MONTIGNAC (177)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Buna dimineata

lorelei - sa stii ca e adevarat studiul ala, eu l-am probat pe mine. Daca nu sunt mancate cu masura, ingrasa... si inca cum!

gena - pentru mine mancarea asta nu e plictisitoare deloc, din contra ... eu fiind vegetariana de muuuuulti ani, nu prea am treaba cu gratarele, decat cand gatesc pentru copil, si nici atunci prea des, ca nici el nu se da in vant dupa carne

andanii - sunt perfect de acord, mancarea trebuie diversificata si neaparat o masa si gatita. Dar fiind la inceput mi-e frica sa nu "prepar" din greseala ceva interzis si sa stric bunatate de dieta. Am preferat sa fiu safe than sorry

Oricum, mi-am notat deja multe variante de meniuri de la voi, insa am zis sa incep mai usurel... oricum eu asa mananc de obicei (rar mancare gatita ... si nu fac bine, stiu ), nenorocitele astea de kg s-au pus de la dulciuri, nu de la mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

kallista sa stii ca si la mine s-au pus kilogramele tot din cauza ca mancam haotic, fara program si mancat numai prostioare , nu mancam gatit , mancam ce apucam .... placinte, merdenele .... chestii d'astea nesanatoase , dulciuri non stop .... de cand am inceput sa mananc gatit e mult mult mai bine ..... hai ca nu sunt grele combinatiile ... stii ce-ti propun ... fa-ti meniul cu o zi inainte si noi te corectam daca nu e buna vreo combinatie .... ce zici ????

si daaaaaa fructele ingrasa ... daca nu sunt mancate cu masura si sunt combinate cu alte alimente fac dezastru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Brandusik, esti tu asa draguta sa ma treci in tabelas? Poti sa treci din 1 octombrie, am avut 81 kg si acum am 79 Si vreau sa ajung la 60 kg.multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Hai sa va spun ce mi-am programat eu azi (orice corectii si sfaturi sunt mai mult decat binevenite ). Asadar:
MD - mazare (asta nu mai poate fi schimbat, a fost mancat deja ). Mazare simpla, fiarta, cu putina sare.
P - orez cu suc de rosii (suc de rosii natural, facut in casa). Orezul este integral, sper sa fie ok. Orezul cu suc de rosii este unul din felurile mele de mancare preferate.
C - mi-am pregatit ananas, grapefruit si nectarine. E vreo problema daca le combin, sa zicem ca fac o salata de fructe din ele? Fara zahar, bineinteles.

Gustari nu am pus, pentru ca le-am scos din circuit ... de la prea mult "gustat" de dulciuri am ajuns ca un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Fetelor, intrebam de geletina, pentru ca cea vegetala, agar-agar nu imi place de loc, totul iese fainos, bleah.
M-ati convins, o sa fac un aspic pe la sf saptamanii cu carnita de curcan si altul cu mazare si mai vad eu cu ce.
Chiar morcovii fierti sunt cu steluta, nu? Pot sa ii pun in aspic deci?

Kalli, daca mazarea nu era din cutie, e bun meniul. Este chiar bine ce vrei sa mananci, iar orezul poti sa-l mananci si seara, ca fiind glucida te ajuta sa dormi. Orezul trebuie sa fie basmati neaparat, nu rosu ca are ig mare, la fel si cel cu bob rotund. Daca ai orez salbatic e si mai bine, ca merge combinat cu altceva mai consistent, ca are IG 35.

Sa va zic fetelor, ca eu nu prea mananc mancare gatita la pranz, doar daca imi ramane de cu seara, ca sunt singura in timpul zilei si in plus ador salata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Daena, 2 kg intr-o zi?????? poate 1 septembrie???? oricum felicitari, stiu lupta de zi cu zi.
Kalista - cum prepari tu orezul cu rosii? ca-mi imaginez ca-i tare bun. Si eu am avut problema cu fructele, cred ca mare parte din kg adunate erau fructe.
Brandusik, ai avut noroc c-ai scapat cu efectele secundare :-D.
Andanii - de ce e caloric mai bine ricotta? Nu mi-ar fi trecut prin minte sa le inlocuiesc, buna idee

ninha, la noi gelatina este NUMAI vegetala, adica facuta din pectina de mere dupa cate-mi amintesc.

Fetelor, dati-mi va rog niste explicatii, ca nu vreau sa fac greseli:
1: desertul conform: se poate manca dupa orice masa? sau separat? am facut placinte cu mere conform, pot sa le mananc dupa meniu cu carne?
Si cu alunele cum e? la cat timp diferenta de masa se pot manca?

Va pup cu drag si va urez o dupa-amiaza frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

daena am nev si de greutate target si de inaltime

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

buna, fetelor! as vrea sa ma apuc si eu de monti. imi poate trimite cineva cartea pe mail: andasro@gmail.com
nu prea inteleg cu e cu IG, un singur aliment sa nu aiba ig peste 35? in rest nu se aduna acest indice? este calculat pe 100 grame?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Xandra, las fetele sa iti raspunda, eu sunt prietena lui Monti cam de mult timp, si am cm uitat unele chestii.

Meniul de azi:
md: cereale conforme cu lapte + cafea;
g:prune
p: paste integrale cu sos rosii + iaurt 0%;
g: cateva migdale;
c: ciorba de vita de la .. Lorelei. Glumesc
Dar si noi tot ciorba de vita cu multe legume avem.

Meniu de ieri:
md: wasa cu gem conform + cafea;
g: pepene
p: cuscus cu pui + iaurt 0%
c: gratar de porc cu conopida murata + ceai

Eu in sept. am dat ceva jos din kg. acumulate in vara. Le-am pus repede si am scapat de ele repede

O zi buna si conforma,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

kalli sa le luam pe rand
mazarea mancata independent este ok oricum ar fi ea adica proapata, conseva sau uscata ..... daca este cea proaspata (resperctiv congelata) o poti combina cu grasimi (adica carne) daca e conserva nu se combina cu grasimi , daca e uscata se poate combina cu grasimi
orezul integral cu suc de rosii e perfect
gustarile ar fi bine sa le ai .... cate un fruct la o gustare nu e o tragedie chiar e indicat sa mancam si fructe .....
la cina zic eu sa mananci mai bine o salata de legume cu ceva carnita sau branza in loc de salata de fructe ( mie nu-mi tine de foame o salata de fructe) si risti sa te apuce foamea pe la 9 si sa te arunci in nepermisele rontaieli din fata tv ului ... eu zic din ceea ce fac eu
fructele se pot combina intre ele ... singurul fruct care nu se combina cu altele este pepenele rosu care se mananca singur , binenteles respectam regula ca fructele se mananca singure necombinate cu alte alimente

genna poti sa pui linistita in aspic si putini morcovi , atata rau sa fie dar cand fierbi carnea de curcan sa nu pui ffff multa apa ... astfel se incheaga ffff bine apa fara a fi necesar praf de gelatina suplimentar

lorelei spuneam ca mascarpone este mai caloric decat ricotta si ca eu folosesc ricota in loc de mascarpone ....
desertul monti il mananci la gustari si cel mai indicat e la gustarea de dimineata .... cel mai bine este sa avem un singur fel de mancare la o masa si nu desert
despre alune ... la fel .... la gustari la 3 ore dupa o masa principala

la mine mesele sunt asa ... cu fff mici exceptii
mic dejun: ora 8
gustare: ora 11
pranz: ora 13
gustare: ora 16
cina: ora 18

xandra bine ai venit si mult succes .... ai putea sa incepi sa te documentezi putin sa te dumiresti cum e cu ig rile astea ... iti trimit cartea pe mail imediat

cge cuscus cu pui ???? asta trebuia pus cu rosu nu pepenele ....

Mergi la inceput