Burta dupa nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

La fel cum in afara unei probleme cu cezariana e un mit ca nu poti face sport la 3 luni de cezariana. Pilates, yoga, innot, nu zice nimeni sate apuci de kangoo jumps dar daca esti ok sa iei copilul in brate poti sa incepi si cu un sport usor.
Mie mi se pare laudabil sa te ingrijesti si pe tine chiar daca esti tanara mamica, sa ai grija exclusiv de un bb mic oricata fericire ti-ar aduce nu e chiar un lucru usor fizic si psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

carolinah- mercic mult ptr raspuns!
In sarcina am luat cam 12 kg iar la nastere am slabit cam 4 cu toate ca sarcina a fost destul de mare; apoi am pus la loc kg deoarece mananc haotic fiindca n-am timp. Bebe papa si san, deci si alaptez!
Ideea e ca si alaptamd am cateva alimente interziste deoarece fac rau lui bebe, ma feresc de cruditati, dulciuri, bauturi acidulate.

Exercitii nu am voie pana la 6 luni si niciun fel de proceduri pentru tonifierea musculaturii (asa mi-a zis medicul), dar e bine de stiut pe viitor!

Oricum pana la 6 luni va trebui sa am rabdarica, fiindca se pare ca nu am alta solutie!

Cum termin cu alaptatul voi tine si un mic regim.


multumesc tuturor!



Ceva e gresit in alimentatia ta daca te ingrasi alaptand. Mananci mai mult decat consumi.
Cruditati ar fi bine sa mananci, au substante nutritive f importante si pt sanatatea ta si a bebelusului. Gresesc cei care interzici cruditatile. In plus, daca nu mananci cruditati compensezi cu altele care au mai multe calorii. Apoi cruditatile ajuta si la o stare de bine psihic, cel putin asta e impresia mea.

Eu am nascut de 3 luni jumate, am luat 10kg in sarcina, cu nasterea am dat vreo 4, ca si tine, acum mai am 1-2 in plus fata de greutatea minima de la inceputul sarcinii. Pana acum am slabit lent dar sigur, alaptez exclusiv si am grija de 3 copii si o casa, sotul ajunge tarziu acasa. Mananc destul de bine ca sa rezist sarcinilor pe care le am, inclusiv dulciuri dar moderat. Mananc multe rosii, ardei, castraveti, piersici, prune, pepeni, toate fructele de sezon. Ceapa ( am mancat verde cand a fost sezonul) e chiar buna pr lactatie. Mananc de toate mai putin cele cu potential alergic pt bebe si gama fasole uscata - varza -linte etc. Si eu mai am ceva burtica, e un pic modificata conformatia fata de inainte de sarcina, dar se va trage in timp.

sport nu fac pt ca nu am timp si nici energie, si nici motivare, cu toata burtica pe care o mai am ma simt OK in pielea mea. Chiar si numai cat car caruciorul in sus si in jos pe scari si la metrou si cat circul cu fetele prin parc si prin oras mi se pare ca e ceva miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Dupa sarcina muschii amdominali sunt slabiti si de aceea burta arata ca o sarcina. Uterul se retrage la cateva sapt dupa nastere. Deci ce ai tu sunt muschi slabiti plus sunculita.
Renunta la orice fel de dulciuri, mai ales fainoase gen chec/cozonac..pe mine astea m-au umflat rau dupa prima sarcina.
Dupa a doua nastere (ambele cezariene) am mers la nutritionist si mi-a dat un regim alimentar care sa nu-mi afecteze lactatia si care sa asigure necesarul caloric. Nu aveam alimente crude in regim, dar am mai mancat si din astea si bb a fost ok cu burtica - alaptam exclusiv.

Te sfatuiesc si pe tine sa mergi la nutritionist si sa incerci sa faci abdomene, incepe cu 10-15/zi, nu te forta si o sa vezi diferenta in cateva sapt. Daca te doare ceva, renunta o perioada si incearca din nou.
Eu dupa prima nastere nu am reusit sa fac decat dupa 6 luni, dar la a doua am inceput la 2 luni, odata cu regimul alimentar si a fost ok, dar nu am facut multe, maxim 50 si nu chiar zilnic...

Regimul alimentar de atunci l-am pastrat ca stil de viata si am reusit sa dau jos tot surplusul de kg incet si sigur.

Bafta la dat burtica jos, si sa-ti traiasca bebelusul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Salut mamico! Felicitari pentru bebe!
Iti pot da cateva exemple de exercitii si trucuri pentru a reduce burtica, desigur trebuie sa tii cont ca NU sunt doctor sau antrenor personal si ar fi Bine sa verifici cele spuse de mine ca sa nu Iti pui sanatatea in pericol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

In primul rand incepem cu adoptarea unei posturi corecte a corpului . Priveste-te in oglinda din profil si incearca sa-ti "corectezi bazinul " acesta nu trebuie iasa in evidenta nici in fata nici in spate ( adica nici cu burtica inainte nici cu spatele cambrat si fesele evidentiate ) aceasta postura va solicita abdomenul .
Doar stand in picioare sau in mers sau stand asezata ( trage burtica ) goleste abdomenul de aer ( contractarea peretului abdominal ) ; retine aceasta postura si incearca sa O mentii
NU UITA SA RESPIRI ! Respiratia va fi normala doar ca abdomenul va fi "inchis" ca si cum Ai expira aerul .
Aseaza-te turceste mentine O pozitie corecta a spatelui si abdomenului ( spatele drept Si abdomenul incordat )
Si acum sa trecem la exercitii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

exercitii:
Pre exercitiu : Din postura(pozitia ) stat in picioare , asezata pe scaun sau turceste respira adanc (inspira-expira) astfel incat sa simti cum se contracta( incordeaza) abdomenul , repeta acest exercitiu de cateva ori intr-un ritm natural normal ( nu de foarte multe ori si nu prea repede ) pentru ca Se va produce senzatia de ameteala
Acum ca te-Ai asigurat ca burtica stie unde I este locul deci abdomenul este incordat incepem exercitiile .
Exercitiul 1: mentinem abdomenul incordat (cat poti tu de incordat ) timp de 10 pana la 15 secunde apoi relaxam . Repetam
Exercitiul 2 : genoflecsiuni ( optional cele stimulatoare ale acidului lactic ; " ne lasam in jos in ritm alert si me ridicam incet atat de incet ca simtim fiecare muschiulet in parte ")
Exercitiul 3: Ne asezam turceste ( ne asiguram ca spatele este drept ca abdomenul este inchis si ca stam corect asezate pe oasele reaponsabile pentru muschii fesieri si in mod egal nici Mai mult pe stanga nici Mai mult pe dreapta si impartit in mod egal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Exercitiul 3 : In postura mentionata mai sus ne balansam in fata si in spate si putem sa facem acest exercitiu de balansare cu bebe in brate urmarind emisiunile noastre preferate la TV ( si facem doua lucruri de-odata il leganam pe Bebe si ne tonifiem abdomenul ) .putem sa ne balansam si de la stanga la dreapta
Exercitiul 4 : Traditionalul leganat al bebelui pe picioare ( II face si lui placere si ne tonifiem si Noi muschii ) Nu uitati sa va concentrati asupra abdomenului cand il leganati pe Bebe . Ps nu trebuie sa-l zguduiti pe bebe in Asa fel incat sa zboare de pe perna sau sa-I provocati senzatia de voma ; niste miscari lente si ritmice sunt suficiente
Iar daca lui Bebe nu-I place sa fie leganat puteti legana orice altceva va iese in Cale sau va leganati singure (valabil si pentru postura cu picioare le incrusisate si balansarea inainte-inapoi sau in fata-in spate Si lateral.
Exercitiul 5 : Spatele drept | , Genunchii flex ati ^ si talpile lipite de podea _
mentinem aceasta pozitie cu abdomenul inchis pe o perioada de cateva minute cat vreti voi si cat puteti pot fi si 10 min in timp ce va uitati la TV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Exercitiul 6: Pentru Muschii abdominali exteriori
Stand in picioare facem exercitiile de rasucire de la stanga la dreapta "twist" ( ca si cum am incera sa ne privim posteriorul )
Exercitiul 7: Abdomene . Pre exercitiu : Ne asezam in Bine cunoscuta postura pentru exercitii abdominale .Inainte de a incepe exercitiul propriu zis ne asiguram ca spatele nu este incordat , cambrat ci este lipit de podea si il vom ajuta ; inspiram si expiram de cateva ori pana ne asiguram ca spatele este relaxat .
Exercitiul propriu zis incepe cu apropierea pieptului de genunchi , mentinem aceasta postura cateva secunde si revenim intr-un ritm lent la postura initiala cu spatele lipit de podea ; repetam . Mai departe continuam cu exercitiile abdominale
Pe care le stim cu totii urmatorul pas fiind combinatia ex abdominale normale + twist compusa din 3 miscari :
(pieptul la genunchi+ rasucire stanga-dreapta ; repetam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

ATENTIE! Nu uitati sa va alimentati corpul inainte . Mancati cu cel Putin o Ora inainte si hidratati-va ,nu uitati de apa
Inainte de inceperea oricarei activitati sportive faceti incalzire
Sa nu uitam de apa care se bea si inainte si in timpul exercitiilor si dupa .desigur acum nu o sa bem 2 l de apa si apoi be apucam de sport ca nici asa nu e Bine.
Imbracati-va adecvat un tricou lejer de bumbac si I pereche de pantaloni lejeri tot de bumbac ( si pielea trebuie sa "respire" )
Eu nu as recomanda pantalonii aceia de sauna in timpul exercitiilor cand abia Mai respiram si simtim ca lesinam de cald ; dar fiecare
Este liber sa faca cum vrea si cum poate .
Nu uitati sa respirati! In timpul exercitiilor
Sa beti apa in timpul exercitiior si dupa
Sa luati o pauza daca a luat o inima la trap
Si sa faceti si stretching dupa exercitii este foarte foarte
Important
Plus cine vrea sa si repare fibra repede si efficient sa nu uite de proteine
Nu imi asum responsabilitatea pentru inefficienta exercitiilor fiecare corp este diferit ;unii depun Mai mult effort altii Mai Putin pentru un abdomen de vis
Numarul de reprize pentru ex recomanda te de mine il las la aprecierea voastra
Va pup si succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu am purtat braul ala pentru ca aveam impresia ca imi ies matzele ca lui Toma Alimos. Am avut o recuperare rapida dar durerile au persistat si au fost detul de puternice.
Mi-a disparut burta in vreo 10 zile timp in care am slabit si 10 kile, m-am topit pe picioare. nedormit, alaptat, etc. Apoi am recastigat incetisor kilogramele ...insa eu pe la 2 luni de la nastere m-am pus de am facut abdomene. Nu stiu ce sa zic, cere avizul medicului tau pt asta, totusi. Pana sa ma apuc de exercitii , desi burta disparuse la prima vedere, muschii erau foarte moi si aveam un fel de surplus de piele, oarecum insestetic la aplecat, etc.

NU tine regim in alaptare, as zice eu. Mananca sanatos, evita fainoase, dulciuri, dar continua sa mananci carne, lactate, legume, fructe. Pt burtica: exercitii da, diete nu. Nu in alaptare. Stiu ca sunt care zic ca laptele nu tine de ce si cat mananci, wll, eu nu cred asta. Am vazut destule mamici pierzand laptele dupa o dieta entuziasta pe forumuri "hai fetili sa slabim".
hai fetili sa slabim, dar nu privand bebele de resurse si nici corpul nostru. hai sa mai facem niste sport mai bine.

Mergi la inceput