Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

deci profa de desen a silviei e un piculet dusa...

ce-ai mentionat matale in listuta te duce la un 200 de lei lejer (asa, din ochi). WTF, ca sa zic asa.
iti recomand comandatul de pe net (bine, eu as recomanda o mica revolutie, da' cine's io?). la hornbach nu gasesti tot (si unele-s chiar mai scumpe decat la h.cu t.)
oricum, ar trebui sa-i scoata pictori, gravori si graficieni pana-n clasa a sasea.

bloc de desen de calitatea aia nu cred sa gasesti mai ieftin de 25 de lei. tusurile-s 5 lei bucata pe putin (in oras) - pe net 3.5 lei bucata de la koh-i-noor. etc

edit:
edit iar, ca nu-mi revin: esti sigura ca nu-i la vreo clasa speciala de arte plastice?
edit iar: pensule din par de veverita? (alea sintetice-s vreo 5 lei bucata pe net si sigur mai mult la hct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu nu vad cum ar putea folosi toata lista anul asta scolar - la o ora desen/saptamana calculand.
ok, vrea ora de guase, dar sigur ajuge un set la toata clasa, mai mult timp n-o sa aiba pentru ele. etc.

musai revolutie sau re-confirmare a listei.


apropos: ce-s alea "acuarele moi" ?? asta trebuie sa ducem noi la scoala...
si stiti cumva pe unde se gasesc sortulete pentru pictura?? parca am vazut prin super-market, dar zau daca mai stiu pe unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

E un prof. Nerelevant.
Sincer am dat o GRAMADA de bani pe rechizite si auxiliare deja, recunosc ca le-am luat dezorganizat si nu neaprat cautand unde-s mai ieftine, dar chiar au fost multe. Mai ales la Silvia, la Nati parfum.Totusi, cardurile noastre nu-s saci fara fund.

Cred ca o sa cumpr cateva, respectiv pensulele si un set de culori, guase sau tempera, o trimit pe Silvia cu ele si cand o cere tusuri si alte nebunii vedem atunci. Alt bloc nuiau decat daca comenteaza.

Mie mi-e ca nici n-o sa le foloseasca.

Sora-mea a facut liceu de arte si nici ei nu i s-au cerut atatea materiale de la inceput. Au venit pe rand, in 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

acuarele moi = acuarele "ca pe vremea noastra" (care au pigment mai puternic) astea http://arthobbycreativ.ro/search_show.php?oldal=search&id=&catid=&subcatid=&cos=&ctrl=&lng=ro&grupaid=779 sau astea http://arthobbycreativ.ro/search_show.php?oldal=search&id=&catid=&subcatid=&cos=&ctrl=&lng=ro&grupaid=780 (astea rotunde sunt preferatele mele)

sortulete pt pictura - habar n-am. cred ca ai mei au de la imaginarium, dar oricum nu le folosesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, si noua n-a zis la sedinta sa luam acuarele mai moi, pastoase, nu din cele fainoase. Parintii ai zis ca cele mai moi si bune sunt acuarelele Colibri la cutiuta mica, alba,l dreptunghiulara cum erau pe vremea noastra. Am liat azi cu 4.6 ron cutia. Luasem si la cutie mare, moderne si sigur au fost mai scumpe.

Sortilete s-au propus si la noi, noroc ca s-a renuntat.

Sa nucredeti ca frec duda. Sunt cu Ami la san asezata langa nati pe care o mai impulsionez la tema si cu tableta in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

multumesc

Lavi, nu, nu credeam asta .
Ce teme mai aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Deci eu am luat al doilea link din cele date de corap. Primul link sunt acuarelele Pictor, primele acuarele ale sora-mii....

Scuze ca scriu cu greseli, e mai greu pe tableta si cu Ami la san. Dar dorinta de comunicare ( si nevoia) e mare!

Nati are de scris pagina cu / din caietul tip de abecedar. Au facut 3 randuri in clasa, restul tema. Nati imi pune 100 de intrebari, scrie cateva liniute, iar o intrebare..., ii trec prin cap intrebari de tipul" de ce ne obosesc ochii daca nu clipim?" " ce inseamna bai" etc.

La 4 vine Silvia, a avut doar 4 ore azi. Daca isi termina repede tema la mate mergem la Hanul cu tei dupa culori, pensule, bla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Lavi, vezi ca la hct majoritatea magazinelor la 6 fara un sfert inchid (adica au program teoretic pana la 6, dar mi s-a-ntamplat sa bat drumul degeaba pen'ca tantile de pe-acolo deja maturau cu usile incuiate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cora, multam! Stii cumva daca sambata au deschis? Macar dimineata?
N-as pleca cu Silvia pana nu-si termina tema la mate. Inca mai are niste tubuti de anul trecut, tempera cd ca sunt. Bineinteles, de la libraria no name din cartier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

samabata au de la 9 la 13 sau la 15 sau asa ceva.

Mergi la inceput