Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

BellaDonna, ce diagnostic ai? Si cum a fost stabilit? Ai facut MRI?

Durerile lombare si de sciatica sint foarte inselatoare pentru diagnostic fara scanul potrivit.
Sciatica de cele mai multe ori nu e de la coloana (80% din cazuri) ci de la muschii fesieri (mai precis Piriformis) care preseaza nervul sciatic. Se rezolva relativ rapid cu masaj terapeutic si stretch. Cei cu joburi de stat pe scaun sint cel mai predispusi...

Durerea lombara (care poate avea cauza complet separata de cea sciatica) ce fel este? Sharp and local during certain moves? Or deep, dull, achy, nagging...? Or all the above?

Inversion table e faina, si eu vreau una dar n-am spatiu..



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Allure - asa e, somnnul le rezolva pe toate

Azi -

MD: banana + bomboana cu ciocolata ( sorry! ) + granola bar - mult, dar ma doare capul asa ca haplai

Pranz: butternut squash puree + ardei umplut cu orez si vegetale

Cina: brussels sprouts cu paine de secara si cu putin unt.

Cam asta am in plan

Ce ma bucur ca am revenit la mancat cantitati mai rezonabile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
multumesc mult de raspuns, da am facut MRI si am L5 herniat si dr. mia aratat ca nervul e putin presat , am durere de fapt pe partea stanga cu durere picior stang in special in pulpa , ce ciudat ma durut pulpa de am crezut ca mor, nu am putut merge sau sta pe scaun sau partea stg,da si ma dor si muschii fesieri doar partea stg,
durerea e all the above cred,
ce am facut: comprese calde, vazut dr. ortoped prescris terapie fizica si o crema speciala de la o farmacie compounding are(diclofenac sodium, baclofen, cyclobenzaprine hc hcl, gabapentin)crema e super mau lasat durerile si febra musculara imediat, relaxat cu repiratie pe zona respectiva, si binenteles de 2 ori zi la inversion table eu am noroc de subsol toate is ingesuite acolo
facut programare la masaj terapist(saptamana care vine am) si osteopat(e in ianuarie )din pacate atunci am gasit, si la pain management just in case sper sa nu am nevoie de epidural,
cam atat in rest nu stiu ce sa mai fac decat ex. respective si odihna, e mai bine dar tot e incomod la mers
merci mult
,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

ati citit la health news? despre bacteria gut

http://news.yahoo.com/tapping-citizen-scientists-novel-gut-check-071130480.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

daca e confirmat de MRI atunci e clar.
nu-i exclus insa ca durerea de sciatiaca sa vina totusi (si) de la muschii fesieri, de aceea e bine ca ti-ai facut programare la masaj; suna bine programul terapeutic. Bafta!

eu cind am avut probleme cu mijlocul n-a vrut nimeni sa-mi dea programare la MRI, doctorul mi-a facut 2 teste ortopedice jalnice si mi-a pus repede eticheta...cica "you have a cracked disk"...si m-a trimis la fizio; m-a apucat depresia cu asa diagnostic, noroc ca nu m-am increzut in el si am continuat sa consult diferite persoane calificate pina am dat de un chiropractor istet care m-a pus pe picioare in 5 secunde: aveam (si inca mai am) o instabilitate a incheieturii ileo-sacrale, nici vorba de disc herniat; acum stiu ce sa fac si cum sa ma feresc; noroc cu spiritul meu luptator ca altfel ramineam in ceatza si dureri pe vecie

Ioachim, si eu am facut aseara butternut squash soup. yumm!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
in legatura cu doctorii iti unteleg durerea si eu am patit multe sti ce fac eu acum am ca doctor de familie am un nurse practitioner or PA nu stiu cum se mai spune sant asistenti care siau luat doctoratul si acum pot profesa ca doctori de familie,eu acum vad doi cu care jonglej sant foarte saritori te inteleg mai bine , PA meu din cauza ca sufera si ea de lupus trataeaza altfel pacientii e mult mai atenta imiediat mia dat trimitere la masaj si mri, fosta doctora in schimb ....of ma inervez numai cand imi aduc aminte ce mia facut, daca v ezi ca nu comunici cu doctora ta de ce nu o schimbi?, mie imi pare rau ca nu am facut-o mai demult as fi recuperat ani din viata....


eu sant la supa de fasole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutare dragelor,

vad ca s-a animat subiectul, ceea ce ma bucura grozav!

Se dezbat aici atatea teme interesante! Numa citind din urma cateva pagini, am "extras" deja 6 linkuri (adica ferestre!) in inet pe care le voi citi maine, ca acum e prea tarziu. Danke, danke!

Eu ma mai tin in continuare de Zumba, imi face foarte bine, ma simt excelent dupa o ora de "topaiala", insa numai 2 sedinte pe saptamana sunt cam putine, nu slabesc deloc daca nu intru si pe o alimentatie mai usoara.

De ceva timp povestisem de dieta macrobiotica, am trecut acum la row-food si alimentatia vegana (doar cu cititul!) Mi-am luat diverse carti, tot stau si citesc pe net cand apuc (adica cam rar), asa imi umplu eu timpul in ultimele saptamani. Nu stiu ce sa fac, de unde sa o apuc cu alimentatia.

Ca tot vorbim de efectul stresului sau al gandurilor negative asupra organismului...la mine cred ca functioneaza din plin teoria. Am intrat intr-un cerc vicios din care nu mai ies: ziua cu gospodaria, copilul (2 anisori), munca in biroul sotului (are o firma mica, nu sunt angajata la el, il ajut numai asa, benevol)...toate astea imi consuma toata energia. Sunt frustata ca nu incep odata sa imi caut job, am senzatia ca muncile pe care le prestez sunt sub-apreciate, urasc statutul de "casnica", faptul ca pun pe mine ma apasa si mai tare si in loc sa ma abtin, de frustrare mananc si mai mult...sunt si genul care pune usor, fara musai sa manance prostii (ca sa intelegeti, la mine in casa nu exista dulciuri, eu ma ingras de la mancarea gatita, paine alea alea). Si cel mai tare ma apasa ca trebuie sa gatesc. A devenit pt mine o corvoada! nu mai sunt in stare sa ma organizez ca lumea, sa gatesc mai sanatos. Nu mai vreau sa gatesc! Asa imi vine sa imi iau traista la spinare si sa dispar cateva zile! Am obosit! Fiecare zi pt mine e o lupta cu timpul! Sa nu ma intelegeti gresit, am un sot extraordinar, care nu imi cere sau impune sa ii gatesc, vine acasa si daca nu ii gatesc nimic, isi face singur. Dar tocmai aici e problema! El mananca extrem de nesanatos! Ca de exemplu: facusem azi un orez cu legume si separat peste (pt mine si cel mic). Cumparasem carne ca sa ii fac sotului steak, in loc de peste, pt ca in ultimele zile numa peste a tot mancat si deci sa variez. Ma duc sa-l culc pe cel mic si ce isi face sotul meu? Prajeste carnea, fierbe paste separat si apoi prajeste pastele in tigaie, langa carne! Orezul meu l-a pus in frigider. Daca ar fi dupa el ar manca numai paste, cartofi si carne!

Stiu care e solutia pt mine, ca sa-mi revin: sport si alimentatie stricta. Insa nu am energia sa ma adun sa fac toate astea, Cum ziceam, nu stiu de unde sa incep, sa rup acest cerc vicios.
Hai ca va las cu vaicareala mea si va pun si eu cateva linkuri, sper eu, interesante.

http://www.youtube.com/watch?v=NUKFX0pITE4
Cateva retete super gustoase. Explicatiile sunt in germana, poate insa se intelege din film ce si cum gatesc ei acolo. Tipul are si un site foarte fain (si blog propriu unde posteaza retete) in engleza :

http://www.balive.org/recipes/
si blogul: http://baliveblog.blogspot.de

Am mai luat niste carti:
David Wolfe - The sunfood diet success system
Markus Rothkranz - Hiel yourself
..plus inca o carte despre Smoothies verzi, care cred ca e aparuta numai aici in Germania.

Prima carte nu am apucat s-o citesc, am inceput cu "Markus" si tb sa recunosc ca m-am luat cu mainile de cap. Nu stiu daca voi ati auzit de el, sunt curioasa ce pareri aveti, mai ales tu allure, cu privire la "cura cu apa" (adica baut numai apa, minim 2 zile, plus "curatirea colonului" in paralel).

fug la somn
si ma scuzati ca am tabarat cu problemele mele. Imi va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

De cand nu am mai intrat pe aici. Sa zicem ca nu mai sunt pe stres maxim la serviciu si imi permit o mica pauza.
Pe aici a venit iarna serios. E frig si zapada iar nivelul pe de energie e jos de tot. Am inceput sa iau si ceva multivitamine poate se imbunatateste situatia. In ultima luna daca am fost la sala seara nu am reusit sa ma tin de un program de o ora. Asa ca am incercat sa merg sambata dimineata si atunci e mult mai bine ca sunt odihnita.
Nu imi place ca ajung tot mai rar dar nu am de ales. De maine am 5 zile de petreceri , dupa care o saptamana pauza si iar petrecere pentru fata cea mare. Vine si Craciunul, si ziua mea, si revelionul.
Ah, o sa imi iau concediu si atunci sper sa ajung mai des la sala.
Partea buna este ca nu o ia in sus cantarul.

Panseluta, se pare ca ai nevoie de o schimbare. Un serviciu te-ar scoate din rutina aceasta care nu iti mai place. Iar psihicul conteaza foarte mult in buna noastra functionare.
Asa patesc si eu cu sotul cu mancarea. Are alte nevoi, arde multe calorii el. El vrea carne de porc, pizza, pastele le face cu unt, peste acasa nu mananca. Si fetele daca il vad ca face crenvursti vor si ele. Lui nu-i convine ca eu nu mananc ce gateste el, ca nu gatesc carnea de porc si uneori o aruncam. Si nici de anumite mancaruri de-ale mele nu se atinge. Le mai face si antireclama la fete. Nu se atinge de o ciorba de dovelac, loboda. Asta este, mie imi plac legumele si pestele, puiul.

Sa ma confesez si eu. Aseara am avut la cina o ciorba de dovelac cu lapte acru .

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

Prima carte nu am apucat s-o citesc, am inceput cu "Markus" si tb sa recunosc ca m-am luat cu mainile de cap. Nu stiu daca voi ati auzit de el, sunt curioasa ce pareri aveti, mai ales tu allure, cu privire la "cura cu apa" (adica baut numai apa, minim 2 zile, plus "curatirea colonului" in paralel).




de ce te-ai luat cu miinile de cap?
e o carte foarte buna, am citit preview-ul de pe amazon si mi-a placut; e usurica de citit...si eu studiez ceva asemanator scris de A Moritz dar mai ampla; am aflat deja multe chestii interesante.
despre postul cu apa zic ca e bun pentru o zi-doua, maxim 3 si numai in vacanta/weekend, ca nu vad pe nimeni sa munceasca fara hrana, e un nonsens (cind faci detox trebuie sa te relaxezi complet, fara munci)
despre colonics am spus deja...eu am facut 2 luna asta si m-am simtit exceptional, a doua zi aveam 6 pack
e nasoala senzatia cind il faci dar e bine dupa... e o practica foarte veche si daca e facuta profesional, aduce beneficii; se pare ca sanatatea incepe cu un colon curat, lipsit de materii fecale vechi, carnuri putrede, samd...

am citit intr-una din cartile pe care le studiez in prezent (vreo 3 deodata :)) ca buza inferioara este "reprezentata" de colon iar cea superioara de stomac si splina; concluzia logica: persoanele cu buze uscate au probleme cu aceste organe (congestii, inflamatii, etc)
inainte de colonice, aveam buza inferioara super uscata si nu puteam sa scap de coji oricit unt de shea puneam zilnic Am pus-o pe seama frigului...
ce sa vezi ca "dupa" curatarea de colon si ficat/fiere, am scapat de uscaciune si coji complet
Traiasca medicina naturala! Si cartile scrise de inteleptii lumii.

BellaDonna, nurse practitioner pe post de fam doctor?? Aici nu se poarta...din cite stiu eu astia nu au Bachelor of Science ca Registered Nurse, cum sa practice ca medic de familie?? (fac numai vreo 3 ani in loc de 4)



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

maine ma scol dimineata si fac sport; ma gindeam la Cardio Power and Resistance cu Shaun dar mi-e teama ca ma sinucid

am gasit un video cu o fatuca facind acest workout in intregime: http://www.youtube.com/watch?v=s5LmMgZBbuk

pare foarte usurel dar credeti-ma ca e moartea daca nu ai antrenament!

Xio, te-ai apucat de Insanity?!?


O sa ma intorc sa raportez dis de dimineata

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput