Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Neata, tot eu.

A plecat Virgil ieri pe la pranz, m-am descurcat bine vad cu culcat si sculat fete. Ami m-a trezit la 5:30 sa manancem cand am terminat cu ea s-a trezit Nati ca a visat urat asa ca de atunci sunt in priza. Ami a dormit pana acum jumatate de ora asa ca am gatit si pranzul Silviei intre timp . am plecat cu Nati spre scoala la 7:45, la 7:55 eram inapoi, pe Ami si pe Silvia le-am lasat dormind in casa si la fel le-am si gasit.

Bic, multumim pt invitatia adresata lui Virgil de a va vizita, din pacate nu are cand acum, a ajuns duminica seara si avionul de intoarcere pleaca sambata pe la pranz. Alta data cu placere.

voi ce mai faceti, cum a inceput a doua saptamana de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ref la sfaturile anterior citate: nu-l inteleg DELOC pe cel cu facut lectiile in ziua in care au fost date:
1. dupa o zi cu doua ore de mate, cand te asteapta a doua zi numai lejeritati de genul sport si muzica, de ce sa te mai stresezi dupa-masa facand si temele, daca tot nu sunt o urgenta??
2. greu, dar mi-a intrat pana la urma in cap: teme nu inseamna numai scris, ci si invatat materia. iar asta are nevoie de ceva timp de sedimentare, la mine cel putin. dupa predare, aman momentul invatarii pana ajunge cutitul la os.
3. oricum inainte de ora cu pricina trebuie sa repeti, nu te poti baza ca ai facut lectiile acum 4 zile. daca ai face lectiile in ziua in care au fost date, ar insemna sa dublezi timpul & efortul pentru ele

in caz ca se intelege ceva, astea sunt maretele mele concluzii dupa atatia ani de scoala. intotdeauna am facut lectiile fix inainte de a fi nevoie de ele.
in rest, absolut de acord cu lasat w/e liber, dar duminica seara tot trebuie aruncat un ochi prin caietele de luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

n-am mai apucat sa spun: vineri, dupa ora de sport si cea de muzica, unde masuta lor a castigat clopotelul pentru cantat cel mai frumos, a concluzionat Cristi ca a fost "cea mai super-mega-extra zi de scoala" . inainte de asta au avut si lectura, unde au ascultat o poveste pe CD (fata babei si fata mosului) si au desenat scena lor preferata. a fost incantat.

azi aveau romana primele 2 ore si pe mese ii asteptau - din cate ochisem - conserva de peste intr-un grup, punga cu panificatie in altul, parca legume/fructe in altul... sunt chiar curioasa ce vor face cu ele.

azi o sa incerc sa desenam impreuna orarul, sa se poata orienta si el. si ma gandesc sa aplic ideea cu codul culorilor pentru materii, exact cum scriati - rosu=romana, albastru=mate, verde=stiinte - am observat ca si copertile manualelor respecta codul asta, deci va fi simplu - pun hartie glasata in coperta din dos si gata.

btw, ce sisteme birotice moderne mai stiti? ce minuni au mai aparut?
am descoperit cu uimire ca mai nou copertile din plastic se fac pe absolut orice dimensiune - au un aparat in papetarie care le taie si lipeste marginile (nu le chiar plastifiaza).
si am luat autocolante dreptunghiulare pe post de etichete.
am inteles ca merge si lipit hartie glasata autocolanta??

si am gasit folie autocolanta pentru perete/suprafete (ca un tapet) gen tabla scolara - se poate scrie cu creta pe ea

Lavi, sper sa aveti o saptamana linistita, sa le rezolvi cu bine pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ati apucat sa vedeti filmuletul cu ex-Zuzulina mica? Sunt bucuroasa ca a reinceput sa ia mai zdravan in greutate, cel putin asa zice cantarul pe ultimele zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

daa, l-am vazut acum: foarte faina veselia mica! imi place de ea ce atent urmareste in jur. si ce simpatica Silvia, cu programul artistic .
Lavi, de ce te tot stresezi cu greutatea?? e un copil superb, creste bine indiferent ce ar spune cantarul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Wooow, ce analiza a instructiunilor ai facut, Maria! Io-s in principiu de acord cu ele, dar si cu amendamentul tau, Maria.

Deocamdata insa nu prea ni se aplica, pentru ca teme nu prea se intrezaresc.Asa ca o mai lalaim. Oricum, la noi situatia e putin diferita, deoarece ea-si va face toate temele la after-scool, deci va fi cu ele gata cand o voi culege eu. Eventual sa le verific eu, desi de peste 2-3 ani incolo, cred ca asta va fi imposibil, ca ma va depasi la nivel de germana.

Lavi, m-am delectat pe google+ cu Pilula-veselie. Daca te mai prind ca te stresezi cu greutatea, in conditiile de bebelaca-cu-pulpite-si-dolofanuta, te bat na-na la fund!

Noi in week-end am executat un gratarescu (sambata) si ieri zi mai de relaxare. In ambele zile insa bufnita nu a dormit de pranz, desi ieri ar fi putut ca a fost acasa (la Adi).Azi-dimineata era cam obosita....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

oare cand o sa-mi treaca nodul din stomac pe care il am in fiecare dimineata pana in momentul cand aflu "cum a fost azi la scoala?" ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lui Virgil i-au ratacit bagajul in Frankfurt iar Nati si-a gaurit tricoul cu ecusconul.

Cam nasol de V. Ajuns seara la 10, fara bagaje, a doua zi de dimineata intalniri... Sper sa apuce macar sa-si cumpere cele necesare, sa nu mearga cu tricoul cu care a calatorit o zi si o noapte cu avionul . O fi dress code-ul mai relaxat dincolo de ocean dar nici chiar asa.

Multumesc de aprecieri tare dulcica mi s-a parut Ami, am zis ca s-o impartasesc.

Maria, eu zic pe dos decat tine. Daca iti lasi temele pe ultima zi risti sa apara ceva de ultim moment si sa nu apuci sa le faci, asa, din timp e mai bine. Daca ai uitat ceva ai timp sa suni o colega. Mai sunt temele alea tip portofoliu la care trebuie parintii sa caute pe net poze cu diverse si apoi sa le listeze si copilul sa le lipeasca in caiet, e mai bine sa te apuci din timp. Apoi intr-a 4 au lectura. Trebuie cautata carte, citita bucata, facut fisa. Nu se pt face toate astea in ultima zi. De invatat pana in clasa a 4-a nu prea au, totul se cam prinde din clasa. Cel putin la Silvia functioneaza f bine asa, pana la urma conteaza sa adopti sistemul care ti se potriveste.

Eu sunt f incantata ca am ocazia sa fiu mama full time de copil clasa I, Silvia era la afterschool, e cu totul alta experienta asa.

Mamicile cu copii la after, din vasta experienta va sfatuiesc sa verificati totusi temele copilului cand ajungeti acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

vazut si eu amaliuca :)
si naspa cu bagajul - bietul de el, acu' tre sa-si improspateze si garderoba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ia uitati la Silviuta, ca sa vedeti preview clasa a V-a

Lista cumparaturi pt ora de desen:
 
-bloc desen A3 (200-300g/mp)
-musama (husa masa)
-pahar apa
-paleta
-pensule, nr.:1,3,5,7,9,11,14
-caiet cu foaie velina
-creioane B4, B6, B8
-markere
-carioci
-creta colorata
-pasteluri
-tempera
-culori acrilice
-ceracolor
-tusuri
-guase

Acum am primit-o pe mail de la mamici, Silvia mi-o citise vineri de pe carnetel dar n-am retinut tot.
Ne-a recomandat sa cumparam de la Hanul cu Tei sau de la Hornbach. Merg eu la libraria de cartier, zic macar blocul de desen sa-l iau din zona sa nu ma car cu magaoaia pe metrou. Intreba tipa: cu foi mai subtiri sau mai groase vreti? Mai groase, zic, sa fie acolo, sa tina. Vin acasa fericita cu blocul, item bifat ca sa zic asa. Primesc mailul, scrie 200-300g/mp. Ma uit pe bloc: 160 . Si a fost 12 lei cu tot cu coperta.

Mergi la inceput