Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

A, ba da, am avut si o iesire nesanatoasa la un restaurant dim sum chinezesc - cu chiflele lor cu tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

restaurantul cu pricina avea terasa superba si mincare oribila; n-am avut ce comanda pur si simplu.
m-am opus sa mergem acolo dar respectivii erau faliti si n-au vrut la ceva mai bun (si mai scump)

parerea mea e ca majoritatea restaurantelor folosesc MSG si amelioratori de gust, conservanti, etc
de aceea prefer exclusiv restaurantele care fac claim de healthy food si ma orientez pe mincaruri simple, salate, etc

supe la restaurant nu comand niciodata pentru ca mi-a spus cineva care lucreaza la un restaurant relativ de fitze ca majoritatea recicleaza vegetalele nevindute/ ramase de la alte dishes, pun niste condimente si chestii de gust si fac supa pe care o congeleaza...cind ni le serveste le baga la microunde si ni le da noua pe post de supa fresh

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Noi mergem la restaurante bune unde chiar poti sa gasesti mancare de calitate, neprocesata. Au zeci de sortimente de salate. Acum in US sunt si restaurante organice. Numai ca pentru ea ori nu era organic or daca era organic nu era controlat de ea, ca sa fie sigura. De fumat, nu se mai fumeaza in US in restaurante sau pe terase. Nici macar in baruri.

Ioachim, noi credeam ca avea o problema mai adanca. De fapt sora-sa( medic) a vrut s-o trimita la un psiholog sa verifice cu el daca e ceva in neregula, frica asta de a se imbolnavi tb sa vina dintr-o alta problema, dar n-a mai vorbit cu ea un an. Am zis sa nu procedam ca sora-sa si atunci o acceptam asa cum era, ne gandeam ca-i mai rau sa se izoleze complet.

10 km e nimic fetelor, fara sa ma laud :) Incercati! O jum de ora de mers rapid/alergat dimineata inainte de lucru, o jum de ora la pranz si o jumatate de ora seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, si eu am fost persecutata din cauza ca nu doream sa mananc carne, dar i-am ignorat cu brio pe respectivii.
Mi se parea absurd ca eu nu aveam nici o problema cu ei, mancau carne la masa cu mine, nu ma strambam si nu ziceam nimic, si cativa tot insistau. Cand am spus ca mananc doar pui si peste au inceput replicile 'aaaa, dar de pui nu iti este mila, nu?', eram luata la rost ca de pui nu imi e mila si de vaca da. Chiar ma oboseau si plictiseau astea.
Acum de cand nu mai mananc nici pui s-a trecut cu 'aaa, dar de peste nu iti este mila?'.
Si asa mananc rar de tot, cand o sa ma las si de peste o sa mi se spuna ca nu stiu ca pot face anemie prin carenta de B12? :)))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Alice - da, mai bine ca nu v-ati izolat de ea. Pana la urma asa e viata, din doua rele, alegem varianta cea mai putin rea.

Xio - pe aici si la dating, unii au cerinte de "absolute ne-vegetarian" sau din contra, vor numai vegan.

Allure - si la mine restaurantele astea in general sunt bunicele, in sensul ca am incredere ca per total nu au adaosuri si ca au ingrediente preponderent ok. Cu o exceptie - chiflele chinezesti.

Otilia - super cu prietena, si zumba si bicicleta. Cu copiii, ce faceti in weekend? Poate alergati toti impreuna, frumos, asa ca o famiie

Da, la mine, viata palpitanta, n-am ce zice. Am emotii pt. weekend - cica vrea sa ma prezinte grupului de prieteni. Eu inca nu l-am prezentat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salutare fetelor,

ma primiti si pe mine printre voi?
V-am descoperit intamplator, imi plac la nebunie subiectele discutate si recunosc ca mi-am luat o groaza de notite! Si asta numai din ultimul capitol!
Nu corespund eu nici pe departe "tiparului" de pe aici, insa ma indrept in directia respectiva :).
As avea cateva sugestii interesante la tematica healthy food si sport, revin insa cu ele mai incolo. Intr-o prima faza ma preocupa mai mult raceala lui fii-miu (face acus 2 anisori) si stresul sotului (care curand da in burn-out).

Va multumesc tare mult pt sugestiile faine pe parte de nutritie si cum spuneam, revin.

Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Bine ai venit Simina!

Povesteste-ne :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Hei, ladies, ce mai faceti?

Allure, ai facut detoxifierea?
Marina, back to Insanity? A plecat "inspectia"?

Ioachim, cum sunt prietenii lui?

Simina Panseluta, welcome!

Si eu sunt vegetariana cam de 1.5 ani. Eu atrag mai mult admiratie, decat altceva. Oamenii ma intreaba cum de ma pot abtine sa mai gust carnita. Oricum, am constatat pe pielea mea ca anemia n-are nimic de-a face cu consumul de carne. Am aceeasi hemoglobina (destul de mica, dar f buna pt mine) acum, ca si la inceput:10.5.

Aseara am fost la Pilates. A fost o clasa cu mingea mare. Ouch, n-am crezut ca e asa de greu!!! Insa mi-a placut mult. Daca tot nu pot merge decat de 2 ori pe saptamana (din motive de inceput fetele scoala), macar sa simt ca lucrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nope Caro, azi si maine
Acum ne rugam sa bage o ploaie tropicala si vreo 2-3 ore de trafic ca de fiecare data cand vine careva pe aici si tot vin e tratat frumos, sofer la scala, dus la restaurante misto , uite ce faina e mancarea si ce superba e marea, dupa care auzi ca ce se plang aia in angola ca sunt conditii grele de munca, ca e trafic ca e totul infiorator de scump ca nu e adevarat, o duc ca in paradis.

In schimb m-am apucat usor de sport in wk am bagat tenis si banda sambata si cardio abs doar cu banda iar duminica. Adevarul ca mi-e un dor teribil de Insanity si de sala, de joi sunt back in track.

Nici eu nu am probleme cu vegetarianismul in ceea ce priveste comentariile, fiecare e liber sa comenteze ce vrea si eu sa mananc ce am chef. Problema e ca aici chiar nu exista cultul vegetarianismului nu e nimic de mancat fara carne, salatele sunt de regula niste frunze verzi nespalate si o rosie taiata si tot asa, oriunde te duci nu gasesti nimic healthy de mancat si parca nu poti sta in casa 100%. De asta m-am si ingrasat aici ca am dat rateuri cu orez alb, fasole si din cand in cand cartofi prajiti, lucruri pe care in Ro nu le-am mancat ani de zile ca orice carciuma o salata tot gaseai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Eu pe baricade cu o cultura de morcovi pe langa posterior . Avem niste termene.... Acum am pauza ca astept sa prind o licenta.
Si cu atat mai mult am nevoie de sport caci prea mult timp stau la birou.
Dar azi merg la RAW si am sperante sa ies incantata de acolo ca vine instructoarea mea favorita.

Ioachim, da, e bun aranjamentul si uite ca si azi merg cu prietena. In we insa nu mereu ne potrivim ca ea are doi copii mari la liceu si sunt la alta categorie de activitati. Ei au fost pe munte duminica, eu am fost la servici. Dar sa ne bucuram de ce avem. Daca iesim de doua ori pe saptamana la sala ma declar multumita.

Marina, ce diferenta. Eu m-as fi asteptat ca in Africa sa fie putina carne in meniu daca tot e asa cald. Asa cum mi se pare potrivit ca la polul nord sa se consume carne mai mult. Eu am noroc ca s-a schimbat firma si acum la cantina au meniu vegetarian dar si mult peste.

Simina, bine ai venit!
Eu sunt mai mult la furat idei pe aici. Dar decat sa citesc din umbra am zis ca e frumos sa intru sa salut fetele si sa le multumesc.

Eu nu-s vegetariana dar oricum prefer pestele si puiul. Si cateodata mai tin post, chiar imi place insa e nevoie de timp si organizare.

Am luat niste lapte de cocos, trebuie sa scotocesc pe net dupa o reteta atragatoare, poate niste smoothie.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput