Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bau! pe fuga, deoarece timpul e inamicul meu nr. 1.

- Sarah a cazut ieri pe scari la scoala. A impins-o o fetita cand coborau in curte la joaca. Fii-mea a ajuns la cabinetul medical, fetita cealalta a fost certata de invatatoare. Are o mica umflatura la sold, in rest e ok, slava cerului. Mi-e din ce in ce mai clar ca astia micii au un soi de inger pazitor care are grija de ei.

- tot ieri am inceput engleza, ca activitate suplimentara fata de scoala. Sarah e incantata de profa, eu idem, mai putin de infrastructura scolii de engleza - clasa e foarte mica, nu are geamuri/alte cai de aerisire. Nu stiu ce sa fac: sa caut alta scoala, s-o las acolo????? E sursa sigura de imbolnavire si transmitere a bolilor (sunt sub 10 copii+profa, pe 10 m2).Idei?

- Lavi, pe postare ce trece realizez ca esti mama-eroina, zau! trebuie cumva totusi sa incluzi si niste somn in program!

- avem si noi mai nou teme pentru acasa: liniute si puncte la mate, ceva bastonase la germana. Sarah e incantata sa le faca.

- bufnita mea e cam uituca. Adica ma rog, sper sa vorbesc la trecut: alaltaieri si-a uitat la after-school atat penarul, cat si caietul de germana. I-am facut super morala si sper sa se responsabilizeze mai exemplar pe viitor.

- de azi am dat dispozitie la after-school s-o culce nitel de pranz.Macar o ora, ca altfel seara e terminata. Asa sunt si ceilalti copii care anii trecuti dormeau de pranz si acum nu au mai dormit.

- in rest, tot nu avem caietele de lucru aferente cartilor, nici bancile noi, nici dulapioarele noi....Da or veni ele toate la un moment dat.

- Miri - noi mergeam a Facultatea de medicina - pe la Eroilor - unde Sarah facea curs de 2 ori pe saptamana cate o ora - 250 ron. Echipa se numeste Aquateam. Sunt super ok si de treaba. Noi vroiam sa reluam inaotul, dar la cat e de obosita Sarah in fiecare zi, pe moment zicem pas.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multam de idee dar nu tine faza cu matusa ca ea vine la mine sa se odihneasca i-am zis ca nu e chiar cel mai potrivit loc pt asa ceva
Matusa-mea a venit azi noapte cu trenul de la
Timisoara si la noapte pleaca inapoi. A fost pe la unchiul meu ( fratele ei si al lui taica-meu) acum e in vizita la o prietena si apoi vine la mine, in acest lacas de liniste sa se odihneasca si sa ne si vedem ca nu ne-am mai vazut de mult. Cu acest al doilea motiv sunt de acord.

Am facut o crema de zahar ars sa o servesc, de mai mult n-am fost in stare, adica de ceva mai complicat. Plus mancare gatita daca vrea avem berechet ca in fiecare dimineata cu asta ma ocup

Noki, fain de tine ca isi face Sarah lectiile cu incantare, de Nati trebuie sa trag si urasc treaba asta. face 3 linii, ia o pauza, tot asa de o iau razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

A fost bine cu matusa-mea ca a mai impulsionat-o pe Nati la teme.

Nati a spus ca ii place la scoala dar nu-i place scoLa de acasa adica temele. Mai e vreun copil de-asta? Eu am fost f constiincioasa asa ca stau si ma mir ca vitelul la poarta noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Lavi, ai vazut ca pana la urma a fost benefica vizita matusicii, esti de admirat , reusesti sa te organizezi cu fetele, insa te sfatuiesc sa incerci sa te odihnesti, poate prinzi chiar si in timpul zilei un moment sa stai intinsa.

azi la scoala un coleg al Soranei( cu care a fost coleg de gradi) a cazut in curte,dupa ceva timp observa Sorana ca are sange pe camasa, merg ei insotiti de doi copilasi mai mari la cabinet care ii lasa acolo pe pitici , pana l-a bandajat pe copil astia mari au plecat, asa ca piticii nu au mai stiut pe unde sa mearga la clasa, au gasit ei cu chiu cu vai drumul.

multumesc de sfaturile legate de stilou , am sa-i mai cumpar unu pt ca banuiesc ca asta http://www.iqmag.ro/Stilouri/Schneider/Easy-5784/nu o sa ne tina mult

azi nu au scris cu stiloul, au inceput cu creionul in caietul cu patratele sa faca liniute, urmate de puncte, de linii oblice, orizontale...Soranici a "pierdut" sirul, ordinea, acasa insa a reusit sa le faca bine.Am observat ca nu-i place sa stau langa ea cand isi face temele, ma cheama cand este gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi Mama-eroina, vorba lu' Noki. Eu as fi pe nicaieri cu asa putin somn, si si ala intrerupt. Pentru mine perioada de bebelusenie a Riannei a fost horror cum nu se poate mai mare, tocmai din lipsa de somn... nici nu m-am putut bucura de Rianna.
Am vazut clip-ul cu Ami razand, Doamne ce frumos!! E o dulce.

Noki, voi tot aventuri... Bine ca Sarah nu s-a lovit prea tare, si bafta la o perioada mai linistita.

Noi ne chinuim tare cu somnul, mai ales seara. Rianna nu poate adormi, si pace! Iar dimineata trag de ea... Cu doua seri in urma am pus-o in pat inainte de ora 21, la 22+ era inca cu ochii in tavan. Nu are voie jucarii, carti, nimic... tot in speranta ca va adormi daca nu are ce sa-i distraga atentia. Nimic. Aseara la fel.

Am vazut pozele din contul comun, cu Maya de Miha in prima zi de scoala, si vacanta Corei in Slovenia (niste poze superbe!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems, idem Silvia cu somnul, baiul e ca ea adoarme dupa 12,dar macar acum ca are ore dupa-amiaza o las sa doarma pana la 9-10. Pt asta insa temele si le face seara. Nu-i usor, flux continuu de teme pe aici.

Soanso, ferice de tine, langa Nati trebuie sa stau ca daca plec, pleaca si ea. e horror situatia, trebuie sa o pun la punct intr-un fel ca asa nu-i treaba, cheltui de 10 ori mai multa energie decat daca as face eu amaratele alea de semne grafice. Trebuie sa discutam serios cu ea. bine macar ca dimineata se grabeste spre scoala si nu se lakaie ( mare e mirarea mea!!!) asta pt ca la scoala ii place Slava Cerului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

'neata

Lavi, lamureste-ma cum e cu calificativele la sc. primara. Insuficient, Satisfacator, Bine, Foarte Bine? Exista si Excelent? Sau se acorda asa, doar pt. a impulsiona elevii? Pe net am gasit doar cum se calculeaza media dintre FB,FB,B,B sau B,B,FB,FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Crissy, oficial nu exista calificativ "excelent", dar invatatoarea poate face diverse conventii: "FB" inseamna ca a atins toate obiectivele, dar daca a vazut ceva extra in lucrare poate dori sa semnalizeze: ii da FB si o bulina rosie, sau FB+, sau ... "E" in cazul vostru (care mi se pare si mie derutant, intr-adevar).
Felicitari lui Elise!!!

Voi evaluarile initiale le-ati facut?
Eu am o impresie ca au fost deja si nu le-am remarcat, nici noi, nici scolarelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy, da, sunt I, S, B si FB. E nu exista oficial. Invatatoarea Silviei nu-l folosea dar mai dadea, in special la teste cu -: - FB, -B, pentru ca la urma urmei e diferenta foarte mare intre doua calificative si sa stie si copiii ca mai au de coectat, nu e chiar perfect ( de fb de exemplu). In catalog nu cred ca trecea minusurile, de fapt nu stiu, dar in carnet le trecea.

Nup, ce evaluari initiale?
Eu n-am auzit de asa ceva nici la Nati nici la Silvia, in niciun caz test scris. Primul test la Silvia a fost prin octombrie.

---------
Azi am dormit de pe la 23 la 6:30 deja ma simt alt om. O mica trezire la 4 , Natalia voia sa o iivelesc' ceea ce a trezit-o si pe Ami, deci a rezultat si o alaptare, dar apoi a adormit si a fost bine. Pe la 7:15 s-a trezit din nou Amisorul, deci iar am luat-o cu noi la scoala. Doar luni am lasat-o acasa.

Ami mai nou s-a pasionat de stat pe burtica, cum o pun in pat imediat se intoarce pe burta, a invatat sa-si scoata mainile de sub ea si sa-si ridice capul si pieptul, bineinteles ca acum e la faza ca isi tot ridica ba fundicul, ba pieptul incercand sa se deplaseze sau ceva. E o scumpica.

Natalia a racit, nu rau, ii curge nasulsi s-a infundat si tuseste putin. Mi-e frica sa nu ia si Ami si la ea sa fie mai grav, mai ales ca a tot pupat-o si i-a tot vorbit de la cativa cm distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Ioi, ce mai debateri de actualitate!
Eu ma amuzam ieri in drum spre casa, cand am realizat ca din cauza fluxului mare de informatii, Mariei parca i se strege creierul cand iese de la ore. Oricat se straduieste sa-si aduca aminte ceva ce-a invatat, nu reuseste. Ea, care are o memorie de elefant! Dupa ce se aduna putin, e functionala.
E si ea un pic zapacita cu temele, nu prea le nimereste cans si cum sa le faca. Mi-am isusit sfatul lui Ile, de a le face in ziua care s-au dat si de a ne uita pe ele cu o seara inainte.
Trebuie sa ma temperez un pic, sunt cam critica cu ea. Mi se pare ca liniutele alea-s banale si sunt surprinsa sa vad ca nu e destul de atenta sa respecte distanta intre ele. Asta in contextul in care ultimul an de gradi si-a ros coatele de banca facand liniute si alte chestii grafice pentru scriere.

Cu somnul de amiza nu insist, inca. O lasa sa se linisteasca vreo ora cand vine de la scoala, ii dau sa manance si dupa o pun imediat la teme. Profitam de vremea buna si mergem pe jos dupa Stefan, pe la ora 16.

Stefan tine foarte rau creionul in mana, cam cum se tin betisoarele chinezesti:)))) Musai trebuie sa vorbesc cu educatoarele, sa inceapa sa-l corecteze, fiindca de anul asta incep si ei sa scrie/coloreze mai mult. Acum nici nu stiu daca sa-l stresez sau nu, la urma urmei important este sa reuseasca sa scrie corect, chiar daca o face si cu piciorul. ce parere aveti?

pup cu drag

Mergi la inceput