Cura de slabire de pe internet vs.nutritionist!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

eu si sotul meu am mers la Lygia Alexandrescu. La inceput nu ne-a facut o impresie buna, la felul in care arata dansa si nici cabinetul nu e unul prea primitor. Dietele sunt asemanatoare, dar AU EFECT. Noi am slabit fiecare cate 20 de kg dar asta in timp. La dansa am vazut ca vin si persoane care sunt prea slabe si au nevoie de kg in plus, si copilasi supraponderali carora le da diete pe care le pot tine, si mai ttine cont si de programul de scoala al fiecaruia.
Eu cand am fost la ea alaptam si mi-a dat o dieta care sa nu-mi afecteze lactatia, si am fost ok cu laptele. Am mai vazut si gravidutze care mergeau la ea pt o dieta sanatoas ain sarcina.
Cheia din punctul meu de vedere este sa faci din regimul dat de nutritionist, un stil de viata. Degeaba slabesti frumos ca apoi sa te intorci la vechile obiceiuri alimentare din cauza carora te-ai ingrasat.
Mesele la ore fixe, fiecare masa sa contina un produs lactat si 2 gustari de fructe pe zi; asta e la mine baza de mentinere in timpul sapt. In week-end ma destrabalez

Deci categoric mers la nutritionist, NU regim de pe internet!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaGi spune:

"Bravo Allure, ai o intuitie de milioane.

Diana, bafta! Si nu uita sa scrii impresiile tale. Am senzatia ca LA stie sa faca oamenii sa se simta vinovati ."

Nu ma asteptam sa se nasca astfel de discutii. Am cerut niste pareri sincere, dar astept in acelasi timp si decenta. Citind mai cu atentie unele comentarii mi se pare ca s-a mers uneori prea departe si s-a ajuns la tot felul de scenarii fara sens. Nu cred ca e cazul sa "citim" printre randuri cand nu exista nimic de citit.

O sa revin cu detalii dupa prima sedinta la nutritionist si multumesc celor care mi-au transmis opiniile si sfaturile lor dezinteresate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaGi

"Bravo Allure, ai o intuitie de milioane.

Diana, bafta! Si nu uita sa scrii impresiile tale. Am senzatia ca LA stie sa faca oamenii sa se simta vinovati ."

Nu ma asteptam sa se nasca astfel de discutii. Am cerut niste pareri sincere, dar astept in acelasi timp si decenta. Citind mai cu atentie unele comentarii mi se pare ca s-a mers uneori prea departe si s-a ajuns la tot felul de scenarii fara sens. Nu cred ca e cazul sa "citim" printre randuri cand nu exista nimic de citit.

O sa revin cu detalii dupa prima sedinta la nutritionist si multumesc celor care mi-au transmis opiniile si sfaturile lor dezinteresate.


Diana, ti se pare. Eu nu o cunosc pe doamna aceasta asa ca nu imi permit sa imi spun parerea personala. Tu ai scris ca doresti un nutritionist care sa te faca sa te simti vinovata iar eu am spus ca "am senzatia" ca ea poate fi asa cum vrei tu o persoana cu multa autoritate pentru ca asa am dedus sau asa am interpretat urmatorul paragraf:
Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Mi-a dat la un moment dat o dieta exclusiv cu peste, desi i-am spus de la bun inceput ca eu nu mananc peste. Am incercat sa am o discutie cu ea in momentul in care am primit dieta si mi-a taiat-o: asta e ce trebuie sa mananc, unde scrie ca trebuie sa imi si placa?? Imi convine bine, nu... nu o tin si cu asta basta.


Tu scrii ca "astept in acelasi timp si decenta" dar zau ca nu vad nici un mesaj indecent, nu-ti inteleg supararea.

E normal ca fiecare sa rezoneaze cu nutritionistul in felul lui. Unora nu le place autoritatea si aleg sa nu mai mearga, altii merg in continuare chiar daca nu le place iar unora le place. Eu zic ca important este rezultatul. Sa scapi de kilograme dar intr-un mod sanatos.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

mai , dupa tot ce a postat Allure, mai aveti nevoie de nutritionist ?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

stiti ce-am constatat? problema nu e ca nu stim ce sa mincam (s-a spus de n ori pentru cine are urechi de auzit) ci ca nu ne putem abtine din mincat aiurea...atunci e nevoie de gardian, aka "nutritonist"...

e ok, daca metoda supravegherii contra cost functioneaza...asta e! whatever works!

problema e ca tot la self control trebuie sa ajungeti la un moment dat cind nu veti mai avea "paznicul" in serviciu...asta in cazul in care nu planuiti sa platiti toata viata pe cineva sa va atraga atentia la portii si orar de alimentatie.

e si asta un punct de inceput pina la urma...poate totusi se formeaza un obicei bun si ramine. Succes!

p.s. - as fi curioasa ce recomandari iti da...sper sa nu primesti paine cu unt si lapte pentru mic dejun (pentru sanatatea ta digestiva, nu de alta!...whops! de fapt am uitat ca asta nu intereseaza pe nimeni, nici macar pe "nutritionist")

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:


Ma bag si eu -

concret, cred ca valoarea nutritionistului consta in principal la controlul pe care il exercita - cand platesti ca sa slabesti, te gandesti de 2 ori inainte de orice abatere

Desigur, iti poate da si sfaturi bune, dar tot la self-control se ajunge, dupa cum spune Allure

Re la regimul lui Allure, cred ca e putin mai greu de urmat pt. majoritatea ( nu te supara, Allure, imi place tare mult de tine si te citesc cu placere ). Dar cred ca totusi in mare parte sta in puterea noastra sa avem grija de corpul nostru pe cat putem, sau macar sa nu ne batem joc. Si macar in mare proportie sa mancam potrivit si sanatos.

Strict re la slabit, cred ca marimea portiilor are o mare importanta pe care uneori tindem sa o uitam. Una este daca mananci o bucatica de branza de 20 g, alta daca mananci 100 g...

Cred ca un regim preponderent sanatos si cu moderatie la celelalte ( daca nu reusim sa avem chiar asa de mare grija ca Allure ) e cheia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu nu m-am dus la nutritionist pt ca aveam nevoie de un gardian ... Da, m-a ajutat faptul ca cineva mi-a monitorizat rezultatele, dar motivul principal a fost altul: aveam de dat jos 30-40 kg, ori asta nu o puteam face mancand doar gratar cu salata timp de ... minim 6 luni ! Nutritionistul a avut meritul de a transpune niste principii generale, pe care le cunosteam si eu, in practica, in meniuri variate si adaptate programului meu. Am putut manca si cartofi, si paste, si pizza, si sarmale, si musaca, si mancaruri gatite, si ciorbe, si paine, in combinatii corecte si nu toate odata, evident.

Pentru mine, 50 de lei dati o data la 2 saptamani au fost niste bani foatre bine investiti; decat sa-mi iau inca o pereche de pantaloni mai largi sau sa ma duc la coafor sau la mani-pedi, am preferat sa dau acesti bani nutritionistului.

Esential este, atunci cand iti alegi nutritionistul, sa poti comunica cu el. Degeaba imi recomanda ea mie peste, care este in general foarte apreciat in regimurile de slabire, daca mie nu-mi place si in singura saptamana cand am avut peste in dieta m-am ingrasat in loc sa slabesc ! Rezultatul: a renuntat sa-mi dea peste.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaGi spune:

Am revenit cu cateva impresii dupa primele mele doua vizite la nutritionist.La prima sedinta, dupa cum am mai auzit si la alte persoane,am avut o discutie cu doamna Alexandrescu, care mi s-a parut ok ca persoana, si mi-a dat un print cu lista de analize obligatorii pe care le-am avut de facut inainte de a incepe dieta.

Abia la doua sedinta mi-a prescris dieta: cinci mese pe zi, dintre care doua de fructe, si in general, mi-a recomandat sa mananc alimente care imi plac: carne slaba, multe salate,peste, branza nesarata, iaurturi(cu precadere kefir).

Acum sa vedem cum o sa mearga dieta. Sunt la inceput si sper ca o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Tin pumnii sa ajungi la greutatea dorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Diana, la ce ora sunt mesele tale? ma intereseaza mai ales cele de fructe cum le ai puse.

Nu am retinut. Faci sport?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput