Cel putin 5 kg jos - mai suple de Sarbatori!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Hello,


a venit si la mine Mosul, a adus doar dulciuri nu si cantarul, asta ramane pe weekend. Am gustat seara destul de multe dulciuri si azi mi-am dat liber la alte cateva abateri, avem diverse bunatati la birou (covrigi, ciokotoff, coliva chiar).

La pranz iau doar salata, seara am ghiveci.

De maine ma cumintesc. Si eu oftez pe langa meniurile lui Caro, dar nu are cine sa mi le pregateasca...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am noroc ca la noi in casa gateste intotdeauna tatal meu pt pranz si cam 1/2 din cine... De ex placinta cu vredeturi o fac eu, dar restul nu... La fel din meniul de ieri eu am facut numai legumele (congelate si alea) din orezul cu legume si am adaugat minunatul sos cantonez luat de pe Asian Home Gourmet (site pe care il laud la toata lumea si pt ca are niste condimente/sosuri fantastice, asiatice de la mama lor, fara coloranti, potentiatori de gust etc etc cu care se fac in timp record mancaruri minunate).

Meritul meu la hrana familiei e ca eu gandesc meniurile si ii spun cum sa le gateasca. Eu sunt un fantastic planner si el un executant de exceptie, echipa asta ducandu-ne pe culmile succesului. Si lui ii convine ca-l tine ocupat, plus ca prin modul nostru de hranire l-am scapat de medicamentele de colesterol si 1/2 din cele de tensiune. Ieri la ultimul control i-a scazut din nou dozele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Caro va sa zica la voi e munca in echipa! Ce fain asa, fiecare cu partea lui,se fac si mai multe si bune, bravos!

No, eu incalzirea la sport mi-am facut-o ca de o ora o plimb pe Sofia prin casa cu masinuta primita ieri (din aia ca tre' sa dai din picioare, da' ea nu ajunge, asa ca eu sunt "magarul sef" pentru tras/impins). Imi convine, nu ma plang, ca si asa ne plictisim numai in casa amandoua...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Ioi, am mai vrut sa zic ca, inspirata din meniul lui Caro, azi scap de paine si fac si eu mamaliga la pranz, sa mearga cu ostropelul. Mersi de idee, am si uitat ca exista mamaliga...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Si cum am promis am venit sa spun ca sunt cu voi.

Nici ieri nu am sarit calul dar am zis ca de azi chiar poate se va putea fara.

Azi o sa fie un meniu lejer ca sunt racita ,sistemul meu imunitar e prastie , asa ca o sa bag supa cat mai multa si ceai si cred ca 2 felii de maine neagra, eu sper sa reusesc ca nu prea intra mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si adaug ca eu fac duminica meniul pt saptamana urmatoare (luni-vineri). Complet, cu MD si pachetel pt copii, plus pranz si cina pt toata lumea. In felul asta ma asigur ca toata lumea mananca variat, ca nu se mananca numai pui sau numai cartofi sau numai broccoli etc o saptamana intreaga. De asemenea, ma asigur ca in ziua in fetele au la scoala sandwich (=paine), nu mananca paine si seara, ca daca au branza nu mananca branza si seara, intelegeti ideea, variat.

Pranzul e acelasi luni si marti, joi si vineri, miercuri la pranz comandam la o firma de catering. Cina variaza in fiecare zi si nu contine niciodata carne, f rar peste si intotdeauna legume crude/la aburi/in wok. Diferite legume.

In weekend mancam destul de des la restaurant cina sau pranzul sau gateste sotul meu, el e bucatarul de specialitati

Poate parea complicat dar este extrem de simplu, de fapt. 20 min din ziua de duminica bine investite! Asa facem de ani de zile, cand fac meniul decidem si cine e cel care gateste mancarea respectiva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Hm, se pare ca v-a speriat mesajul meu de n-a mai scris nimeni.

Si vad ca n-a dat nimeni raportul saptamana asta, in afara de mine care am zis deja de miercuri ce si cum.

Azi e zi de legume si fructe si am in plan fructe de felurile feluri, o salata cu muulte legume si seminte crude la pranz si guacamole pe felii de gogosar la cina. Pe astea le gatesc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Neatza! Hai sa va zic o faza ciudata: ma duc ieri la pediatra sa-i fac vaccinul piticutei mele. Buuun, acolo este un cantar din acela vechi la care tre' sa muti greutatea, stiti voi, ca de dispensar. Ma urc plina de speranta si soc total : 57,8 kg!! Unde duminica aveam 54,6. Cred ca nu mergea bine ca nu poate fi adevarat...sper...

In alta ordine de idei, raportez ieri zi cuminte, la pranz mamaliga cu ostropel si seara o gutuie. Sport am bifat ieri o ora. Azi de dimineata iar cereale iaurt si ceai, imediat ma apuc de sport si deseara vad eu ce rontai.

Ma tem ca de sapt. viitoare inlocuiesc sportul cu smotrul de Craciun... Nu am timp sa le fac pe toate, am geamuri, usi, lustre, bai si bucataria de spalat, si cu asta mica acasa le fac tot printre picaturi. Da' o sa ma tin de regim...

O zi fara ispite va doresc!


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

dia, alea vechi nu cred ca mai merg bine
desi nici in astea digitale nu stiu dc sa ma incrfed 100% ca parca nu gasesc un loc drept in casa si daca-l pun in locuri diferite poate varia si cu 500g-1kg

oricum, dupa ce in ultimele 2 zile/seri am manca o vaca si o galeata de sos = un gulas din 1kg carne si ceva legume + o paine aseara gen lipie, dar pufoasa totusi cu seminte de susan, in 2 persoane (eu cu sotul constat cu stupoare dimineata ca-mi arata cantarul 61.3, nu-mi venea sa cred, eu ma zbat pe la 62 de obicei....deci carnea e buna

de fapt cred ca stiu ce s-a intamplat de am dat un pic jos, am eliminat grasimile ascunse, sotul obosnuia sa faca mancare indiana cu sosuri in care punea si cate un iaurtel de 10%, iar sapt asta i-am zis sa sara peste iaurt si sa faca sosuri simple

sper sa nu sar calul pe seara ca cica mergem pe la nasi, si luni sa vad tot 61, oricum abia astept sa treaca sarbatorile astea si sa ma apuc de treaba, deci am de dat 4-5 kg amarate si ma zbat cu ele de cateva luni si mai nimic; dupa sarbatori treb sa ma apuc serios de treaba si macar 1 kg dc dau jos pe luna ar treb sa ies la liman in aprilie cu 67-68 cat imi doresc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

caro, nu pusesei tu un link catre ceva asian food? nu-l gasesc


Mergi la inceput