Cand poti sa-i dai bebelusului ceva pentru colici?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

n-am auzit de acel medic, recunosc. e posibil sa fie ok.

pentru sani, se recomanda sa stai cat mai mult cu mameloanele "la aer" (poti taia un tricou vechi sau poti folosi o camasa/bluza cu fante pentru alaptare), iti poti da intre alaptari cu garmastan sau glicerina. la mine garmastan nu a fost de folos, glicerina mi-a rezolvat problema ragadelor.

sanii nu-ti curg aiurea. dureaza un pic pana se regleaza productia lapticului si sincronizarea cu momentul alaptarii. o sa vezi ca atunci cand se apropie ora de masa a micutei si ea incepe sa planga/scanceasca, lapticul incepe sa iasa singur. dupa ce ti se vindeca sfarcurile, foloseste un sutien pentru alaptat, in care poti pune protectii pentru san, se gasesc la orice supermarket sau farmacie, nu arunca banii pe cele "de marca" , pentru ca la fel de bine isi fac treaba si cele marca "bella" de exemplu. s-ar putea sa gasesti si la DM. in carrefour, daca nu le gasesti la articole pentru bebelusi, s-ar putea sa fie puse la tampoane si OB-uri (asa erau acum 4 ani, ce le-am mai cautat pana le-am gasit)

tu ce mananci/bei ? medicul ti-a facut ceva recomandari in acest sens ?
te ajuta cineva in timpul zilei ? ar fi bine, pana iti intri si tu, si bb intr-un ritm zilnic. e foarte important sa te odihnesti suficient si sa nu te stresezi din orice, acum e si perioada de dupa nastere, asa-numita "baby-blues", dureaza un pic pana se potoleste furtuna hormonala.

NU ii mai da baby drink, e indulcit cu glucoza si sucroza, bb nu are nevoie de asa ceva; e foarte bine daca ii dai san atunci cand ii este sete. ceaiul nu aduce nici-un beneficiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Sorry mesajul era pentru ilenutza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Valy, acolo este dr meu, intr-adevar, si pe ceilalti 2 acelasi medic, aceeasi maternitate.
NU ii da baby drink sau altceva pune copilul la san cat cere, mai ales ca e asa mic.Primul lapte este mai subtire, ii potoleste setea, apoi vine cel gros , care tine de foame.Toti dr rec. san exclusiv pana la 6 luni chiar.Baby drinkul este fff dulce, l-ai gustat?
Eu ii mai dadeam dupa 6 luni cand eram in deplasare, fiind instant, dar diluat cantitate dubla de apa

Poate gasesti cartea de care vb sa vezi ce multe lucruri folositoare are in ea.

Succes si invata din greselile noastre!

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

la bebelusii alapati este normal sa aiba doar 1 scaun pe zi. sau la cateva zile. colicii nu ai cum sa nu/i recunosti. bebe plange neconsolat cu orele, in general seara.

Raza de soare, exagerezi! Crezi ca e cineva in stare sa stea cu mainile in san si sa/si vada copilul chinuindu/se? Nu trebuie sa indopi copilul cu medicamente si ceaiuri ca sa fi mama buna si iubitoare. Poti sa bei tu ceaiul, sa infasezi copilul, sa folosesti o perna cu samburi de cirese, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Buna mamici,
I-am dat micutei baby drink , azi e a treia zi , nu stiu daca de la ceai sau poate de la altceva dar se pare ca se simte mult mai bine, doarme linistita, nu se chirceste in somn, papa la 2 ore. Legat de regimul meu alimentar mi s-a recomandat sa evit:fasolea, varza, mazarea, fructele (mananc compot),berea, orice aliment care baloneaza. Sincera sa fiu pepene rosu am mancat, aproape zilnic, vad ca de la el n-are nimic.
Scaunul i s-a reglat face de 3 ori pe zi. A avut mititica ceva in ziua aceea dar nu stiu eu ce, sau de la ce. E posibil sa resimta si ei disconfortul creat de caldura?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Nu scoatele fructele din alimentatia ta! Este gresit total. Bebe are nevoie de vitamine. Aici nu se recomanda nici o schimbare in dieta in timpul alaptarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anageo spune:

valicris2005, am vazut postarea in care scriai ca te-ai inscris la medicul Braica la recomandarea prietenilor; special mi-am facut cont ca sa intru sa pot posta legat de asta. Noi tocmai am transferat copilul la alt pediatru, o intreaga alergatura ca a trebuit intai sa anuntam la Casa de sanatate. Doamna de acolo , cand ne-a intrebat de la ce medic plecam, a facut un 'aaaah, nu sunteti primii'.
Am fost extrem de nemultumiti de doamna Braica, in primul rand ca ne tinea pe hol cu copil de 2 luni si cate o ora, printre pensionari care isi trageau nasul...Nu am avut niciodata pretentia sa fiu luata prima, sau peste rand, am bun simt si stiu sa astept, dar nu cand e vorba de copil asa mic, in conditiile in care pe usa scrie ca sugarii au prioritate.

Fetita mea a avut o dermatita seboreica foarte urata, fruntea era umed-lipicoasa si plina de zgarieturi ca saracuta incerca sa se scarpine; medicul Braica a vazut-o si ne-a zis ca e normal. Noul medic ne-a trimis imediat la dermatologie la spitalul de copii,i-am dat tratament si in 3 zile avea tenul limpede si curat.

Cel mai neplacut lucru a fost legat de vaccinuri.Initial medicul Braica ne-a spus ca noi alegem daca vrem sau nu sa facem vaccin la copil, lucru care mie mi s-a parut putin ciudat. I-am spus totusi ca dorim vaccinuri, inclusiv acel rotarix destul de scump. Cand a venit vremea primului vaccin ni s-a ras in nas, ca ea nu face niciun vaccin pana la 6 luni.Cat despre rotarix a spus ca nu ni-l recomanda si sa ne mai gandim.

Ca sa nu mai povestesc de episodul cand fetita a stat cu nasul infundat si auzeam o haraiala in piept, ne-am temut sa nu fie vreo bronsiolita. Am dorit sa mergem la prima ora la cabinet, am fost programati abia la ora pranzului (niciodata nu aveam voie sa ne ducem fara programare!!). Sotul meu s-a luat la cearta cu asistenta si cu chiu cu vai ne-a primit la ora 10. Motivul real era ca doamna doctor venea abia la ora pranzului la cabinet si ii stricam noi programul. A fost destul de taioasa cu noi in ziua aceea, o deranjasem, ba a pomenit chiar ca n-a apucat nici cafeaua sa si-o bea. repet, in conditiile in care programul incepea la ora 8.30, deci nu ne-am dus sa o deranjam in afara programului.

Cand ne-am dat seama cu cine avem de-a face si am inceput sa ne mai interesam si noi ce si cum, am descoperit cu stupoare ca doamna Braica fusese amendata in trecut pentru ca nu vaccinase copii, ca nu respecta programul si avea si vaccinuri expirate.

A fost data chiar si la ziar, uite aici articolul

http://www.ziarulprahova.ro/stiri/social/18299/medic-de-familie-cu-aere-de-stapan-pe-mosie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

oau!!!
poate femeia vrea copii "bio" ,sau mai multi pacienti cu tbc,pertusis,difterie,tetanos etc,la cabinetul ei privat,evident,de unde credeti ca vine "grosul"?
poate ar fi mai bine daca parintii(si nu numai) nu ar mai crede orbeste in recomandarile medicilor,mai ales daca ele par dubioase,si ar cere si o a 2-a(3,4,5) parere,fara teama ca,daca afla medicul tau,nu se mai uita la tine,iar atunci cand gasesti un medic pe aceeasi "lungime de unda",tine bine de el.
si internetul e o cale de informare,cand tratamentul ti se pare ciudat si recomandarile S.F. ,cauta cateva informatii,sigur vei gasi ceva si te lamuresti daca e bine sau nu.
cat despre colici,am incercat si eu sa le "tratez",la recomandarea medicului de familie, cu espumisan,dar fara folos.nu am dorit sa-mi invat copilul leganat,asa ca nu am folosit aceasta metoda ca sa-l calmez,in schimb il luam in brate si ii faceam masaj pe spate,dar nu parea sa-i treaca. in cele din urma,dupa cateva "sesiuni" de plans de la 18 la 20 seara,am acceptat situatia ca fiind una normala,de adaptare a omuletului la mediu.

Mergi la inceput