Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Eu branzica calcica o fac din 100 ml lapte zuzu 3.5 integral si o pastila de calciu lactic pisata.
din cate am auzit mai bune sunt zuzu si muller.
tot din laptele asta fac si iaurt cu smantana muller 20% grasime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

buna dimineata si o cafeluta delicioasa.
am fost la pediatra si mi-a zis ca e posibil sa fi facut febra de la canin si ca la plaman nu se aude nimic.De la 2 nu mi-a mai facut febra iar la 8 dimineata avea 36.5 temp.Si ca daca pana maine nu mai face febra sa il las in pace, daca face sa revin sa-i dea antibiotic.Acum ma rog sa nu mai faca.
Azi am sa fiu zombi ca m-am culcat la 5 dimineata.
o zi buna la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

KATY sanatate la puiut ! ANDREI al tau e un voinic ,sta bine la greutate ,al meu are aceeasi greutate la 11 luni!
Fetelor ficatel de pui ati dat la copii ,tot asa l-ati fiert? 2 ore ? cred ca nu ,nu ?
si o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

multu de cafea

Katy sanatate la pui si tie asa cum imi doresc si mie
Cat despre antibiotic ,nu ti-a recomandat sa-i faci antibiograma ptr a stabili daca e necesar..eu una asa as face.

Iulia cum crezi ca ar arata un ficatel fiert 2 ore,eu sincer l-am facut si la abur,apoi varianta cea mai apreciata a fost fier la foc mic in apa cu miz de legume deshidratate, a fost un deliciu.

Noua ne-a dat 2 siropele expectorante,dupa ce le-am luat m-am apucat de citit prospectul, prin urmare unul l-am aruncat la gunoi,iar la al doilea am injumatatit doza,exact cum scria pe prospect,dupa dr trebuia sa-i dau ca la adulti,deci in concluzie cati dr atatea obiceie.

Tocmai a deschis Tv-ul D si am vazut reclama la tvshop la un spray care vindeca dermatita, ce mai pot inventa astia in viitorul apropiat

Eu azi am in meniu paste cu dovlecei si un pic de usturoi,sper sa pape ca de duminica suntem numai pe tzitzi si lapte de capra.

si o zi frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare si de la noi,

Clau si Katy
sanatate la puiuti.
Katy nu da antibiotic decat daca e nevoie.
Cand am citit ca primul medic ti-a spus ca "parca se aude la plamani" am vrut sa zic... cum adica parca? se aude sau ba?

Iulia, Siminiceanu cica recomanda si la cei cu dermatita de la 9 luni, da-i putin peste si vezi cum reactioneaza.
Eu l-as face la abur, pastreaza cele mai multe vitamine si nutrienti.

Claudia, Maia e bine. suntem in faza de tipat, pana nu ii dau ce vrea tipa. Ma apuca de bluza si ma trage si spune niam niam :)))
eu i-am facut paste cu sos de rosii, dovlecel si usturoi, acu o sapt. I-a placut, dar nu i-am dat prea mult :P
Azi ii fac ciorba de vacuta :D


ficatel fiert cat e nevoie 15-20 min, poate 30 min, niciodata nu ma uit la timp :D

Iulia, de olita
Maia face la chiuveta pisu cam de la 8 luni (am inceput sa practicam EC, pentru ca am observat ca in somnul de amiaza se trezeste si plange si fiind dezbracata am vazut ca facea pisu si apoi facea nani" Deci am inceput sa o duc la chiuveta, apoi am extins aria :)
Cam de 3 sapt facem si kaki si pisu la olita, kaki 100% si pisu90%, acum depinde si de zile.
Daca vrei documentatie cauta EC (Elimination communication) si am si o carte diaper free baby despre EC.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Multumesc fetelor de incurajari.
De noaptea trecuta de la 2 nu mi-a mai facut febra,poate nici nu mai face.In schimb azi dupa-amiaza cand sa-l adorm a tras o repriza de plans de parca il durea ceva ( caninul).Ar fi super sa scapam fara antibiotic.
Nico lui Andrei i-au iesit incisivii de jos- 2, apoi incisivii de sus2 si unul lateral ( in interval de cateva zile), apoi al 4 incisiv lateral sus, in total 6 dintisori.
Acum ne lupatam cu un canin fioros datator de febra si lacrimi- dreapta sus.
O seara buna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena felicitari ptr progresele cu olita suuper,Ec se practica de muult timp,chiar si bunicii nostri practicau,vreau si eu cartea

Eu am gresit sau gresesc ca nu-l las la puti gol prea des,am nimerit pis de cateva ori,cu kaki e greu tare la noi,cand se trezeste in secunda 2 a facut,apoi face cand suntem la masa,deci nu are program fix...in schimb are olita in baie si cand merg la baie vine dupa mine si isi trage olita si sta pe ea.

Pastele le-a papat goale in final,ca nu era ora de foame dar ii era foame si uite asa a papat paste fierte direct din cratita,cand le-am mutat in bolul lui nu a mai vrut,arata la oala.

fug la tun.

O seara frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, multumim
am trimis pe emailul comun ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna dimineata! dau tot eu cafeluta azi
Noi am trecut peste noapte fara temperatura 38.2.poate scapam fara antibiotic.e plin de energie dar cam marait si daca se poate sa stea numai la mine in brate e perfect.
fetele si bebeii si o zi frumoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

LENA da ' e cam greu cu EC -ul asta ,nu cred ca am atata rabdare ,eu nici nu stiam de asa ceva ,am mai aflat un lucru nou ,vedeti de ce e bun forum-ul asta ?!

Mergi la inceput