si va exploatam, dar suntem germani cu totii asa ca platiti-va taxele in continuare :)

Nu sunt idei noi, dar nu le-am mai vazut scrise negru pe alb, si inca in cadrul sistemului educational :)

Cand i-am spus sotului meu ca astia darama de pe soclu si institutia scolii, si statul national (ca si ei au fost indoctrinati cu patria-muma, care pe germana e patria-tata, hihi) nu i-a venit sa creada.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mneata.
pe mama am mutat-o la medlife - de fapt la universitar au tratat-o cu curu' si au externat-o ca n-aveau locuri si au trimis-o unde-o vedea cu ochii sa-si faca investigatii . azi la doua jumate o sa ii faca la medlife colono - si alte gastroscopii ... si daca nu e cazul nu o tin acolo, o lasa acasa cu tratament.
aseara era mai bine, la perfuzie.
oricum sunt suparata, furioasa si frustrata.

in alta ordine de idei credeam ca toata lumea stie care-i rostu' scolii pe lumea asta si stiam ca dezbateri oficiale (nu in tara asta, ci prin europa) sunt de vreo 20 de ani pe tema "scoala???" pen'ca nu-si mai realizeaza nici macar rolul initial de pregatire carne tun si coeziune sociala. si felicitari, miha pentru admiterea la master.

lavi, condoleante :( . imi pare bine sa aud ca soacra e mai binisor!
nu stiu in ce clasa sa o dau pe anais, ca nu stiu ce-o mai fi pana la inscrieri (adica daca nu schimba astia elgea ier) si nici ce clasa ia o invatoare misto (teoretic ar lua clasa 0).
oricum, ar fi facut fata lejer clasei I acum, imi pare rau ca nu i-am putut da in aceeasi clasa :( e cot la cot cu andrei, doar ca un pic mai indemanatica.

cu ordinea - la mine-i haos mai tot timpul, dar in 90% din cazuri nu ma derajeaza. si nu le pot cere lor sa fie ordonati daca eu nu-s. asa ca un borcanel cu apa statuta de la pictura si pagini pictate cu vopseaua uda in mijlocul sufrageriei sunt la ordinea zilei, ca si plastilina pe sosete :) cu jucariile "grele" stau la ei in camera sau pe balconul lor (desi de-acum se va face destul de frig pe balcon, din pacate nu e suficient izolat si iarna nu-l pot folosi ca loc de joaca)

faza cu sarah si profu' de rugaciuni e in top 10 (al meu), al chestiilor facute de ai nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumim fetelor pt condoleante.

Cora, bafta multa la investigatii, sa nu fie ceva grav!
Nasoala treaba cu spitalul.

Meems, cum mai e bunicul?

Miri, ce mai face soacra, cum se simte cu radioterapia?

Miha se poate sa fi fost maraita de la componenta antitetanos, doare locul injectiei ceva timp. Un pupic pentru Emiliuta.

meems cam asa si noi cu integratul copiilor in viata noastra.

Eu sunt adepta unui nr mediu de jucarii si sa fie de calitate. Jucariile si jocul ii ajuta sa se dezvolte si sa se relaxeze, sa capete indemanare, sa exprime unele stari sufletesti. Dar foarte usor in societatea noastra de consum ajung sa aiba prea multe si atunci ii sufoca, nici nu si le mai gasesc pe cele cu adevarat interesante, cu care s-ar juca, in maldarul de jucarii. Asa ca trebuie o cale de mijloc.

Un nr mai mic de jucarii stimuleaza imaginatie. Dintr-o colectie de carticele cartonate, ceva enciclopedie pt copii, fetele isi fac ba mobila, ba masini in care le plimba, ba peretii casei, etc. asa ne jucam si noi, eu cu sora- mea, cu colectia " Muntii nostri" si colectia " Caleidoscop" daca vi le amintiti. Asta mi se pare f misto, cum cartile alea snt jucarii modulare pt diverse.
Cele mai frumoase amintiri din copilaria mea sunt jocurile nesfarsite cu sora -mea, intinse pe un covor persan 3/4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ce interesant cum se mostenesc stilurile din copilarie, adaptate acum la societatea de consum in care traim.
Ma uit la Sarah si ma vad pe mine cand eram mica: mereu pe-afara la joaca, oarecum rapid plictisita de activitati individuale, mereu in cautarea companiei adultilor/altor copii, neavand frati/surori.
Sarah insa are un plus de rabdare - o vad cum se joaca cu papusile ei, face casute din te miri ce (la fel ca Nati si Silvia), doar ca de la un punct incolo clar intervine plictiseala, comparativ cu situatiile in care se joaca cu copilul X sau Y care vine in vizita sau la are mergem noi si cu care se poate juca ore in sir fara sa-si dea seama cum trebe vremea.
Ca exemplu de acticitati intr-o dupa-amiaza in cae stam pe-acasa> sigur o perioada (jumatate de ora sa zicem) se joaca la ea in camera cu papusile&co, iar restul de timp sta cu mine, facem lectii, cloram, bricolam etc. Sau ne uitam la filme pe DVD, unde clar cea mai fericita situatie este cand m uit si eu cu ea. Daca stam cu totii (Alex included) la un popcorn si un film, deja pentru Sarah e o stare de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems, da, era tatal soacrei mele. Bunicul celalalt al lui Virgil era, ca si bunicul meu dinspre mama, nascut in 1900. Ambii au murit in anii 80.

Miha, n-am inceput diversificarea, o incep luni sau marti, sapt viitoare. Pana atunci speram sa ne sarbatorim si finuta la Herculane sau altundeva.

We asta pana la urma s-au dus la Herculane ei si sora-mea cu Florian, a facut sora-mea loctiitor de turta, un cozonac Rosenkranz sau cum se scrie. Eu contramandasem turta mea, apoi Ligia ne-a razgandit si am zis ca mergem totusi si sa faca Feli turta, apoi n-am mai mers ca a murit bunicul dar le-am zis lor sa mearga si sa rupa si turta daca tot a facut-o sora-mea pe post de loctiitoare de nasa. Nush daca s-a inteles ceva din fraza asta lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noki, poate am fost surori intr-o alta viata Pentru ca si eu, copila fiind, cautam mereu compania adultilor. Desi am un frate mai mare, nu am fost deloc apropiati, fiecare a crescut cu treaba lui si nu aveam prea multe in comun decat parintii si numele de familie. Momentele mele preferate erau cand mergeam cu maica-mea in vizita la cate o vecina si stateam ingramadite in bucatarie, la caldura de la aragaz, sa ascult povestile lor.

Corap, asa-i, nu le poti cere copiilor sa faca ceva ce tu insati nu faci. Eu astept ordine de la Rianna pentru ca eu sunt obsedata de ordine.
Imi pare rau de frustrarile prin care treci cu mama ta, multa sanatate pentru dansa!

Miha, felicitari pentru master Esti de apreciat!
Eu nu am expus teoria mea mai devreme ca poate parea egoista. Si de fapt si e, pe de-o parte. Insa mi s-a parut ca asa imi fac singura viata usoara

Mergi la inceput