Cand poti sa-i dai bebelusului ceva pentru colici?

Cand poti sa-i dai bebelusului ceva pentru colici? | Autor: valicris2005

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Numele meu este Cristina si am o fetita de 2 saptamani si 2 zile. Ieri am observat ca a facut doar un scaun toata ziua, azi dimineata a recuperat, si se strange un pic din burtica. Nu stiu sigur daca sunt colici sau de vina o fi aerul care nu reusesc s-o fac sa-l scoata de fiecare data cand o alaptez.

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cristina, pentru ca alaptezi, poti incerca sa bei tu cate 2 litri/zi de ceai facut din chimen si anason, stimuleaza lactatia si previne/atenueaza colicile bebelusului.
persevereaza in privinta scoaterii aerului dupa ce-o alaptezi, tin minte ca la fetita mea functiona tinutul cu capsorul pe umar, mangaierea si batutul usor pe spate, de jos in sus. poate sa dureze si cateva minute bune pana iese aerul.
la ce medic pediatru ai inscris fetita ? intreb pentru ca suntem din acelasi oras :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nu stiu cind poti sa-i dai ceva, dar mai bine nu-i dai deloc, are abia 2 sapt si deja te gindesti ce sa-i dai, lasa ca-i trece, se stringe doar un pic, asta nu inseamna ca-s colici. Colicii sint cind bebe aduce piciorusele sus pe burtica si plinge neconsolat.Si chiar si atunci, aici de ex nu se recomanda nimic, absolut nimic. Si chiar trec acesti colici.Eu la primul copil, speriata de ce scriau fetele la odiseea respectiva, vazind cite medicamente incercau, m-am dus si eu la pediatru , sa-mi dea si mie ceva, si nu mi-a dat nimic, mi-a zis doar sa elimin eu lactatele si sa astept sa-i treaca. Si i-a trecut, iar la urmatorii 2 bebei, m-am mai dus la pediatru doar la o prima vizita, dupa nastere, sa-i inscriu, in rest, am acceptat ca acesti colici fac parte din adaptarea bebelusului la mediu si n-am tratat cu nimic.

Noteaza pe ceva cite scaune face bebe in gen, poate la el un scaun e normal, mai ales daca-i alaptat, scoate aerul cum ti-a zis si Corina si nu te mai speria, bucura-te de perioada asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Doamne, bine ca nu stau in Canada!

Cristina, fetita mea a avut colici primele 2 saptamani. Si asta pentru ca, desi in maternitate ni s-a facut instructajul, neonatologul a uitat esentialul, adica, sa ne invete, pe noi, mamicile fara experienta, sa facem bebelusii sa ragaie. Si imi plangea fetita, seara, intre 19-21, de se invinetea...si 4 adulti nu stiam ce sa-i facem, o plimbam in brate ba unul, ba altul, kilometri intregi, prin casa.

Am incercat toate ceaiurile posibile, sunat pediatra, Debridat, Espumisan, masaj, baita, tineam strict regimul de lauza... in zadar!

Pana a venit sora-mea si m-a intrebat ce si cum...si cand mi-a vazut figura, a inteles ca habar n-aveam de ce ma intreba.

Din ziua aia, cand m-a invatat sora-mea cum sa o bat pe spate dupa ce papa, fetita mea n-a mai plans deloc.

Asa ca tine-o pe umar si bate usor pe spate/pune-o pe antebratul tau, culcata pe burtica (cu capsorul langa cotul tau) si maseaz-o pe spate.

Si...sa fie sanatoasa piticuta, sa va umple inimile de bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Raza de soare, vad ca si tu sfatuiesti tot scoaterea aerului, asa ca nu vad de unde datul cu capul de pereti in privinta Canadei? Care priveste bebelusul cu mare incredere : cum ca Dumnezeu (sau natura, depinde de credinta fiecaruia) l-a creat perfect capabil sa se dezvolte fara ceaiuri ajutatoare sau punga de medicamente inca de la nastere (vorbesc deci de un copil sanatos).

Ca asa si eu pot sa ma minunez de "ceaiuri peste ceaiuri "si debridate si espumisane ale tale si sa zic ca bine ca nu traiesc in Ro.

Tu raspunde la subiect cum stii, eu cum stiu si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Raza de soare, vad ca si tu sfatuiesti tot scoaterea aerului, asa ca nu vad de unde datul cu capul de pereti in privinta Canadei?
Ca asa si eu pot sa ma minunez de "ceaiuri peste ceaiuri "si debridate si espumisane ale tale si sa zic ca bine ca nu traiesc in Ro.



Mai, eu-s mai "inapoiata", asa, de felul meu si nu am putut sa stau sa vad cum imi plange fetita, fara a incerca totul pentru a-i alina cat de putin suferinta.

Daca tu rezisti sa-ti vezi copiii cum se chinuie de DURERE, pe ideea ca "trece oricum", este treaba ta.


P.S.: Si da, ma enervez, pentru ca nu pot sa cred ca exista asemenea "medici", cu asemenea recomandari.

Sanatate copiilor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Cristina, in primul rānd sa ī#539;i tr#259;iasc#259; puiul, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.
Faptul ca se īncordeaza cānd iese nu presupune imediat ca are colici, de obicei durerile de colici sunt mult mai intense, apar mai frecvent si dureaza mai mult. Verifica mai īntāi daca ceva din alimentatia ta īl putea constipa pe bebe si scoate alimentul respectiv. Ceaiurile de lactate ītii fac bine si tie si lui bebe. Daca totusi sunt colici pe piata se gasesc o multitudine de produse de la ceaiuri gen Gripe water, baby drink, la diverse picturi- infacol, colief, espumisan, bonisan etc sau probiotice. Nu exista un remediu miraculos universal valabil, fiecare bebe reactioneaza diferit la un tratament sau altul. Oricum ar fi, te-as sfatui sa nu dai nimic copilului īnainte de a īntreba pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cristina sa-ti traiasca fetita!
Lasa copilul in pace, nu are nimic, e normal sa se screama uneori cand face caca. Nu trebuie sa sari cu medicamente sau tratamente la orice, mai rau faci, toate picaturile alea au o gramade de e-uri si chimicale in ele. Mergi pe laptele tau 100%, tine fetita sa ragaie dupa fiecare supt si relaxeaza-te! La copiii alaptati la san e normal sa faca si 1 kk pe zi si 10 si chiar unul la doua zile.
Eu am acum a treia fetita, are 2 luni, nu-i dau absolut nimic in afara de laptele meu si de cele 2 picaturi de Vigantol si ii merge foarte bine chiar daca uneori se mai screme, se mai agita, mai plange... De cele mai multe ori plange ori de foame, ori de scutec plin, ori de oboseala si toate astea au leac nemedicamentos. Si eu sunt f relaxata fiind al trreilea copil si imi pare rau ca nu am fost asa si la primul.

Pentru scos aerul, daca nu reusesti prin metoda clasica, de batut usurel pe spate, tine-o strans lipita de tine, in pozitie verticala, cu piciorusele cracanate- broscuta si preseaz-o usurel pe spate in zona burticii, nu a pieptului. Ca si cum ai strange-o in brate dar exerciti putina presiune ca sa fie bartica putin stransa intre spatele ei si tine. Nu tare, usor. alta varianta, aseaza-te relaxata pe un fotoliu sau pe canapea si pune-o in pozitia pe burta, pe pieptul tau. Unii bebelusi plang in pozitia asta, altora le place, poate ai noroc si ei ii place. Daca plange, renunta, altfel e o pozitie buna si pt ragait si pentru adormit si alintat copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

KATIA sunt de acord cu tine desi locuiesc in Bucuresti.In spitalul unde voi naste e jale, mamicile stau cu infacolul pe masa si dau copilului din prima zi, LP este de asemenea la loc de cinste, datorita asistentelor carora le convine sa tina copii umflati de LP si sa nu le mai deranjeze.
Plus cezariene pe banda rulanta.
Plus ca mamicile nu sunt invatate sa alapteze
Este jale ...

Pastilele sunt chimicale.Eu cred ca le ajuta de fapt pe mamici nu pe copii
Imi pare rau ca suntem indoctrinati ca niste chimicale fac bine unui stomacel de 2 sapt care abia se obisnuieste cu viata de bb.

Va recomand cartea aceasta http://extracarti.ro/carte/Mama-si-pruncul,-vol.-I_5419, este extraordinar de detaliata si bine scrisa.




Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Buna ziua,

Va multumesc tuturor, adevarul este ca sunt foarte speriata, e primul copil si lipsa de experienta ma face sa ma simt neputincioasa atunci cand ceva o face sa planga.
Ceai am baut si eu dar as vrea sa fac o pauza ca imi curg sanii aiurea, m-am iritat si ma ustura si pielea.
De inscris am inscris-o la Braica Roxana la recomandarea prietenilor.
Am inceput sa-i dau un plic de baby drink intre mese mai mult pentru hidratare, ca pe caldura asta am observat ca cerea san si doar pentru putin laptic doar ca sa-si ude gurita cred.
In legatura cu scosul aerului o sa incerc si prin frectionarea spatelui, ca o bat si uneori se uita la mine ca si cum as pedepsi-o in loc sa-i fac un bine.
Va multumesc inca o data pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Draga Katia,
de ce nu te duci in alt spital? Acolo e dr care ti-a urmarit sarcina?
Eu vreau sa spun ca am nascut in Polizu, tot respectul pentru colectivul de acolo, dar in mod special doctoritei mele d-na Munteanu Daniela care a avut grija de mine si de fetita, si fara de care nu cred ca as fi reusit sa am acest ingeras langa mine. O recomand tuturor , e o doctora de nota 10+.
Cristina

Mergi la inceput