Cura de slabire de pe internet vs.nutritionist!

Cura de slabire de pe internet vs.nutritionist! | Autor: DianaGi

Link direct la acest mesaj

Buna

Voi ce credeti ca e mai sigur: sa urmez o cura de slabire de pe internet sau sa merg la nutritionist. Am cateva kg in plus si pana la nunta din martie anul viitor as vrea sa arat ei eu altfel.

O prietena a mea mi-a recomandat sa merg la nutristionistul Lygia Alexnadrescu. Ea a slabit vreo 20 de kg in 3 luni cu dansa si mi-a spus ca nu te infometeaza si iti personalizeaza dieta in functie de ce tipuri de alimente iti plac si iti fac bine, mai ales daca ai si unele probleme de sanatate.

Nu stiu ce sa fac. A mai fost cineva la Lygia Alexandrescu...nu ca nu as avea incredere in prietena mea, ca am vazut cu ochii mei diferenta la ea, dar eu ma hotarasc mai greu si parca nu m-as duce sa o cunosc pana nu mai aud cateva pareri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mergi la nutritionist, tocmai prin prisma motivelor enumerate de prietena ta. si daca poti combina cura de slabire cu miscare/sport, vei obtine rezultatele dorite mai rapid, vei avea alt tonus al pielii/muschilor, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Nu cred ca se pot slabi 20 de kg in 3 luni, decat si cu un serios efort fizic, mult sport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaGi spune:

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Nu cred ca se pot slabi 20 de kg in 3 luni, decat si cu un serios efort fizic, mult sport


E adevarat ca prietena mea a combinat dieta cu mersul la sala. Era foarte hotarata in acel moment sa slabeasca. Din cate mi-a spus ea, chiar nutritionistul i-a recomandat sa faca si sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dar nu ti-a spus mai multe despre cura asta?
mie nu mi se pare ok sa slabesti 20 kg in 3 luni, chiar deloc. decat daca ai 200 kg si slabesti 20, ok. slabirea sanatoasa se face treptat, 2-3 kg pe luna. si sa te tii de stilul alimentar respectiv. asta ca sa te tina, nu sa pui la loc 30 kg in 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sotul meu a slabit 8 kg in prima luna de dieta si in urmatoarele 2 cate 7 si respectiv 6 kg , urmarit in permanenta de nutritionist si internist.Nu a fost mult avand in vedere ca avea 121 de kg , insa in primele luni nu a avut voie sa faca sport ci doar plimbari in ritm alert in aer liber.Abia dupa ce a scazut sub 100kg a fost ok pentru el sa mearga la sala fara sa fie in pericol.

Deci neaparat mergi la nutritionist!!!! nu musai la dna de care vorbeai ci cauta unul in care sa ai incredere si sa-l poti contacta mereu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

pai mie una singura dieta normala la cap si in concordanta cu principiile intelepciunii chineze in care eu cred este RINA (fructe pana la pranz, disociere, o zi proteine, una carbohidrati complecsi - fasole, mazare, linte, una carbohidrati simpli +dulce, una fructe+legume). mi se pare o dieta extrem de sanatoasa, iti aduce tot ce trebuie, fructele uscate pe care nu le mancam de obicei aduc grasimi bune. eu am dat jos 4 kile in 3 saptamani, nu am pus la loc, acum tin mentinerea, sotul a dat jos 8 kile in 2 luni, o gramada de lume a tinut-o si e multumita.

o colega a fost la nutritionist, manca iaurt, fructe si legume, facea foamea, a slabit enorm in timp scurt, dar eu una consider ca lactatele nu-s sanatoase (cu exceptia laptelui nefiert consumat separat sau iaurt din lapte nefiert), carne prea multa n-as manca, asa ca io una as recomanda rina ca probata de multa lume, sanatoasa si functionala. la nutritionist n-o sa-ti dea veci sa mananci fasole boabe, nuci sau chiar clatite in ziua 3 de carbohidrati ca sa nu crapi de frustrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaGi

Buna

Voi ce credeti ca e mai sigur: sa urmez o cura de slabire de pe internet sau sa merg la nutritionist. Am cateva kg in plus si pana la nunta din martie anul viitor as vrea sa arat ei eu altfel.

O prietena a mea mi-a recomandat sa merg la nutristionistul Lygia Alexnadrescu. Ea a slabit vreo 20 de kg in 3 luni cu dansa si mi-a spus ca nu te infometeaza si iti personalizeaza dieta in functie de ce tipuri de alimente iti plac si iti fac bine, mai ales daca ai si unele probleme de sanatate.

Nu stiu ce sa fac. A mai fost cineva la Lygia Alexandrescu...nu ca nu as avea incredere in prietena mea, ca am vazut cu ochii mei diferenta la ea, dar eu ma hotarasc mai greu si parca nu m-as duce sa o cunosc pana nu mai aud cateva pareri.


Nutritionist cu siguranta.
Tot cu siguranta nu Lygia Alexandrescu.
Incearca sa compari dietele "personalizate" ale catorva pacienti de-ai ei si ai sa-ti dai singura seama cat de diferite sunt.

Ce am vazut eu la colegele care au mers la ea (una dintre ele vegetariana - i s-a dat dieta cu carne, oua, lactate... chiar daca a insistat ca nu pune gura) este ca de fapt dna L.A. vinde serviciile de remodelare corporala ale propriuli salon la pachet cu dietele standard.

Ca sa nu mai vorbim ca la cat de mare e dna dr isi face singura antireclama prin felul in care arata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

E scump sa mergi la nutritionist? Cat costa consultatia? Si cat de des trebuie sa mergi? Sau platesti initial o taxa in care sunt incluse consultatiile de pe durata dietei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

cu siguranta nutritionistul!



Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaGi

Voi ce credeti ca e mai sigur: sa urmez o cura de slabire de pe internet sau sa merg la nutritionist.



Nici una, nici alta.

Prima (dieta) chiar daca o nimeresti pe aia buna, trebuie sa te tii de ea permanent, altfel te ingrasi la loc. Daca vrei sa fii la dieta toata viata, atunci ok.

A doua necesita cheltuieli mari si ai sansa sa dai peste unul care nu te ajuta sau mai rau iti face. Daca ai bani de cheltuit, sigur ca e mai bine sa cauti unul cu referinte bune care sa te indrume dar dupa parerea mea (de cunoscator ), numai pentru slabit, nu se merita sa scoti banul din buzunar.

E simplu ce trebuie facut. Daca nu ai multe kilograme in exces (adica nu esti obeza) si nu ai probleme serioase de sanatate cu inima sau cu incheieturile, problema e simpla ca buna ziua, trebuie numai rabdare si ambitie.

Sportul de 6-7 ori pe saptamina combinat cu o dieta sanatoasa, variata, saraca in grasimi si fara carbohidrati simpli, e mai mult decit suficienta.

Cind spun sport ma refer la un program intens, structurat pe care il urmaresti cu sfintenie. Pentru mine dusul la sala e enervant si ineficient, eu fac programe gen P90X, RevAbs, Insanity, Chalene Extreme. Toate se gasesc de cumparat sau downloadat si dau randament incontestabil.

Cu mincarea este asa: baza este din vegetale si carne slaba/ fasole si linte pentru vegetarieni, orez brun, quinoa, salate cit cuprinde, fructe si nuci in cantitati mici dar zilnic, grasimi bune gen avocado, ulei de masline, cocos.
FARA: paiine si fainoase, fara desert (o data pe saptamina e ok o prajiturica dar nu zilnic), fara kile de brinza si iaurt cu fructe care e plin de zahar, fara mincat de tone de fructe, fara excese, fara alcool, cafea, indulcitori artificiali. Mierea e ok in cantitati mici.
Fara mincare de la restaurant ca e plina de zahar si E-uri, fara sosuri, salad dressing, totul facut in casa, numai asa stii ce intra in mincarea ta.

Lamiie cu apa in fiecare dimineata pentru detox. Apa multa pe parcursul zilei.

Exemplu de meniu:

Mic dejun: fulgi de ovaz simpli fara zahar (one cup) fierti in apa, cu citeva stafide si miez de nuca.

Snack: un fruct - mar, para, un castronel de cirese, etc

Prinz: peste sau pui cu broccoli la abur si/sau pastai
Or: pui la gratar cu salata verde, dresing de ulei de masline si lamiie

Snack2: o mina de migdale inmuiate in prealabil

Dinner: Salata de quinoa (quinoa fiarta cu ardei gras, rosii, ceapa verde, morcov, etc tocate marunt cu ulei de masline si zeama de lamiie, sare himalaya)

Ideal ultima masa inainte de ora 7.

Cam asa. Portiile decente, nu indopat. Iti dau in scris ca dupa 6 luni de sport consecvent si mincat sanatos la modul asta vei ajunge fotomodel

Nu contest ca se poate slabi numai cu dieta dar pieile care atirna si musculatura atrofiata vor arata nashpa! Daca vrei corp cu alura sanatoasa, MUSAI SPORT!! Si nu asa danga-langa alergat pe banda ci flotari si genoflexiuni si biceps la greu.

Daca vrei sa arati bine in rochia aia de mireasa, nu e alta cale!
Bafta! Daca ai intrebari si nelamuriri, iti stau la dispozitie in limita timpului. Ma gasesti la Abdomen Extraplat unde facem sport la greu si descifram tainele mincatului sanatos fara diete frustrante.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput