hemoroizi in/dupa sarcina

hemoroizi in/dupa sarcina | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

bb are o luna (nascut la 38 sapt);

in sapt 35-36 m am pricopsit cu hemoroizi (am avut o burta uriasa)
la mai putin de o sapt dupa ce au aparut unul din ei a "dat" in tromboza hemroidala necrozata/ulcerata

am consultat doi proctologi si un doc chirurg; ambii mi au zis ca tr sa astept sa nasc si dupa sa rezolv problema
sa tratez local pana atunci cu bai de sezut/creme/supozitoare

bun, am nascut, ala extern care a necrozat s-a remis mult dar nu a disparut de tot

sapt trecuta am fost la alt proctolog care mi a zis ca ce a ramas acolo e o "marisca" si ca doar chirurgical se scoate (si costa numai 730 lei ) ca tr atunci cand a aparut sa "fie eliberata" (adisa scos chiagul de sange); i am zis ce mi au zis ceilalati si mi a zis ca ea nu e de acord;

in acelasi timp mi a zis sa mai am vreo 3-4 hemoroizi interni (care ma dor ca naiba si ocazional sangereaza) carora ar trebui sa le fac ligaturi; care ligaturi se fac doar dupa ce fac o colonoscopie

toata operatiunea (colonoscopie + ligaturi) costa numai 1780 lei ... mie imi pare enorm... dar pe de alta parte ma termina durerea si e si un mare stres psihic de atatea saptamani....

folosesc in continuare creme/supozitoare...am toata "colectia"

insa tot ea mi a zis ca atat timp cat alaptez nu prea se face colonoscopie

pe net am tot citit ca pot face ligaturile si ulterior hemoroizii sa reapara

ca urmare vin si eu si va intreb:

1. ati facut careva colonoscopie + ligaruri? cum e?

2. la alaptat nu renunt; se poate face totusi operatiunea?

3. alte variante de tarife/locatii unde se face? eu am intrebat la proctomed si proctoline
recomanadari de doctori?

4. de marisca aia numai chirurgical se scapa? alte variante nu-s?

ms anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

se poate face clisma si apoi colonoscopie stanga si ligaturi. nu necesita anestezie, deci nu are contraindicatie in timpul alaptarii.
este putin inconfortabil pe moment, pot sa mai apara sangerari cateva zile dupa, trebuie sa mentii o dieta care sa evite constipatia.
"marisica" aia este defapt o fibroza si in timp sunt sanse mari sa se mcsoreze si chiar sa dispara. oricum si ligaturile tot prin proces cicatriceal functioneaza.

pt moment, important este sa mentii o dieta care sa evite constipatia,sa bei multe lichide (apa), si poti folosi creme si supozitoare locale.

episodul acesta cel mai probabil va trece (s-ar putea sa mai dureze cateva saptamani) si daca mentii o dieta ok sunt sanse sa nu mai ai probleme o perioada lunga. hemoroizii de sarcina de multe ori nu mai fac probleme ani de zile sau pana la o alta sarcina.

acum depinde si de tine... daca mai poti astepta sa vezi daca e rezolva sau nu mai rezisti si vrei neaparat ceva.

a da, dupa ligaturi sunt sanse sa reapara. nu mari, dar sunt.
ce nu as recomda niciodata e tratament chirurgical clasic. complicatiile sunt mult prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Am facut colonoscopie in timp ce alaptam. Tot disconfortul e creat de faptul ca trebuie sa bei vreo 3 litri de apa cu Fortrans (o substanta dulce-sarata) in 3 ore dupa care sa nu mai manaci nimic vreo 4 ore pana faci colonoscopia. Asta nu e dureroasa deloc, doar ca iti baga niste aer in intestine care te face sa te balonezi, dar dupa ce elimini aerul nu mai e niciun disconfort.
Ligamentele inca nu le-am facut pentru ca am inteles ca iti creaza niste dureri si nu ma pot descurca cu asta acum. Plus ca trebuie sa mai iei si niste pastile pentru circulatia sangelui, care nu sunt deloc recomandate in alaptare.
Cum zice si zmotocel, incearca sa ai grija la dieta, fa un pic de exercitiu si evita statul in picioare, daca poti.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cu hemoroizii externi cata vreme nu sunt tromobozati, te descurci simplu. Trebuie sa faci bai calde de sezut cu ceai de galbenele si sa i dai cu creme (am un lapsus ce crema am folosit dupa nastere dar imi aduc eu aminte si revin, ceva cu Procto_glyvenol si mai era unul) si sa-ncerci sa-i bagi inapoi cu degetul. Nu radeti, asa m-a invatat dr. proctolog. Si sa ai mare grija la scaun, ia tarate de grau cu iaurt, o lingurita-doua zilnic, cereale integrale, activia, lichide si NU TE SCREME, trebuie sa ai un scaun mai moale.

in cazul hemoroidului trombozat, extern, umflat si tare dureros, asta este o urgenta chirurgicala, se face cu laser o interventie nedureroasa, cu anestezie locala, ca la dentist, ti-i indeparteaza fara sa sangerezi, fara nimic. Se poate sa si astepti daca suporti, sa se sparga de la sine si atunci durerea trece, dar tre sa ai grija la igiena sa nu se infecteze.

hemoroizii interni, care sangereaza si dor, sunt neplacuti, insa cred ca daca aplici unguente de care ziceam, intern, cu aplicatorul, si eventual cv supozitoare daca ai voie in alaptare (nu stiu) poti temporiza ligaturarea lor. Detralex-ul se da ca tratament a la long in cazul hemoroizilor, o luna cel putin, insa tu acum nu stiu daca poti lua.

Indiferent ce alegere faci, repet, mare grija la consistenta si frecventa scaunelor, sa nu fii nici constipata si nici cu diaree, si foloseste DOAR servetele umede pt stersul la fund, desi ideal e ca daca esti acasa sa te speli imediat cu apa calda si sapun.

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc.

constipata nu sunt.
dimineata mananc iaurt cu semintede in si tarate
beau 2 l lichide/zi
mananc zilnic fructe (mere/pere/pepene etc)

ala extern dupa nastere a devenit marisca

aia interni dor ca naiba si sangereaza

local dau acum cu hermozon/doxiproct, supozitoare proctolog si carpicon



din ce scrieti inteleg ca pot face colonoscopia fara sa interfereze cu alaptatul

insa inteleg ca dupa ligatura se da detralex care nu e compatibil cu alaptatul.

e neaparat necesar detralexul? exista si inlocuitori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu e obligatoriu sa iei detralex. nici unul dintre medicii cu care am lucrat nu dadea si personal nici eu nu prescriu. tot ce recomand este evitarea constipatiei, igiena locala, un analgezic daca e nevoie si un control la 4-8 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

....si evitarea condimentelor si a fructelor cu efect iritant (semintele de la kiwi pot avea acelasi efect ca ardeiul iute sau piperul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc!!!

imi fac curaj maine sa ma programez pt colonoscopie si pt ligaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Am venit sa te imbarbatez putin :)

Curaj cand vei face colonoscopia, sa stii ca chiar nu e asa nasol cum circula povestile pe net, sincer :) - am facut aanul trecut si endoscopie si colonoscopie, la Sp. Colentina, iar colonoscopia am suportat-o mult mai bine decat endoscopia, a fost doar putintel deranjant dar nimic dureros :)

O sa mai revin cu niscaiva informatii despre hemoroizi, pentru ca si eu am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pune mai mult marar in apa fierbinte si fa bai de sezut. am auzit ca ajuta mult.

Mergi la inceput