Burta dupa nastere

Burta dupa nastere | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor,

Am nascut acum 3 luni prin cezariana un baietel minunat! Problema este ca am ramas cu o ditamai burta ca si cum as fi gravida in 5 luni! Cunostintele care nu stiu ca am nascut ma intreaba cat mai am pana nasc sau daca am aflat ce sex are copilul ...iar eu le raspund ca "am nascut deja dar am ramas cu burta"! Urmeaza replica lor: "lasa ca se retrage!"

Deja sunt disperata fiindca am impresia ca nu se mai retrage deloc! Momentan nici nu pot face exercitii pentru tonifierea musculaturii abdominale (habar n-am daca vor ajuta la ceva exercitiile)!
Cine s-a confruntat cu aceasta problema poate imi da si mie un sfat, ce as putea face!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Sa-ti traiasca copilasul,sa fie sanatos!

Si eu am ramas cu burtica dupa nastere(naturala).
Multi imi spuneau ca imediat dupa nastere sa port un brau sa nu raman cu burta. Nu l'am suportat nici 5 minute. Am si acum la peste 2 ani de la nastere burtica(Nu la fel de mare ca imediat dupa nastere,dar destul).Dar nu ma jenez de/cu ea.Bine ca suntem sanatosi si fericiti cu totii,asa cum suntem fiecare dintre noi!

Apoi,se spune ca corpul tau in cele 9 luni de sarcina se modifica si apoi,dupa sarcina isi revine tot in 9 luni.

Parerea mea:Ai rabdare si relaxeaza-te! Ai sa ramai si fara burtica sau cel putin va fi mai mica!Acum rolul tau nu e sa te agiti sa scapi de burtica,trebuie sa te bucuri de maternitate,sa te bucuri de cele mai frumoase clipe cu puiul de om ce peste ceva timp iti va umple inima de bucurie si implinire la auzul cuvantului 'Mama'! Ar fi pacat sa pierzi clipe pretioase cu micutul tau din cauza gandurilor si a tentativelor de a scapa de burtica!


Ca fapt divers.. e asa mare tragedie ca mama-natura sa te 'pedepseasca' cu o 'ditamai' burtica dupa ce ti-a daruit cel mai minunat cadou din lumea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

mami_stefi - am inteles mesajul tau de incurajare insa eu tot vreau sa fac ceva cu burta mea! Nu pot cu ea asa!

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din viata noastra, dar oare in secolul nostru nu putem lupta cumva cu "mama-natura"; ca nu pot fi fericita cand ma uit in oglinda si nu-mi place ce vad, nu pot avea pretentia sa ma placa altii cand eu nu ma plac!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Alinutza- felicitari ptr baietel.
Cred ca este inca devreme sa te ingrijorezi pentru burtica ramasa. Cate kg ai luat in sarcina si cate mai ai inca? cred ca va trebui sa iti faci probleme abia cand vei reveni la greutatea initiala si vei vedea ca burta inca nu a disparut. pentru moment incearca sa te alimentezi corect ( in caz ca alaptezi e f important sa manaci bine dar asta nu inseamna grasimi si dulciuri) si foloseste o crema hidratanta f buna pentru burta pentru a ajuta pielea sa revina la o forma cat mai buna atunci cand grasimutzele de dedesubt se vor mai duce. apoi cand se va putea sa incepi sa faci abdomene in fiecare zi. in timp vei avea rezultate dar acum la doar 3 luni de la nastere e inca f devreme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

mami_stefi - am inteles mesajul tau de incurajare insa eu tot vreau sa fac ceva cu burta mea! Nu pot cu ea asa!

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru minunea din viata noastra, dar oare in secolul nostru nu putem lupta cumva cu "mama-natura"; ca nu pot fi fericita cand ma uit in oglinda si nu-mi place ce vad, nu pot avea pretentia sa ma placa altii cand eu nu ma plac!





Acum,la 3 luni de la nastere sigur nu ai cum ! Cine vrea sa te vada frumoasa te vede si cu burta si fara,si cu 50 de kg in plus si cu oasele infasurate doar in piele subtire.In primul rand,tu trebuie sa te vezi frumoasa,placuta si apoi o vor face si cei din jurul tau.
Cand te uiti in oglinda spune-ti cat esti de mandra de tine ca ai nascut un baietel minunat asa cum spui si tu! Acum esti mamica proaspata,in primul rand trebuie sa ai grija de alimentatia ta,sa te odihnesti indeajuns,sa te obisnuiesti cu noua viata,cu noul program.
O sa ai timp si pentru burtica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu stiu daca ai voie inca dar iti recomand pantaloni de sauna. Eu mi-am luat de pe net cu voucher, n-am apucat sa-i folosesc ca am aflat ca sunt insarcinata exact cand am primit coletul dar prietena mea are de cateva luni, i-a folosit o data la 2 zile si au ajutat-o mult sa-i scada burtica ramasa dupa sarcina.

7+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu cred ca cea mai sigura metoda sa-ti scada burta este sa mananci suficient cantitativ pt tine si bebelus (daca alaptezi), dar sa elimini complete din alimentatie dulciuri, sucuri, paine, paste, orez alb, cartofi, produsele prelucrate si fructele uscate sau f dulci.

Banuiesc ca o parte din burta este grasime si ea se reduce semnificativ daca nu mai consumi deloc produsele mai sus-mentionate. Lapte produci din belsug daca mananci sanatos si echilibrat si te hidratezi (cu apa sau ceai) suficient.

Ti-a interzis medicul in mod explicit orice forma de exercitiu de tonifiere? Daca nu, eu zic sa incepi cu Pilates. Nu este f dur si tonifiaza f bine. Cred ca la 3 luni de la cezariana poti face si DermoCell la salon, insa intreaba acolo daca e intr-adevar voie.Tonifiaza f bine si pielea.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

carolinah- mercic mult ptr raspuns!
In sarcina am luat cam 12 kg iar la nastere am slabit cam 4 cu toate ca sarcina a fost destul de mare; apoi am pus la loc kg deoarece mananc haotic fiindca n-am timp. Bebe papa si san, deci si alaptez!
Ideea e ca si alaptamd am cateva alimente interziste deoarece fac rau lui bebe, ma feresc de cruditati, dulciuri, bauturi acidulate.

Exercitii nu am voie pana la 6 luni si niciun fel de proceduri pentru tonifierea musculaturii (asa mi-a zis medicul), dar e bine de stiut pe viitor!

Oricum pana la 6 luni va trebui sa am rabdarica, fiindca se pare ca nu am alta solutie!

Cum termin cu alaptatul voi tine si un mic regim.


multumesc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Inteleg ca exercitii nu ai voie inca, dar pantalonii de sauna topesc stratul adipos prin transpiratie. Eu zic sa incerci. In sarcina sau in timpul menstruatiei nu e indicata caldura la burtica din cauza riscului de pierdere a sarcinii / hemoragiei. Dar dupa nastere banuiesc ca nu mai ai aceasta problema.

7+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

emilia, poti te rog sa-mi spui cum se cheama pantalonii astia in limba engleza sau sa pui o poza sa vad cum arata? Mi-as lua si eu o pereche.

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Alina, este un mit ca nu ai voie cruditati cand alaptezi! Mananca linistita fructe si legume crude, sunt pline de substante nutritive pe care nu ai cum sa le iei altfel din alimente fierte!

Mergi la inceput