Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

lIoachim, esti sigura ca ai vazut tot filmul? ca imi pari prea relaxata...
Povestea ta cu "am mincat numai 5 linguri de ciorba" imi aminteste de un banc romanesc...ala cu: "Fa, esti gravida? Eh...asa un pic..." :-))
Cantitatea nu face nici o diferenta.


Eu am vazut tot filmul si nu as avea nici o problema in a manca 10 supe. Dupa vizionat multe 'documentare' de genul asta incepi sa iti formezi urechea si cand auzi mai mult de 5 "may" pe minut, credibilitatea scade. May cause / may mean etc

Pana la urma, in mare parte, nu au fost decat presupuneri, m-a si amuzat fragmentul cu "o frizerita care discuta cu clientele despre problemele de infertilitate ne-a marturisit ca numarul acestora a crescut"

Si apoi, ca unii de mancau zilnic porumb timp de cateva luni.. aveau dureri de cap

Ma feresc cat pot de GMO, porumb mananc rar, soia niciodata dar chestiile din film nu m-au convins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

sigur ca fiecare vede ce alege sa vada... personal, nu cred ca e nimic de ras.
eu am vazut rezultatele studiilor pe cobai cu tumori cit casa si lucratorii din India cu alergii de piele si fermieri ale caror animale au murit si oameni care si-au pierdut joburile pentru ca au indraznit sa sustina rezultatele experimentelor, etc, etc...nici n-am retinut faza cu frizerita

apreciez ca sint oameni care pot ramine indiferenti, pina la urma aspectul psihologic e important si el.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, nu toata lumea ia in serios, sau asa prea in serios treaba cu alimente vs. sanatate/boli. Din pacate. Eu de ex sunt o 'obsedata' ca si tine, sau ma rog, inca nu chiar ca tine, dar promit mult Eu de cativa ani sunt preocupata de chestiile astea si chiar ma sperie ce se intampla.
Eu pot sa zic sa nu mai mananc porumb si grau, dar mai sunt si copiii, unul pe care il tin fara gluten, deci daca pica si porumbul e nasol, celalalt, mai mare, obisnuit cu cereale/fulgi.. etc. Deci nu e asa simpla treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

coraly, nu stiu daca te-ai referit la mine - dar asa a parut Eu, tocmai pt. ca iau foarte in serios problema, ma uit in ambele tabere si ascult cu o ureche extrem de analitica.

Documentarul asta nu m-a convins dar asta nu inseamna ca nu ma feresc de GMO. Mi se pare firesc ca produsele modificate genetic sa nu fie chiar ok pentru corp (posibil sa fie, dar "bunul simt" imi spune ca mai bine sa nu testez pe mine). Asa cum cred ca si procesatul alimentelor (incluzand facutul de suc / pasta a legumelor, fructelor, semintelor etc) nu e cea mai buna metoda de a le consuma.

In acelasi timp, mai periculoasa mi se pare plimbarea pe marginea unei strazi intens circulata (pe care de ex. ar fi facut-o Ioachim pana la restaurant) - din cauza noxelor, decat doua linguri de porumb.

Si, ca o gluma, celebrii 'cercetatori britanici' au descoperit ca zilele de nastere fac bine la sanatate. S-a observat ca-cu-cat ai mai multe, cu atat traiesti mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salut fetelor,

primisem candva un documentar f.f.f.fain pe tema alimentatie. Am cautat filmul respectiv, linkul nu mai e din pacate accesibil. Am gasit un al doilea filmulet de la el, iaca aici si linkul:

http://www.foodmatters.tv/content/david-wolfe-exclusive-video

Pe acelasi site gasiti si filmul de care ziceam eu mai sus, "food matters". E insa contra pret. Merita toti banii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

rall, te contrazici. aici spui ca te feresti de gmo, aici spui ca n-ai nici o problema in a minca 10 supe. ia o hotarire!
apoi esti confuza: spui ca ti se pare normal ca gmo sa NU fie ok pt corp ...desi s-ar putea SA FIE... dar NU vrei sa testezi pe tine. hmmm... cum spui tu!

exprimarea cu "may" si "might" e normala cind vorbesti de posibile efecte secundare care au probabilitate de manifestare sub 100% (in cazul gmo s-a deomnstrat ca 70-80% din cobai au avut probleme, inclusiv moarte prematura)
mie mi se pare un procent enorm!
daca era un 20% as mai fi zis ca nu e motiv de ingrijorare, dar asa...

zici tu: "...pina la urma nu au fost decit presupuneri..." Serios?? asta ai inteles tu? crezi ca oamenii aia de stiinta au fost concediati pentru ca si-au dat cu presupusul ca gmo-urile sint nocive?
ai vazut documentul de la min. 10'14 care scrie negru pe alb: "several studies indicate serious health risks associated with GM food consumption including infertility immune dysregulation, accelerated aging, dysregulation of genes associated with cholesterol synthesis, insulin regulation, cell signaling, protein formation and changes in the liver, kidneys, spleen and gastrointestinal system..." ?
nu mi s-au parut presupuneri deloc-deloc. Deloc.

mie filmul mi s-a parut bine justificat, documentat, usor de urmarit pentru tot omul de rind, etc
daca filmul asta nu te-a convins pe tine (ceea ce e ok), te-a convins altceva?! e vreun alt film care ti s-a parut mai elocvent? daca da, da-ne si noua sursa.
apreciez ca citesti si contribui la subiect dar frumos e ca dupa ce desfiintezi o idee, sa vii cu alternativa Go ahead! Share!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Hello- hello!

Acum, eu ce sa zic, sunt ca intotdeauna, pe la mijloc

In sensul ca, de obicei, mananc paine/fainoase probabil cam 1-2/saptamana ( si asta 1 felie/1 chifla/1 desert) maxim si orez inca o data. In rest, nu prea mananc. De multe ori painea e de secara. Dar daca se nimereste un Chinese bun , il mananc fara sa judec prea mult daca e GMO sau nu. Stiu, ideal ar fi sa evit si astea, dar e in concordanta cu filozofia mea a moderatiei, care merge cel mai bine pt. mine.

Nu as putea sa controlez chiar tot ce mananc, sau sa nu mai merg cu date-ul la restaurant ca sa nu mananc nimic mai ciudat - adica sunt constienta ca nu e 100% bine, dar pt. mine, sunt multumita asa.

Caro - din pacate, nu dansam noi dupa, nu am mai fost la salsa. Dar mergem la yoga si squash, tot sport e . Ce frumos ca ai vazut flamenco in Spania! Eu nu am ajuns pana acum din pacate. Si el tot acolo a vazut prima oara.

Menu de azi:
MD: Banana ( ne-bio )
Cafea cu lapte de migdale, ne-bio ca sunt in economii
P: varza de Bruxelles cu iaurt si tofu organic la cuptor
GustareL: 1 para, 1 mar, niste capsuni
Cina 1: legume la abur cu 1 ou fiert
Cina 2: scoici in sos de vin alb

Sport =- banda eliptica 1 ora si yoga cu date-ul

Weekend placutut tuturoe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ioachim, eu detest varza de Bruxelles! Cica e insa f sanatoasa. Cum o gatesti ca sa se poata manca?

Saptamana asta am facut sport asa: luni-Pilates, miercuri-sedinta cu parintii, vineri-Tae Bo, azi-inot. Am o febra musculara de la flotarile izometrice de ieri de n-am putut parca lateral pe o bordura mai inalta masina lui barbatu-meu. E 4x4 si are directia mai dura si efectiv n-am putut-o manevra sa o bag in parcare de durere de pectorali. Si inotul a fost cam chinuitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, nu s-a contrazis Rall, a zis ca filmuletul nu este bine facut, si ca ea nu manca asa ceva pt ca a citit ca e nesanatos.
filmuletul e ca tras de par, nu convins-o, adica nu e bine argumentat

eu mananc nesanatos si abia astept sa se schimbe asta. :))
la sala nu voi putea merge, ca e megascump.....poate o sa merg la bellydance :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Salut fetelor!
Eu sunt foarte activa, am primit medalie de la FitBit ca am mers pe jos 250 de kilometri Cred ca am inceput sa merg pe jos de prin August, nu mai tin minte. Zilele astea am crescut un pic pasul,am reusit sa am o medie de 12,000 de pasi pe zi.

Cu mancarea cred ca ma descurc bine. Astazi am mancat iaurt organic cu oats si multe seminte, o banana si doua mere organice. Aseara am facut orez integral cu spanac printre altele si sa-mi stea in gat de dimineata cand am avut si eu timp sa-mi vad niste emisiuni care-mi plac la tv.Dr. Oz spunea ceva socant despre orezul brown. Chestie pe care am confirmat-o de pe situl FDA.
Aveti grija de unde vine orezul mai ales cel brown, daca vine din sudul SUA, e plin de arsenic si te imblonavesti de cancer. FDA a dat warning luna asta asa ca e groasa. Si cel organic avea arsenic din cauza ca a fost cultivat in pamant pe care acum 50 de ani se cultiva bumbac si care era tratat cu arsenic. Orezul acumuleaza tot arsenicul din pamant.

http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm319827.htm

Orezul alb continea mai putin arsenic decat cel brown, este mai safe.Basmati are si mai putin decat cel non-basmati. Cel mai safe este cel provenit din India. Cred ca si cel din Europa ar fi mai safe, nu am vazut nimic despre asta..

Asa ca orezul trebuie un pic taiat de pe lista daca nu stiti de unde provine, mai ales daca e integral, nu conteaza daca e organic.

O solutie ca sa mai eliminati din arsenic ar fi sa-l spalati in cateva ape inainte de fierbere si apoi sa-l fierbeti in multa apa si sa-l "pescuiti" cand e fiert. Daca aveti copii, evitati sa le dati produse din orez daca nu stiti de unde provine orezul.

Mergi la inceput