hemoroizi in/dupa sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

crystsllcand ai timp te astept

ramonika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Cred ca tot pe aici pe forum( sau pe altu!!) am citit de un exercitiu care ajuta la absortia lor sau macar nu mai dor.Eu am ras atunci cand am citit:cica sa tot strangi din fund.Faci exercitii cu muschii din dotare...la mine a avut efect.Si poate ramane doar cel din afara care va trebui sa-l rezolvi.

Eu anul trecut in iarna am avut probleme si chiar cu sangerari.Eram speriata si am fost la Proctoline si am facut o rectoscopie si medicul bineinteles ca mi-a propus cam ce ti-a propus si tie.Si tot asa costa foarte mult.Atunci mi-a zis ca am hemorizi interni de gradul III.
Am zis pass si am cerut tratament....A mai trecut un an si iarasi am avut probleme. Ei acum am zis ca nu mai las si mi-am facut o colonoscopie dar am fost la un gastroenterolog. Inainte de asta am facut exercitiul de care iti spuneam mai sus.Surpriza mea a fost ca nu mai am h. interni si ca mi-a ramas unul afara dar doar sub forma de pielita...si ca asta nu trebuie operat.
Multa sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ali am citit si eu de exercitiul ala... nu costa nimic sa incerc

insa dint tot ce am citit cei interni nu se "duc" decat cu ligatura sau operatie

pielita aia ramasa in afara e marisca de care am scris in postrile anterioare

poti sa o operezi sau nu
am inteles ca e f dureroasa operatia (mi au zis cei de la proctomed)

am facut si eu programare pt colonoscpie miercuri
sper pana atunci sa ma decid dc fac sau nu ligaturile

am dubii odata ca pretul e mare, inteleg ca sunt sanse mari de recidiva si mai ales ca la multe pers sunt dureri mari prima si a doua zi

dar as face pt ca nu imi place ca odata la ceva timp iar sa am probleme cu ei

sunt fff in ceata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu ca hemoroizii interni trebuiesc tratazi(prin ligatura)altfel in timp se poate agrava si duce la complicatzii!

Mie medicul mi-a interzis supozitoarele(potzi "rupe"hemoroidul),doar alifii.Potzi lua calmante pentru dureri(ma rog sa fie compatibile cu alaptatul),insa problema trebuie tratata!

Eu am facut colonoscopie,nu mi-a facut ligatura ca a fost de parare ca se rezolva problema asa,doi ani mai tirziu am ajuns la operatzie de fisura anala.

Multa sanatate si nu te chinui,mergi la medic!

PS.Zmotocel,care e operatzia clasica si de ce nu o recomanzi?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

hemoroizii si fisura anala sunt doua chestii diferite. singura legatura intre ele este constipatia.
hemoroizii nu duc la fisura anala iar fisura anala nu determina aparitia hemoroizilor.
asta doar ca sa nu incurcam mere cu pere :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

hemoroizii si fisura anala sunt doua chestii diferite. singura legatura intre ele este constipatia.
hemoroizii nu duc la fisura anala iar fisura anala nu determina aparitia hemoroizilor.
asta doar ca sa nu incurcam mere cu pere :)


Nu incurc deloc mere cu pere,sunt spusele medicului care m-a tratat!

Netratarea corespunzatoare a hemoroizilor interni(indepartarea lor)duce (poate duce)la formarea unor "aglomerari"(nu stiu ce sa traduc corect in romaneste)si asta este una dintre cauzele fisurii anale!asta a fost explicatzia medicului(si da...am incredere in el)in cazul meu!

Intimplator,nu am suferit si nu sufar de constipatzie,deci cel putzin in cazul meu nu asta a fost cauza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Zmotocel,care e operatzia clasica si de ce nu o recomanzi!

PS:Te rog sa nu iei personal mesajul anterior,eu am relatat doar ce mi-a spus medicul cu care eu m-am tratat.Sunt 5 ani de la opertzie si deocamdata nu mai am nicio problema,sper sa ramina asa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

operatia clasica este prin chirurgie deschisa, adica se face incizie si apoi sutura la nivel anal. in momentul de fata se recomanda utilizarea ei doar ca ultima varianta, se favorizeaza foarte mult tratarea minim invaziva a hemoroizilor (adica ligatura endoscopica, injectarea endoscopica).
prin operatia clasica exista riscul lezarii muschilor (sfincterului anal), exista riscul dezvoltarii incontinentiei pentru materii fecale sau al stenozei anale care apoi necesita alte interventii, durerea in postoperator este mai mare si dureaza uneori chiar saptamani. plus ca in acest moment din punct de vedere statistic sansele de vindecare sunt mai mari pentru procedurile endoscopice.
acum depinde de la caz la caz, dar daca as fi eu, as incerca prima data schimbarea dietei, apoi proceduri endoscopice si abia ca ultima speranta ( a se citi dupa multi ani de dieta, tratament si incercari endoscopice) varianta chirurgiei clasice.
pt fisura anala e diferit.... daca nu trece cu dieta si creme, chirurgia clasica este singura varianta, dar tot asa dupa multe incercari de diete si creme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc de explicatzie!

Stiu ca in cazul meu s-a folosit cauterizarea fisurii,totusi nu e operatzia clasica descrisa de tine anterior!Poate se face doar in anumite situatzii,am intzeles ca in Germania cauterizarea(arderea)este metoda folosita!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

e si asta o varianta, din pacate cauterizarea functioneaza de obicei doar in cazurile de fisuri superficiale si nu foarte vechi.

Mergi la inceput