Cura de slabire de pe internet vs.nutritionist!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Otilia, din pacate asta e sacrificul pe care il fac mamele...cu copii pe cap nu mai e timp si pentru tine.
Vad ca ai istorie de accident, deci nu ma mir ca te doare soldul...e probabil o bursita. Lipsa de aliniere a oaselor coxale e foarte probabil datorata schiopatatului. Du-te la masaj ca ajuta la bursita.
In sarcina ligamentele se "inmoaie" datorita hormonului relaxin ca sa acomodeze largirea bazinului pentru prunc. Riscul de entorse (sprain) e foarte mare din aceasta cauza. Chiropractica e foarte buna in astfel de situatii. De fapt e singura care poate "repara" mijlocul dupa un accident ca al tau.

Ma bucur ca ti-ai luat cartea, sper s-o si citesti. O sa gasesti acolo ma multe sfaturi.
Sa stii ca si eu am pus 10 kg in 2 ani si fara sa am nimic la tiroida sau sa fiu gravida. A fost in perioada cind metabolismul a decis ca nu ma mai ajuta cu abuzurile alimentare.

Sa va fac un calcul sa vedeti cit de usor se pun kilogramele (l-am mai descris in trecut...dar sa-l repet ca e important)

Pentru acumularea unui pound de grasime (ceva mai putin de 1 kg) e nevoie teoretic de 3000 calorii.
Un snack relativ mic (gogoasa, muffin, etc) are de obicei in jur de 300 calorii (mai mult sau mai putin dar sa zicem in medie). Pai in 10 zile s-au adunat cele 3000 calorii. Garantat ca cine nu face sport regulat, nu arde aceste calorii ci se depun.
In 30 de zile se aduna 9000 calorii!!! Deci intr-o luna se aduna 1 kilogram si mai bine=> Intr-un an se aduna minim 10 kg dintr-un amarit de snack mincat zilnic peste nevoile tale calorice

Acu nu-i exclus sa-ti fi dereglat tiroida pe fond de stress dar vezi ce spun analizele. Si pare-mi-se ca sint teste in carte pe care le faci si vezi ce dereglari hormonale ai.

Ce e "in plus" in dieta ta?? Zaharul, cafeaua, faina, porcul...probabil combinatii incorecte (carne cu cartof care e notorie pt declansare de reflux esofagian). Cam astea
Scoate alimentele inflamatorii din consum si vei vedea imbunatatiri la durerile articulare.
Bolile astea (arthritis & co.) sint boli inflamatorii, deci face sens ca scaderea stimulilor inflamatori sa reduca simptomele...

sm, mersi. articolul ala vad ca lauda soia...eu nu sint cu soia din multe motive.

Cred ca Diana a plecat de mult la nutritionistul Lygia...


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Incerc si eu sa tin un regim cu hrana vie.Mi-a reusit 3 zile ,aseara insa am mincat o felie jumatate de pizza.Azi am reluat,ferm convinsa ca abaterile vot fi accidentale.
Vreau sa tin ceva apropiat de dieta alcalina, dr young.Am deschis un subiect ,insa n-a avut succes.Mi-am descarcat cartea in limba engleza ,dar nu prea am avut vreme sa citesc.Mai stau uneori sa caut in dictionar..... si mi-e teama sa nu traduc termeni medicali aiurea.
Eu sint convinsa ca modul in care mincam ne imbolnaveste si cu toate astea mi-e greu sa ma domin si sa rezist tentatiilor.
Allure are perfecta dreptate,10 kg plus, o alimentatie proasta, te arata cu 10 ani mai batrina.Asta e valabil peste 40 de ani.Dupa 40, metabolismul incetineste,hormonal sint mari transformari si daca nu-ti impui sa iei controlul ,cind te uiti in oglinda te iau fiorii. Nu mai continui ,ca ma ia depresia!
Maninc legune si fructe .Fiind la inceput inca nu am probleme cu necesitatea varierii meniului,insa voi incepe sa ma documentez.Acum constientizez ca maninc multe fructe ,de aceea nici nu prea slabesc,dar cred ca e un inceput bun.Accept orice critica si sugestie!
Dr young spune ca trebuie sa te insanatosesti ca sa slabesti. Sper ca o sa ajute! Am insomnii,45 ani,63 kg la 1.58m si organe interne care dau rateuri.De citiva ani sint nemultumita de kg in plus si in anul anterior am luat 7kg pe nesimtite,peste ce aveam deja ,care s-au cam stabilizat.Of!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Chisturile ovariene pot influenata slabitul??Fac parte din persoanele care nu slabesc indiferent de metoda adoptata..







Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui cristina30

hi Allure,

Am citit 'greseala' ultimele postari ale tale de aici...jos palaria, pentru mine s-a meritat mi-ai dat idei bune pe care le voi ,sapa' in literatura de aici, mai ales in privinta hormonilor si voi incerca sa citesc si posturile de la extraplat.... Se merita chiar si onorific sa imparti informatiile, mersi mult.

Cristina

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)


Multumesc si eu de feedback
Probleme hormonale au mai toate femeile dupa 30 ani din pacate si nimeni nu-si da seama de pericolul pe care il prezinta, sau nu recunosc simptomele problemelor. Cred ca nu am intilnit femeie sa nu spuna ca are pms inainte de menstra (cu dureri, tumefiere a sanilor, samd) Nu fiti pasive daca aveti aceste probleme!!! Nu sint normale si e posibil sa va treziti cu tumori neplacute mai tirziu. Pe perioada tumefierii circulatia sangvina si limfatica sint teribil de compromise iar tesuturile acelea sensibile vor avea de suferit in urma acestor "traume" repetate lunar. (mai trebuie sa explic importanta circulatiei limfatice/sanguine??)
Deci faceti-va timp sa cititi cartea si n-o sa va para rau.
Am recomandat-o chiar doctorei mele naturopat care stie deja cum sta treaba dpdv medical dar oricit de educat esti tot nu ai imaginea completa a acestei teorii. Mi-a zis ca n-a lasat-o din mana pina n-a terminat-o, asa de grozava i sa parut.


DianaGi, unde esti? Ce ai hotarit pina la urma?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Monica, chisturile ovariene indica prezenta dezechilibrului hormonal care de asemenea e raspunzator de problema slabitului.

Dulcetica, e greu sa treci direct de la un regim "normal" la unul "raw"... Schimbarile astea mari se fac step by step. "Caderile" sint normale...daca pastrezi o dieta buna cca 80% e ok, nimeni nu e perfect. Cu timpul te educi sa eviti ce nu trebuie...

Informatia personala e foarte importanta. Cititi carti in domeniu ca sa va deschida orizontul. Numai noi sintem cei care stim cel mai bine corpul propriu, ce ne face bine si ce nu.
Cel mai simplu pentru inceput este sa va rezumati la mincare facuta acasa (supe, legume, friptura) fructe cu masura, salate verzi...cit mai multe verzituri pina iese kk verde!! - gen: asparagus, broccoli, varza, conopida, kale, zuchinni, spanac, lettuce, arugula, sprouts, andive (bune la ficat!) etc. cuplate cu friptura sau beans. Evitati cartoful alb ca e inutil si ingrasa. Treceti la ala dulce care e hranitor si delicios.

Mincati putin si des, nu asteptati pina vi se face foame ca nu veti rezista tentatiilor.

Cel mai greu este renuntatul la zahar si faina, stiu Cautati alternative ca sint..dar si pe alea daca puteti sa le mincati cu masura.

Faceti-va o poza in costum de baie si lipiti-o pe frigider ca sa va piara pofta de-a mai minca aiurea Daca nici asta nu functioneaza inseamna ca ori nu va pasa ori dereglarile hormonale sint asa de mari incit ati pierdut controlul si va sugerez cartea Natashei.

Cu adevarat hormonii sint cei care controleaza toate functiile in organism, inclusiv poftele si "lipsa de vointa"...cind insulina isi face de cap n-ai cum sa te abtii.
Sitati ca stratul adipos secreta estrogen (the bad kind)?? Iata cercul vicios...

ok...sa aveti o zi buna, ma duc sa-mi fac sportul pe ziua de azi


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Allure,ce ma sfatuiesti sa fac??






Citat:
citat din mesajul lui Allure

Monica, chisturile ovariene indica prezenta dezechilibrului hormonal care de asemenea e raspunzator de problema slabitului.

Dulcetica, e greu sa treci direct de la un regim "normal" la unul "raw"... Schimbarile astea mari se fac step by step. "Caderile" sint normale...daca pastrezi o dieta buna cca 80% e ok, nimeni nu e perfect. Cu timpul te educi sa eviti ce nu trebuie...

Informatia personala e foarte importanta. Cititi carti in domeniu ca sa va deschida orizontul. Numai noi sintem cei care stim cel mai bine corpul propriu, ce ne face bine si ce nu.
Cel mai simplu pentru inceput este sa va rezumati la mincare facuta acasa (supe, legume, friptura) fructe cu masura, salate verzi...cit mai multe verzituri pina iese kk verde!! - gen: asparagus, broccoli, varza, conopida, kale, zuchinni, spanac, lettuce, arugula, sprouts, andive (bune la ficat!) etc. cuplate cu friptura sau beans. Evitati cartoful alb ca e inutil si ingrasa. Treceti la ala dulce care e hranitor si delicios.

Mincati putin si des, nu asteptati pina vi se face foame ca nu veti rezista tentatiilor.

Cel mai greu este renuntatul la zahar si faina, stiu Cautati alternative ca sint..dar si pe alea daca puteti sa le mincati cu masura.

Faceti-va o poza in costum de baie si lipiti-o pe frigider ca sa va piara pofta de-a mai minca aiurea Daca nici asta nu functioneaza inseamna ca ori nu va pasa ori dereglarile hormonale sint asa de mari incit ati pierdut controlul si va sugerez cartea Natashei.

Cu adevarat hormonii sint cei care controleaza toate functiile in organism, inclusiv poftele si "lipsa de vointa"...cind insulina isi face de cap n-ai cum sa te abtii.
Sitati ca stratul adipos secreta estrogen (the bad kind)?? Iata cercul vicios...

ok...sa aveti o zi buna, ma duc sa-mi fac sportul pe ziua de azi


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am apelat la un nutritionist, pt ca singura nu ma simteam in stare sa tin un regim prin care sa slabesc 30-40 de kg, cat aveam nevoie (minim).

Am fost la dr. LUANA SAHIAN si am slabit 20 kg in 6 luni, fara pic de sport. Si as fi slabit mai mult daca tineam mai strict, dar spre sfarsit m-am cam lasat pe tanjala, plus ca am ramas insarcinata si am lasat balta regimul.

Nu e foarte scump, e consultatia initiala, apoi una de control in fiecare saptamana (in prima luna), apoi la 2 saptamani, depinde de cum evolueaza dieta.

A fost o consultatie si o dieta ca la carte, a respectat preferintele mele culinare, faptul ca nu gatesc si nu am timp de cine stie ce preparate, dar de baza sunt mesele + gustarile la ore regulate. Si pt mine a contat faptul ca trebuia sa "dau raportul" si mi-era rusine sa nu tin dieta ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Monica, as vrea sa am rapuns concret la intrebarea ta dar...nu sint doctor, mai ales ca ai si o situatie medicala anume...trebuie sa te vada cineva specializat.
Faci tratament cumva pt chisturi? Ca am auzit ca tratamentele astea creeaza probleme de greutate unora...
Esti sigura ca maninci corect caloric si nutritional?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaGi spune:

Buna fetelor,

Scuze ca nu am mai dat niciun semn de viata, am fost plecata in concediu cateva zile. Ma bucur mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat. Abia am reusit sa prind din urma toate discutiile si sunt extrem de interesante.

Eu as avea de dat jos cam 10 kg si de una singura sincer nu cred ca as avea suficienta motivatie. Am nevoie de cineva care sa ma sustina, chiar sa ma faca sa ma simt vinovata daca nu tin dieta si cred ca varianta cu nutritionistul e cea mai buna.

Mi-am facut o progamare la Lygia Alexandrescu. Mi-am zis sa incep de undeva. Daca nu o sa-mi placa, nu ma poate nimeni obliga sa merg mai departe cu ea. Totusi, nu mai pot lasa timpul sa treaca pentru acusi se termina si anul asta si u nu am facut nimic.

Va tin la curent despre cum a fost la nutritionist.O zi faina tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Cred ca Diana a plecat de mult la nutritionistul Lygia...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Cred ca Diana a plecat de mult la nutritionistul Lygia...





Caro


Bravo Allure, ai o intuitie de milioane.

Diana, bafta! Si nu uita sa scrii impresiile tale. Am senzatia ca LA stie sa faca oamenii sa se simta vinovati .

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput