Cadoul potrivit

Cadoul potrivit | Autor: Christie

Link direct la acest mesaj

Buna! As avea nevoie de un sfat. Problema e urmatoarea: se apropie ziua de nastere a soacrei (ma rog, noi nu suntem casatoriti, dar soacra e prezenta ). Nu am idee ce cadou as putea sa-i ofer. Ea e genul care are de toate si pe de-asupra e si cam greu de multumit. Ceea ce face si mai dificila alegerea cadoului este ca eu primesc de la ea fara nici o ocazie haine, cosmetice de calitate. So, help please!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Daca ii plac cosmeticele, ia-i ceva de calitate. Trebuie sa existe o crema, un serum sau o masca cu efect instant de lifting pe care inca nu a avut-o.

Sau, daca ii place sa se ingrijeasca si sa se rasfete, ofera-i un voucher la un spa. O zi numai a ei, cu tratamente corporale, masaj, pedichiura, manichiura, cosmetica, etc.

Sau ( ) daca stii sigur ca isi propune sa faca miscare, ofera-i un abonament la o sala de sport.

Sau daca ii place apa, ofera-i abonament la piscina, pe o luna.

Sau daca stii ca prefera un anume designer, cumpara-i ceva de la acel designer: o esarfa, un portmoneu, samd.

Nu stiu ce buget ai, o alta idee ar fi sa ii achitati o mini vacanta, sa zic un weekend, undeva unde sigur ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ideea mea este UN CEAS, ceva care sa i se potriveasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca ii plac cosmeticele, ia-i ceva de calitate. Trebuie sa existe o crema, un serum sau o masca cu efect instant de lifting pe care inca nu a avut-o.



Cosmeticele pentru mine sint un mare NU , numai eu stiu ce mi se potriveste mie.
Eu cind primesc cosmetice sau parfumuri chiar ma enervez, stiu eu ce imi trebuie.

Daca tot are de toate ...invitata la un restaurant frumos cu toata familia.......si un buchet mare de flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca ii plac cosmeticele, ia-i ceva de calitate. Trebuie sa existe o crema, un serum sau o masca cu efect instant de lifting pe care inca nu a avut-o.



Cosmeticele pentru mine sint un mare NU , numai eu stiu ce mi se potriveste mie.
Eu cind primesc cosmetice sau parfumuri chiar ma enervez, stiu eu ce imi trebuie.

Daca tot are de toate ...invitata la un restaurant frumos cu toata familia.......si un buchet mare de flori.


Vai, scuza-ma. Esti soacra lui Christie?

A fost o idee, defapt mai multe, din care Christie va alege ceea ce considera ea potrivit. Prietenii tai presupun ca stiu ca tie nu iti place sa primesti cosmetice, deci nu te vor cadorisi cu asa ceva. Soacrei lui Christi insa, poate ii place. Presupun ca Christie stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Christie

Buna! As avea nevoie de un sfat. Problema e urmatoarea: se apropie ziua de nastere a soacrei (ma rog, noi nu suntem casatoriti, dar soacra e prezenta ). Nu am idee ce cadou as putea sa-i ofer. Ea e genul care are de toate si pe de-asupra e si cam greu de multumit. Ceea ce face si mai dificila alegerea cadoului este ca eu primesc de la ea fara nici o ocazie haine, cosmetice de calitate. So, help please!

Simt eu ca nu esti tocmai incantata, dar trebuie...

Asadar, pe langa ce s-a spus, adaug si eu cateva idei:
- esarfa/sal
- bilet la teatru/opera
- bijuterii (cercei, lantisor, bratara, un medalion de aur cu poza baiatului ei drag)
- CD-uri cu muzica preferata
- set ceai/cafea
- caseta bijuterii
- icoana din argint/pictata pe scoarta de copac
- geanta piele/portmoneu

lady, nu te supara, dar ab are dreptate. Pe langa ca difera gusturile, cadourile pot fi interpretate.
Cum ar fi:
- crema antirid = esti baba
- ceas = esti pe duca
- set de oale = locul tau e la cratita

Si eu am patit-o de multe ori sa primesc lucruri care ori au ajuns direct la gunoi ori le-am dat mai departe, ca am avut vreo obligatie. De ex, educatoarea fetitei mele poarta cu placere o geanta si un set de gablonturi care mie nu mi se potriveau deloc. Uite cum mi-am usurat eu casa si am si scapat onorabil de o serbare si un 8 Martie. Iar cand sunt intrebata de ce nu am fost vazuta cu acele lucruri, spun ca nu am avut ocazia sa le port...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Multumesc pentru idei! Deci, miscare nu face si nici nu are intentia sa se apuce . Cu cosmeticele mi-e frica sa nu o dau in bara. Eu ii cumpar mamei mele cosmetice si ea mereu e multumita si ii plac, dar soacrei mi-e frica sa-i iau. Ea e genul care o sa-mi arate deodata daca nu-i place cadoul. ma duc azi prin magazine sa vad ce gasesc. Haine mi-e frica sa nu-i nimeresc marimea. Cred ca as putea sa-i aleg o esarfa sau ceva bijuterii. Daca mai aveti idei sunt binevenite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

lady, nu te supara, dar ab are dreptate. Pe langa ca difera gusturile, cadourile pot fi interpretate.



Eu sint alergica la majotitatea cremelor ,parfumurilor, etc ......
Pina am gasit ce mi se potriveste mie au trecut ani ........normal ca nu mi-am anuntat pritenii/ familia la ce sint eu alergica.
Stiu exact ce cosmetice mi se potrivesc, si nu mai am de gind sa experimentez.
Cind primesc ceva de genul cosmetice , nici macar nu ma chinui sa le testez, ca nu am chef de o alta iritaie ........merge mai departe .

Eu zic ca e o chestie prea intima sa o faci cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
O zi numai a ei, cu tratamente corporale, masaj, pedichiura, manichiura, cosmetica, etc.



La fel cu pedichiura, manechiura, cosmetica .....la alea ma duc cind consider eu ....nu cind imi cumpara nora voucher.
Eu chiar m-as simti jignita sa ma trimiti la "taiat unghiile" cadou de ziua mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare




lady, nu te supara, dar ab are dreptate. Pe langa ca difera gusturile, cadourile pot fi interpretate.
Cum ar fi:
- crema antirid = esti baba
- ceas = esti pe duca
- set de oale = locul tau e la cratita




Nu ma supar, constat doar ca nu ne intelegem.
Sigur ca ab are dreptate, in ceea ce o priveste. Si tu ai, in ceea ce te priveste. Dar aici s-au cerut idei pentru o persoana pe care niciuna nu o cunoastem. Trebuie sa i se aplice automat gusturile si preferintele voastre? Cred ca nu.


Legat de interpretare, cum mey daca ii oferi cuiva un ceas poate intelege asta ca ´´esti pe duca´´??? DE CE????
Asa putem sa ne lasam imaginatia sa zburde si sa spunem:
-esarfa= vreau sa te spanzuri
-bilet la teatru= e timpul sa gusti cultura
etc etc.


Ab5174, repet, nu e vorba de tine. Deschide subiect si spune-ne acolo ce nu iti place, in cazul in care ne-om intalni vreodata si vreau sa iti iau cadou sa stiu ce sa nu fac.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

lady, nu te supara, dar ab are dreptate. Pe langa ca difera gusturile, cadourile pot fi interpretate.
Cum ar fi:
- crema antirid = esti baba
- ceas = esti pe duca
- set de oale = locul tau e la cratita


LOL, nu m-as fi gandit! adevarul e ca forumul e foarte educativ! :)

edit, ca sa si dau o idee la subiect. cam ce pasiuni are soacra, cu ce-i place sa-si ocupe timpul? soacra-mea, de exemplu, adora sa gateasca si sa faca prajituri. face cele mai dichisite fursecuri si prajituri, ii place sa le orneze, sa le bibileasca. asa ca o data, i-am luat cadou o etajera de portelan fin (de fapt 3 platouri supraetajate, cu un ax in mijoc - nu stiu exact cum se numeste in romana), ca sa-si etaleze pe ea prajiturile. a fost incantata, inca nu avea asa ceva.

Mergi la inceput