Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!!


Eu sunt super obosita, ne confruntam cu prima viroza a lui David(ce si-o fi zis sa nu treaca in noul an fara raceli),deci in concluzie copil mucos rau de tot care cand vede aspiratorul nazal incepe sa urle si un pic de tuse. Nu sunt multumita de tratamentul dr de familie, asa ca o sa incerc sa ajung la pediatru( mie personal nu-mi place Nurofenul, e super dulce si daca pe mine ma ustura gatul de la el, ce sa mai zic de pui mic). O sa incercam sa facem aerosoli, o sa incerc in somn de data asta,poate am mai mult noroc

Iulia eu as gati pestele la abur ptr inceput, dar aveti liber la peste?

Simo eu nu am facut niciodata branza calcica,eu am facut din lapte dorna bio, sau cel de 3,5 la care am adaugat iaurt(facut de mine, nu cumparat),iar cand nu am iaurt adaug zeama de lamaie sau de portocala(cea cu portocala e cand ii dau branzica sa zicem desert)

Diamaria in cele din urma am facut rost de bona oficiala pe cale "neoficiala"(ca la romani)Inca nu a inceput,dupa data de 22 sept, o sa vina in acomodare,iar de la 1 oct o sa ramana doar cu bebe.
Ca si pct de reper Fundatia Holt te ajuta sa gasesti bona, 6lei/ora,mi se par neseriosi, de o luna nu m-a sunat nimeni....apoi site gen cautbona.ro,costa 10 euro sa iei datele de contact,dar ai acces la CV-ul persoanei,aici preturile variaza intre 6-10 /ora,sau din cunostintele cunostintelor poate apare ceva bun.

Lena voi ce mai faceti, ce mai face Maia

Am asa mari emotii cu vaccinul de la 1 an,cica vin dupa 15 sept,am citit numai lucruri urate,plus ca am mai vazut un documentar pe Tv monde care m-a facut sa ma indoiesc de vaccinuri iarasi

Dada o itrebare: laptele de capra tu o sa ai toata perioada sau nov-feb o sa fie pauza si la voi,daca da la ce varianta te-ai gandit?

Toate cele bune si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Buna mamici,
Eu am o nedumerire...piciului meu i-a iesit primul dintijor, jos, pe 17 august, iar acum ii iasa un canin...deja daca dau cu mana se simte si se si vede albut...e normal ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna dimi!pupam mamicile si puiutii lor.sa va dea Doamne rabdare in continuare!
Am incercat sa mai scriu acum cateva zile si pana sa trimit meaajjl s-a luat netul...ma bucur ca le-a placut piticilor la mare.ce ne mai miram ca le place apa?asta e mediul lor cunoscut.
Felicitari bebicilor cu dintisori noi.pupam pe obrajori ca urmatorii sa iasa fara dureri.am avut si noi o perioada agitata din cauza unor maselute, in care rabdarea ne-a fost mult pusa la incercare.de data asta tati care e cel mai rabdator om de pe pamant a lasat garda jos...dar a trecut si deja avem o saptamana de cand babygirl doarme mai bine.isi strange forte pt o noua perioada de 'razboi' probabil. Cu pielicica stam bine;acum cand am primit si coletul de-acasa cu 'bunatati' naturiste.mai bine insa ca nu am mai avut nevoie de ele.imediat ce au scazut temperaturile si bubitele au disparut.acum avem fetita odihnita, cooperanta, vorbareata (intreaba incontinuu ce-i aici? In loc de ce-i asta?), jucausa.ne place olita sa ne uitam la ea, sa ne jucam cu ea, stim ca acolo se face pipi, se uita intre picioare sau la spate cand face pis sau kk DAR NU la olita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

scuze..in mesajul anterior am vrut sa scriu "dintisor" .. nu-mi pot da seama cum am ajuns de la s la j ca e distanta mare intre ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

clau vaccinul de la un an nici noi nu l-am facut inca.mi-a fost frica din cauza bubitelor sa nu faca vreo reactie mai neplacuta.pt D fa-i aerosoli cum ziceai sau citeste pe blogul cristelei despre cura cu ulei cimbru.cea cu ulei susan si mai era ceva natural...planta-nu-stiu-cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

peste si noi tot prins de tati mancam.in ultimul timp chiar a prins.i-am facut claudiei ciorbita de pestisor,o data a vrut, a doua oara nu i-a mai placut.sau ii dam dintr-o bucata de peste prajit, din interior, bucatele patrunse mai mult de abur.oricum trebuie 'paduchit' de oase.important e sa fie gatit bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

vazusi la tv-cica micutii cu varsta mai mica de 3 ani nu ar trebui dati la gradinita/cresa etc pt ca nu sunt pregatiti psihic inca pt aceasta schimbare. numeroase studii au aratat ca le-ar putea afecta dezvoltarea psihica ,ei avand nevoie de mama in cea mai mare masura pana la 3 ani. I agree!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!

Am fost la dr ca a inceput sa tuseasca dubios,e doar virala treaba, ne-a dat un siropel..

Nico nu e p lege ca dintisorii sa iasa ca la carte,cunosc o mamica la a carei fetita i-au iesit asa,primii 2 incisivi centrali sus,apoi un incisiv central jos,apoi 2 masela si acum asteapta celalalt incisiv de jos(fetita are 1,7 luni), noua ne ias canini in loc de maselute,asa ca relax

Oyoy dau acu un ochi la blog,merci de pont,ma bucur sa aud ca bubitele fug odata cu caldura,iar la capitolul peste eu o sa incep cu pastrav,asta e singurul din sursa sigura(apa de munte),dar cand ma gandesc la oase si la cantitate mica de acizi grasi parca as da bir cu fugiti

Corina dupa studiile astora putem sta acasa si purta copii in brate pana-i maritam/insuram,dar in ziua de azi la unele case ,ca a mea de exemplu...tre sa merg sa muncesc ca sa pot sa-i ofer pe langa tzitzi si dragostea mea si alte lucruri ,noi suntem o tara oarecum favorizata din pct de vedere al concediului de crestere.2 ani,in alte tari civilizate se termina la 3 luni,ma gandesc ca studiu o fi fost facut pe acei copii. Mai sunt de parere ca uneori e nevoie si de cineva cu experienta,chiar daca noi ca mamici tindem sa-i invatam de toate,dar trebuie sa recunoastem ca nu le stim pe toate, de aia s-au si inventat colectivitatile si persoane acreditate in domeniu (nu prea e cazul in Romanica dar na..)
Sa nu aruncati cu rosii,recunosc ca e frumos sa stai pana la 3 ani,cunosc mamici ...dar pe langa faptul ca suntem mame,mai suntem si sotii si angajati,eu cred ca as decadea prea mult sa stau 3 ani acasa printre cratite, haine de spalat/calcat,aspirator,mop si ce draq mai implica o casa,plus copil.

O zi faina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CLAUDIA nu am mai fost la dr sa intreb de peste ,mi-a spus mai demult ca sa nu-i dau pana la 1 an ,deci dupa 1 an se poate da ,nu? o sa vad cum reactoneaza ,inca nu i-am dat ,tati se duce si maine la pescuit
Pupam pe DAVID sa treaca viroza cat mai repede
oiyoy si ANDREI se joaca cu olita ,pune tot felul de jucarii in ea ,dar nu sta pe olita deloc ,nu a apucat sa fac nik la olita deocamdata ca sta asa putin si pleaca in explorare ,mi s-a spus sa nu-l fortez ,asa ca mai astept putin.Sa va bucurati de peroada de liniste a CLAUDIEI
Si eu am mari emotii la vaccinul de 1 an
gravidacori auzisem si eu de faza asta cu copii ,ca e un soc mare pt ei sa intre in colectivitate la 2 ani si ca se recomnda sa fie lasat copilul cu o bunica sau cu o bona ,adica o singura persoana care sa se ocupe numai de el ,eu bunici disponibile nu am ,bani pt bona cam nu prea ,cred ca ne "paste " cresa ,cel mai tare ma strange in spate ca exista posibilitatea sa se imbolnaveasca f des
la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna mamici!
Felicitari pt dintisori Nico si sanatate Clau lui David.vb
Si noi ne confruntam cu o viroza sau cu un canin, inca nu stiu bine ce e.Am fost azi la doctor si a zis ca e putin rosu in gat si ca parca e atins si putin plamanul.Tratament Augmentin si eurespal si pt temperatura Nurofen, in conditiile in care Andrei nu a fost niciodata bolnav sau sa-i dau antibiotic.
Maine dimineata am alta programare la pediatra, poate zice altceva.
De pe la 4 noaptea trecuta a inceput cu febra 38.6, azi la 9 dimineata 38.5 iar la 15.30 avea 39.1. La 20.30 avea 38.7 iar la 24:30 - 37.7. Tuseste foarte rar si la fel ii curge si nasul foarte rar.E la fel de vioi doar ca mai marait.In seara asta m-am uitat in gurita lui ca tot baga manuta in gurita, toata daca se poate si am vazut ca parca a spart un canin.
Sper sa nu ii dea iar antibiotic. Am o stare ata de proasta.Eu care eram bucuroasa ca nu s-a imbolnavit pana acum.
Sper sa fie bine maine ce-mi spune doctorita.
azi l-am si cantarit are 8.700 la 9 luni si 2 sapt.
Noapte buna !

Mergi la inceput