MONTIGNAC (177)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Wow, Gena ce bine suna tiramisu Nu cred ca am vazut la noi tofu crema. Dar cred ca merge si cu mascarpone clasic. Poate ma incumet si eu maine.

Kallista, si eu zic la fel ca si Gena sa profiti de weekend si sa te aprovizionezi cu alimente monti si sa scapi de cele nepermise din casa ca sa nu te tenteze

Mancare pt pranz am azi dar nu stiu ce sa fac de cina.

Meniu azi:
MD: zuchinni a la Maya
P: mancare chinezeasca de ieri
C: inca nu stiu, astept idei dar fara carne

Un weekend linistit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Buna fetelor!
MD 2 feliute paine integrala+ salata de vinete+ rosii
G un piure din mere si 1/3 dintr-o banana
P cred ca putin piept de pui
C mere

Am descoperit de la ce era greata, m-am trezit in toiul noptii cu o super durere de gat, febra si senzatia ca nu am aer+ un miros si gust f ciudat de la ce aveam in gat.M-am bandajat toata cu comprese cu bitter si acum ma simt mai bine.

Maine vreau sa fac varza cu paste, e una dintre mancarurile mele preferate.As face si ceva chec dulce, dar nu mai am fructoza in casa, pana luni caut reteta

Va pe toate, o dupa-masa frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

deci...sa spun ce am facut io azi:

meniul de azi:
Md: floricelele ramase de ieri (m-am trezit tarziu din cauza unor tarani de studenti care au avut pentrecere incepand de la 3.30am pana la 7 am!!)
G: baton de cereale
P: 3 wasa cu icre, muschi de cu salata (eram flamanda la ce prostie de MD am avut)
G:poate struguri
C: o sa-mi fierb niste fasole bob verde

am fost la compras...luat ce trebe pentru tiramisu : faina de migdale, esenta (rom);
maine o sa fac mazare boabe si fideluta cu pui, si cred ca o sa fac si vreo 6 briose(am gasit tarate de ovaz la magazinu de organice)...deci o sa incerc sa fac cu din asta..si de la magazinu de organice...am mai luat si arahide din cioco neagra cu alune, si unele cu stafide

mi-e foarte pofta de saratele..cand eram in ro..coceam ceva in fiecare saptamana...aveam bucataria mea mare..imi era un drag sa stau acolo..aici..nu-mi mai vine sa fac nimic nimic

si ca tot vb sapt asta de ananas crud..am luat unul gigant!..il mai las sa se coaca nitel..dar e imens..are niste frunze de spui ca-i palmier

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Tiramisu meu e deja la frigider. L-am facut cu mascarpone dar am pus si 3 galbenusuri frecate cu fructoza si puse la bain marie. Abia astept sa il degust pe post de cina

Daniela, cauta pe forumul culinar pandispanul Rodica. E delicios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

si tiramisu meu e tot la frigi..biscuitele meu a iesit moale nu crocant..am pus prea putina faina sau prea multa umplutura?la mine am pus cu lingura si l-am intins asehea putin in tava pe hartia de copt nush daca m-ai tineti minte ca spuneam acum ceva vreme ca mananc biscuite cu nuca de cocos avea aceeasi textura ca biscuitele meu de acum..desi stiu cum sa-l fac ...si dupa ce iese de la copt biscuitele pe care il voi face va fi inmuiat in cioco negra(numai pe fund)....dar asta cu alta ocazie...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Da' ce harnicute sunteti, aveti deja bunatatea la frigider, cand eu abia am reusit sa scriu reteta

brindusik - si eu s-ar parea ca voi face noapte alba, tot din cauza unor vecini petrecareti ... pana la 3 au fost in club, acum s-au mutat acasa ... Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa ma simt maine, mai ales ca nici cu o noapte inainte nu am dormit bine.

Si da, mi-am cumparat "ingrediente pentru dieta " ... eu fiind mai neexperimentata in ce priveste bucatareala, o sa le servesc deocamdata ca atare, asa ca saptamana asta o voi folosi pentru documentare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

kalista asta cu noptile albe...well cred ca e un fapt normal in uk...din pacate..nush la tine cat de des se intampla..da la mine se pare ca zilnic..incepe frumos noaptea..linistita si tacuta..si pe la 4-5 dimi se trezeste vreo zuza beata sa-si etaleze vocea...sau lipsa ei..pe strada

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nici biscuitii mei nu au iesit crocanti dar sunt buni si asa. Eu i-am facut mici, printr-o punga cu capatul taiat ca nu am sprit. Dar e un desert grozav

Kallista, retete multe monti gasesti pe forumul culinar.

De azi dimineata sunt tot prin bucatarie. Am facut supa cu taitei, tocanita de pui, hummus. curry de linte si fasole http://www.adihadean.ro/2010/12/linte-%C8%99i-fasole-intr-un-curry-vegetarian-%C8%99i-de-post/ . Mai am de facut lipiile si gata

Meniu de azi:
MD: wassa, salata de vinete, ardei
P: supa si tocanita de pui
C: tiramisu

Va pup




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

am facut mazare cu carne de pui...am tot cautat retete cum sa fac mazarea si majoritatea de le-am gasit aveau 2 linguri de zahar +faina

eu pe a mea am ingrosat-o cu faina de naut si s-o ingrosat super bine sosul...
am gustat si din tiramisu......e f dulce...mai ales crema maro...are gust de cioco de casa cum imi facea mama cand eram mica dar e bun per total la gust data viitoare cand oi face nu o sa mai pun ashea multa esenta de rom

pff mai am de terminat un tablou si mai pe seara o sa fac si briosele. puisoaro cam ce cantitati sa folosesc sa nu-mi iasa multe briose?nu de alta da am tava de briose numai de 6

si dupa...dupa intru in curatenie de calculator..si dupa..dupa ma odihnesc si io

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Din ultima reteta care am facut-o mi-au iesit 12, dar mai pline, ca le-am fortat un pic sa nu coc de doua ori. Deci cam jumate din cantitati zic eu.

Mergi la inceput